חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

אורח בארץ: הזמיר הזקן בעולם

זמיר מנומר בן תשע, המבוגר ביותר (פי 3!) מאלה שטובעו אי פעם,
ביקר לאחרונה בישראל

הזמיר המבוגר בעולם. צילום: יואב פרלמן, החברה להגנת הטבעספטמבר 2009

אנשי מרכז הטיבוע של החברה להגנת הטבע קיבלו לפני מספר ימים מידע מפתיע ביותר: זמיר מנומר, שנלכד באביב האחרון על ידי מטבעת הציפורים ברוריה גל ועודד קינן מבית ספר שדה חצבה של החברה להגנת הטבע, טובע בהיותו צעיר לפני כתשע שנים בקניה,

כלומר, בעת שהייתו האחרונה בישראל הזמיר המנומר היה לפחות בן תשע!

לדברי ד"ר גדעון פרלמן, מנהל מרכז הטיבוע הישראלי של החברה להגנת הטבע, מדובר בנתון מפתיע ביותר, מאחר והגיל הממוצע של זמיר מנומר בטבע הוא בין שנתיים לשלוש שנים בלבד.
 
הזמיר המנומר, שהוא בעל שירה מורכבת ויפה, בה הוא משתמש בעונת החיזור, נלכד במהלך טיבוע ציפורים שנערך על ידי גל וקינן בפארק ספיר שבערבה התיכונה, ועליו גילו שני החוקרים טבעת עליה כיתוב של מרכז הטיבועים השבדי. החוקרים פנו למרכז הטיבוע השבדי בבקשה לברר מידע אודות הזמיר, והשבוע התברר כי הציפור טובעה בשנת 2000 בשמורת צ'אבו בקניה, על ידי צוות בינלאומי. זהו הזמיר המנומר המטובע המבוגר ביותר שנלכד אי פעם! 
 
מוצאו של הזמיר המנומר במרכז אירופה ומזרחה, ובנדידה הוא עובד דרך ישראל לאפריקה, שם הוא מבלה את חודשי החורף, וחוזר דרך ישראל. מאחר והזמיר בן לפחות תשע שנים, כנראה שכבר עבר דרך ישראל 18 פעמים (פעמיים בשנה בעונות הנדידה), וצלח את כל הסכנות והמכשולים שבדרך.


צילומים: למעלה: הזמיר הקשיש בעולם (צילום: יואב פרלמן, החברה להגנת הטבע). מימין: הטבעת על רגלו של הזמיר הקשיש (צילום: עודד קינן, החברה להגנת הטבע).