חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

האח הגדול, גרסת הנוצות והכנפיים

אחרי ההצלחה בעונה הקודמת, גם השנה -
האח הגדול, גרסת הנוצות והכנפיים:

תנשמות בתיבת קינון. צילום : אמיר עזר
ביוזמת המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון והחברה להגנת הטבע,
ניתן לצפות בשתי משפחות של תנשמות בעמק בית שאן ובבזים האדומים בכרמל גם מהבית והמשרד

הציצו לתנשמות עכשיו!
לחצו כאן

כאן גרות בכיף... מגדל הקינון של התנשמות בטירת צבי. צילום: מוטי צ'רטרפורסם לראשונה: מאי 2009  עודכן לאחרונה: 25 במרץ 2010

עונת הקינון של העופות הדורסים בעיצומה, ובמסגרת פרויקט מיוחד של מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע והמרכז הבינלאומי לנדידת ציפורים בלטרון ואוניברסיטת ת"א, ניתן לצפות בשידור ישיר, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, במחשב שלכם - במשרד או בבית, באתר הצפרות הישראלי.  השנה הותקנו שלוש מצלמות אינטרנט בשלושה מקומות שונים:

הצצה ל"חדר המיטות" של התנשמות בטירת צבי I קינון זוג תנשמות המקנן במגדל המים הישן שהוקם בימי חומה ומגדל בקיבוץ טירת צבי, ומגדל בהצלחה רבה חמישה גוזלים. מלבד מצלמת האינטרנט הרגילה, המשדרת במשך שעות היום, הותקנה מצלמת Infra-Red המאפשרת לצפות גם בחיי הלילה של התנשמות, וניתן לראות את ההורים מאכילים את הגוזלים במהלך היום והלילה.

צפו בתנשמות בטירת צבי: זהירות, הצפייה ממכרת!


זוג התנשמות מקנן בקיבוץ כבר כשלושים שנים. התנשמות מטילות ביצים בחודשים מרץ-אפריל. בניגוד לציפורי השיר, למשל, שם מתחילה הדגירה רק כשכל הביצים מוטלות, וכולן בוקעות באותו זמן, התנשמות דוגרות מרגע הטלת הביצה הראשונה. לכן בוקעים הגוזלים בהפרש של יומיים (כל יומיים גוזל נוסף). האם מטפלת בהם בנאמנות רבה ומאכילה אותם באופן רצוף ביום ובלילה, בעכברים המסופקים על ידי הזכר שצד אותם בשעות הלילה.

ההפרש בין בקיעת הגוזל הראשון והאחרון הוא כשבועיים עד שלושה, ולכן במידה שאין מכרסמים בשדות, הגוזלים האחרונים לא מקבלים מזון ומתים מרעב, וכך יכולה התנשמת לגדל מספר גוזלים בהתאם למקורות המזון בשדות. בעונת הדגירה מעת לעת, כשהנקבה מקבלת מהזכר "שי" – עכבר, היא מאפשרת לזכר להזדווג עמה.

תנשמת עם נברן. צילום: אמיר עזרזוג תנשמות מסוגל לחסל כ-2,000 מכרסמים בשנה, ולכן יזמה החברה להגנת הטבע בשיתוף אוניברסיטת תל אביב, המשרד להגנת הסביבה ומשרד החקלאות פרויקט לאומי לשימוש בתנשמות ובזים כמדבירים ביולוגיים בחקלאות.

תנשמות בעמק בית-שאן - עמק התנשמות - בעמק בית שאן מעל ל-300 תיבות קינון שהחליפו את ההדברה הכימית עם חומרים רעילים, בתנשמות. מעל 1,100 תיבות מפוזרות בכל רחבי ישראל. 

צפו בכתבה על הפרויקט

צפו בסרטון המסביר על התנשמות והשימוש בהן כמדבירים ביולוגיים לחקלאות

תוכלו לצפות גם בקינון נוסף של תנשמות בקיבוץ ניר דוד- בדרגש מול חדר האוכל, כך שכל חברי המשק, בדרכם לאכול, רואים ושומעים את חגיגת הקינון. במשפחה זו ארבעה גוזלים.


ועוד תוכלו לצפות גם קינון זוג בזים אדומים במושב אליקים שבכרמל, מתוך תיבת קינון שהותקנה בביה"ס הממלכתי דתי בישוב. בביה"ס שמונה זוגות בזים אדומים, המצויים בסכנת הכחדה עולמית. לקראת חג הפסח עומד זוג הבזים להטיל  ביצים בקן, וכבר היום ניתן לצפות בהם באופן שוטף. צפו בבזים האדומים באליקים

לדברי ד"ר יוסי לשם מהחברה להגנת הטבע ומאוניברסיטת תל-אביב, "בשנה שעברה צפו בתנשמות של טירת צבי 240,000 איש. הצפייה בשידור ישיר מקיני ציפורים מרתקת ציבור רחב, ומהווה כלי ייחודי חינוכי, בכדי לקרב את הציבור הישראלי אל הטבע".

מצלמות האינטרנט מסייעות במחקר אודות העופות הדורסים. במחקר שנעשה על ידי לירון אלבז, סטודנט מהמחלקה לזואולוגיה בהנחיית ד"ר יוסי לשם ומוטי צ'רטר באוניברסיטת תל אביב התברר מנתיחת נתוני המצלמה, שהתנשמות מביאות בממוצע כ-11 מכרסמים מדי לילה לקן. 75% מהטרף היו מכרסמים שונים, 12% ציפורים (בעיקר דורסים, שכנראה נדרסו בין בתי הקיבוץ) והשאר טרף לא מזוהה.

המעקב אחר תנשמות הוא חלק מפרויקט לאומי משותף למשרד להגנת הסביבה, משרד החקלאות, החברה להגנת הטבע ואוניברסיטת תל אביב, ומטרתו להקטין באופן משמעותי את השימוש בחומרי הדברה. המיזם העמיד עד כה 1840 תיבות קינון לתנשמות ברחבי ישראל.

במהלך האביב יותקנו מצלמות למעקב אחר קינון של זוג סיסים בבית שיף, בצומת הרצל- לילינבאום בתל אביב, במוזיאון שהוקם על ידי בנק דיסקונט, מקננים שלושה סיסים בתריסים הישנים של המבנה, ומצלמה עוקבת אחר הקינון של זוג הסיסים שחזרו בחודש שעבר מאפריקה, הטילו שלוש ביצים, האמורות לבקוע לאחר הפסח. שידור ישיר מן הסיסים בתל-אביב

עוד על התנשמות:

התנשמות והבזים - הדברה ביולוגית לחקלאים

חומרי הדברה OUT, בזים ותנשמות IN - חונכים את המיזם להדברה ביולוגית