חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

נודדות, אבל פחות

בשלושת העשורים האחרונים חלה ירידה של כ-40% במספר הציפורים הנודדות בין אפריקה, המזרח התיכון ואירופה. 10% מהן בסכנת הכחדה. ארגון Birdlife International משיק פרויקט בין-לאומי "נולד לנדוד" בשלוש יבשות – אירופה, אסיה ואפריקה, בקריאה לשמור על הציפורים הנודדות ועל נתיבי נדידתן. 
החברה להגנת הטבע, נציגת הארגון בישראל, תציין את האירוע בחגיגת סיורים בשישי-שבת 20-21.3 במרכז הצפרות במעגן מיכאל. לחצו לפרטים

ליבנית קטנה. צילום: אסף מירוז, החברה להגנת הטבעבימים אלה החלה נדידת האביב של הציפורים, אשר חוזרות מאפריקה למקום קינונן באירופה. אין ספק כי מדובר באחד מהמחזות היפים והמרגשים שמזמן לנו הטבע, אולם גם תופעה זו נתונה בסכנה.

על פי נתוני ארגון הצפרות הבינלאומי Birdlife International, בשלושת העשורים האחרונים חלה ירידה של למעלה מ-40% במספר הציפורים הנודדות בין אפריקה, המזרח התיכון, מערב אסיה ואירופה. כ-10% מהן מוגדרות בסכנת הכחדה. על פי המחקרים, הירידה באוכלוסיה חלה בעיקר עקב פגיעה בבתי גידול שהיוו "תחנות תידלוק" לציפורים בנדידתן. ירידה חדה בשיעור של 42% נרשמה באוכלוסייתם של מיני ציפורי המים והחופים. מימין: ליבנית קטנה. צילום: אסף מירוז, החברה להגנת הטבע.


יום שוויון האביב הוא יום חגן של הציפורים הנודדות. התארכות הימים והתקצרות הלילות הוא האות לו מחכות ציפורים נודדות ברחבי העולם, על פני חמש יבשות, ייפרשו כנף גם קלות, גם כבדות. ישראל מהווה "צוואר בקבוק" בדרכן של הציפורים מאפריקה לאירופה - משום שנמצאת במרכזו של ציר הנדידה העיקרי מאירופה ומערב אסיה לאפריקה בסתיו, ובחזרה באביב. בחודשים מרץ-יוני צפויים לעבור בה כחצי מיליארד (!) ציפורים ממאות מינים שונים, לכן השמירה על הציפורים בישראל חשובה במיוחד.

בין הראשונות להגיע הן החסידות, שמאות אלפים מהן יעברו במתחם האווירי של ישראל במהלך השבועות הקרובים. נוסף על נדידת החסידות מתקיימת נדידה של עופות רבים נוספים, ביניהם עופות דורסים, עגורים, שקנאים ומינים רבים של ציפורי שיר.

אחת מנקודות התדלוק החשובות של הציפורים, ובמיוחד עופות המים, היא בריכות הדגים וחוף הים של חוף הכרמל. איזור מעגן מיכאל ידוע היטב הן לבעלי הכנף והן לחובבי הציפורים מכל העולם, והוא מהווה  אתר חשוב עבור עופות נודדים, העוצרים בו להצטיידות בטרם ימשיכו במסע. באביב, ולמעשה לאורך של השנה, ניתן לראות כאן מינים רבים של עופות, מרביתם עופות מים, עופות גדה וציפורי שיר. חופמאים, ברכיות, אגמיות, אנפות, חסידות וקורמורנים הם רק חלק ממגוון העופות העוצרים בהן למנוחה.


חכלילית עצים. צילום: רוני ליבנה
חכלילית עצים. צילום: רוני ליבנה

נדידת ציפורים היא אחת מהתופעות המופלאות של הטבע, ולמרות שהכי כיף לצאת ולחזות בה במו עיניכם, הנה כמה תמונות כדי לשטוף את העיניים בינתיים. לחצו לצפייה באלבום
אם גם אתם הנצחתם את הנדידה, אתם מוזמנים לשתף אותנו.

לדברי אסף מירוז, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע במעגן מיכאל, נדידתם של מיני עופות מים רבים תלויה בקיומן של "תחנות תדלוק" איכותיות, בהן העופות יכולים לנוח ולאכול. אולם בתי הגידול הלחים הולכים ונעלמים תחת פיתוח של בנייה, חקלאות, בצורת, דיג וזיהום. גם בישראל בתי הגידול הלחים מצטמצמים בשל הפיתוח והזיהום. בריכות מעגן מיכאל מהווה מוקד חשוב ביותר ליותר מ-200 מיני ציפורים שחולפות באזורינו פעמיים בשנה.