חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

הם ייחודיים

כתב וצילם: אסף מירוז, מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע

ישראל לא נתברכה במיני ציפורים אנדמיות, ייחודיות לה בלבד. בשל שטחה המצומצם של מדינתנו, הממוקם במרכז רצף יבשתי, לא נוצרו כאן מיני עופות ייחודיים, וכל אלה הנראים בארצנו מקננים גם באסיה, באירופה או באפריקה. עבור קבוצות אחרות של אורגניזמים, שניידותם מוגבלת משל העופות (כמו צמחים, יונקים וזוחלים), מהווים אפילו נהר הירדן, מדבריות הנגב והערבה, הרי הלבנון והחרמון - מחסומים אקולוגיים קשים למעבר, שהביאו לבידוד אוכלוסיות וליצירת מספר מינים מקומיים ייחודיים.

 

המצב שונה בקבוצות איים, אשר עקב בידודם, התפתחו בהם מיני אורגניזמים אנדמיים (מקור השם אנדמי – בקבוצת איי אנדמן, העשירים בבעלי חיים ייחודיים). שכנתנו קפריסין היא דוגמה טובה לכך. גודלה אומנם דומה לגודל מדינתנו, אולם בהיותה מוקפת ים, התפתחו בה שני מינים של ציפורי שיר ייחודיות -  הסלעית הקפריסאית והסבכי הקפריסאי.

הסלעית הקפריסאית, בדומה לסלעיות אחרות, מתבלטת בלבוש שחור-לבן צעקני, שאותו היא מחצינה בנענועי זנב וכנף, אגב עמידה בנקודות תצפית גבוהות. מנקודות אלה היא עטה על חרקים קטנים שהם מזונה. הסיבכי הקפריסאי לעומתה, הוא ציפור שיר קטנה וביישנית יותר. כפי שמעיד שמו, מבלה הסיבכי את חייו בסבך הצומח וניזון בחרקים שהוא מלקט מבין העלים. באביב, כשיוצאים הזכרים לשיר, הם מגלים ראש שחור מבריק וחזה מפוספס, תאווה לעיניים ממש.

בשנים האחרונות פלש לקפריסין מין אחר של סיבכי - הסיבכי שחור הראש, הנפוץ מאוד בכל אגן הים התיכון ושכיח מאוד גם בארץ. הפולש החדש דוחק, כך נראה, את הקפריסאי האנדמי ומתפשט על חשבונו, דבר המדאיג מאוד את קהילת הצפרים ושומרי הטבע הקפריסאית. במהלך חודש מרץ, שבים הקפריסאים הייחודיים, הסיבכי והסלעית, ממעונות החורף שלהם בצפון אפריקה ובדרום המזרח התיכון, אל ביתם שעל האי. הם נראים אז, למשך ימים ספורים, גם בשדות ארץ ישראל.

* פורסם לראשונה במדור "חוברה ואחיותיה", מוסף 'הארץ' מיום 15.3.09.