חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

קיבלו פטור ממשכנתא: הסיסים חוזרים אל העיר

צפרי החברה להגנת הטבע ואגודת ידידי הסיסים גילו כי הסיסים, הציפורים המככבות בשמי תל אביב בחרו לקנן בראש בניין השייך לבנק דיסקונט - בבית שיף בתל אביב. לראשונה, הותקנו מצלמות המתעדות את קינונן

פורסם לראשונה: יוני 2009
עודכן לאחרונה: מרץ 2010

סיס החומות נחשב בעיני רבים כציפור המעופפת הטובה בעולם. ייחודו של הסיס ביכולת התעופה שלו, שלה אין כמעט אח ורע בעולם החי. הסיס חי על כנפיו וכמעט שלא נוחת בכלל במשך כל ימי חייו: אוכל באוויר, ישן באוויר ואף מזדווג באוויר. רק הצורך לקנן מנחית אותו לקרקע, לתקופה קצרה בלבד.

ממעופם המרהיב של הסיסים ומשריקותיהם הרמות נהנים תושבי הערים הגדולות בארץ ובעולם, וגם, כמובן, בתל אביב. בשנים האחרונות ניתן לראות סימנים מדאיגים של ירידה באוכלוסיית הסיסים.

החברה להגנת הטבע, יחד עם אגודת "ידידי הסיסים" ועיריית תל אביב בהובלת חברת המועצה יעל דיין, יצאו במבצע חינוכי, אשר במהלכו הוצבו עשרות תיבות קינון בבתי ספר ברחבי העיר, במטרה לעודד ולעזור לאוכלוסיית הסיסים בעיר. הנושא נלמד בכתות ובנוסף הופקה חוברת חינוכית מהודרת ומיוחדת.

במהלך סקר של החברה להגנת הטבע, התגלה כי דווקא ב"בית שיף", בניין שיועד לשימור בדרום תל אביב, והנמצא בבעלות בנק דיסקונט, נמצאים קינים של סיסים. לאחר פניית החברה להגנת הטבע לבנק, הוחלט על פרויקט משותף לטובת הסיסים שבמסגרתו שומרו הקינים הקיימים במבנה, במימון הבנק, ובאישור מחלקת השימור של עיריית תל אביב, נבנו והותקנו 20 תאי קינון נוספים על הגג בהן הותקנו מצלמות מעקב משוכללות, אשר משדרות בשידור חי מתוך הקן ומתעדות את תהליך הקינון.

הסיסים בהופעה חיה!
מארגזי קינון בבית שיף - למחשב שלכם

1. אנא הכנסו לקישור זה
2. יש להוריד ולהתקין את התוכנה המומלצת
3. שם המשתמש : 1
4. את שדה הסיסמה יש להשאיר ריק
5. להקליק על דלת הכניסה
אפשר לבחור ולראות כל מצלמה בנפרד 

 

 

 

 

 

 

 


צילום: אלי אליאס.

לדברי אמנון האן, מנכ"ל עמותת ידידי הסיסים, ישנה חשיבות גדולה בקידום נושא שימור הסיסים בערים הגדולות. הסיסים אמנם נמצאים בישראל למשך מאה ימים  בלבד, אך תרומתם האקולוגית והיופי שהם מעניקים לנו, מזכירים לנו שיש טבע גם בעיר והוא חי ותוסס".

יוסי לשם, מנהל המרכז לחקר נדידת ציפורים בלטרון, המשותף לחברה להגנת הטבע ולאוניברסיטת ת"א: לאחר ההצלחה הגבוהה בפרויקט "הציפור הלאומית", בשנה שעברה,הסתייענו ביעל דיין, יו"ר מועצת העיר תל אביב, שהיא מעריצה גדולה של הסיסים, ושילבנו את הסיסים באירועי 100 שנה לתל אביב, כציפור המייצגת את תל אביב וקשורה לתל אביב הלבנה שהוכרזה כאתר מורשת עולמית, תוך שילוב המבנים היפים עצמם, גם עם השוכנים בהם- הסיסים.

עוד על הסיסים

בארץ ארבעה מיני סיסים, מהם סיס החומות הוא המוכר ביותר, ומקנן בעיקר בערים – בסדקים שבקירות ישנים, בבתי העץ של תריסי הגלילה הישנים, בארגזי הרוח של גגות הרעפים הישנים, בחומות ישנות ועתיקות, כמו בחומת העיר העתיקה. בכותל המערבי מקננת מושבה ותיקה ותוססת.

הסיס ניזון מחרקים מעופפים, זבובים ויתושים, שהוא צד באוויר, תוך מעוף מהיר מאוד (עד כמאתיים קמ"ש) ולכן הוא אורח רצוי במקומותינו. כאלוף, המתמסר כל כולו לתעופה וליירוט חרקים מעופפים, פיתח הסיס כנפיים ארוכות וצרות במיוחד. רגליו התנוונו, והן משמשות אותו לתלייה ולטיפוס על קירות, אך לא להליכה או לניתור. הסיס יוצא מקינו הישר לחלל האוויר, והוא נופל וצובר מהירות בטרם יעופף לדרכו. הסיסים הם עופות חברותיים המקננים על פי רוב במושבות של עשרות פרטים.

ההורים נוסקים אל על ולוכדים חרקים עבור גוזליהם. החרקים הקטנים מצטברים בלועו של ההורה, ומודבקים זה לזה על ידי רוק צמיגי. בהגיעם לקן, פולטים ההורים את "קציצות החרקים" , המכילות מאות רבות של זבובונים ויתושים. לגוזלים ניתנת הזדמנות אחת ויחידה ללמוד לעוף. מקינם הם יוצאים לאוויר "על החיים ועל המוות", פורשים את כנפיהם לראשונה וממלאים אותן אוויר וגוף. הם ינחתו רק כעבור מספר שנים, כאשר יגיעו לבגרות מינית, ויחפשו לעצמם מקום קינון.