חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

זהירות! הרעל שמגיע לצלחת שלנו

הרעלת עגורים בתענכים. צילום: איל דרור 

כחמישים עגורים מורעלים אותרו בחבל התענכים. כל הסימנים מצביעים על הרעלה מכוונת.

מלבד הפגיעה האלימה בציפורים מוגנות, החומרים הרעילים המפוזרים ללא בקרה ובקלות דעת בשדות עלולים

להרעיל לנו את המזון ואת התוצרת החקלאית

17 בפברואר 2009

פקחי רשות הטבע והגנים איתרו לפני כשבוע כחמישים עגורים מורעלים באזור חבל התענכים. הסימנים מצביעים על הרעלה מכוונת. הנושא נמצא אמנם בחקירה של רשות הטבע והגנים למציאת האשם והנסיבות אך כבר עתה ברור, ששוב לקח מישהו את החוק לידיו, פגע בברוטאליות בעשרות ציפורים מוגנות, וחמור מכך - סיכן את הסביבה כולה.                      

הרעל מסוכן גם לבני האדם
שימוש בלתי חוקי ברעלים הוא עניין יומיומי בישראל. הרעלים פוגעים בבעלי-חיים רבים אך ברוב המקרים העבריינים לא נתפסים, וגם כשנתפסים - הם סופגים עונשים מגוחכים. רעל הפוגע בעגורים פוגע גם בבני אדם, באופן ישיר או עקיף. רעל שפוזר בשדה חימצה (חומוס) מגיע לצלחתו של כל אחד מאיתנו דרך החומוס. רעל שמפוזר בשדה אספסת מגיע לחלב שכולנו צורכים.                                      בין העגורים שנפגעו, עגור אחד ניצל, הועבר לטיפול וכבר הושב אל הטבע בסוף השבוע האחרון.
צילום: יורם שפירר, רשות הטבע והגנים

 

הקלות הבלתי נסבלת שבה נעשה שימוש ברעלים קשים, 
מסכנת את כולנו. 

החברה להגנת הטבע לשרים:
"פעלו יחד לטיפול בתופעה"   

פניות חוזרות ונשנות שהופנו בעיקר למשרד החקלאות לפעול מערכתית לצמצום השימוש ברעלים בכלל וטיפול מערכתי בהרעלות לא חוקיות בפרט נענו בחוסר עניין. במכתב שנשלח לפני מספר ימים, פנתה החברה להגנת הטבע לשר להגנת הסביבה גדעון עזרא, לשר החקלאות  שלום שמחון ולשר הבריאות יעקב בן יזרי, וביקשה מהם לפעול בתקיפות כנגד העבריינים, תוך התגייסות מערכתית משותפת לטיפול בתופעה הקשה, ויפה שעה אחת קודם.

החברה להגנת הטבע סבורה כי בכל מקרה של הרעלה בניגוד לחוק יש לחרוש מיד את השדה או החלקה בה בוצעה ההרעלה בכדי למנוע נזק לצרכנים ובכדי להעביר מסר חד וברור לכל מי שזומם לפזר רעלים בניגוד לחוק. כמו כן, סבורה החברה להגנת הטבע כי נדרשת חקיקה שתשלול מעבריינים לשווק תוצרת חקלאית וכי נדרש תיקון כללי בחקיקה הקיימת היום בישראל שיותאם לימים אלו. החברה להגנת הטבע קוראת למשרד הבריאות להיות שותף לחקירה, ולבחון את ההיבטים הבריאותיים של ההרעלות. 

העגורים באים!

ישראל והמזרח התיכון היו מאז ומתמיד, אזור מעבר ללהקות עגורים נודדות. מספרם של העגורים החולפים דרך ישראל מוערך בכמה עשרות אלפי פרטים. רבים  מהם נודדים בשעות הלילה, בחושך מוחלט, כך שקשה מאוד להעריך את מספרם. המשך כתבהקראו עוד:  חדשות טובות לעגורים בחולה: הושג הסכם עם החקלאים

  מכתב החברה להגנת הטבע לשרים בעניין הרעלות העגורים