חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

דוכיפת, נקר ושחרור OUT, מאינה, דררה ותוכי IN !

מאינה הודית בגני יהושע צילום: עמיר בלבן (הגדל)

המאינה ההודית היא ציפור טרופית שמוצאה ממזרח אסיה. המאינה, בדומה לציפורים ממוצא טרופי אחרות כמו הדררות והתוכים, הובאה לכאן על ידי סוחרי ציפורים למטרות מסחריות. כתוצאה מהמסחר ומתחזוקה לקויה של כלובי ציפורים בבתים פרטים או במרכזי ציפורים כמו הצפארי בגני יהושע, חלה במהלך השנים האחרונות התפשטות רחבה של אוכלוסיית העולות החדשות.

לא מדובר בביקור נימוסין, אלא בפלישה וכיבוש אכזריים: המאינה היא ציפור אגרסיבית, חכמה ואוכלת כל, ומתחרה עם המינים המקומיים על מקורות המזון ואתרי קינון, ואף חומסת את הביצים ואת הגוזלים של הציפורים המקומיות. וכך, אט אט נדחקים התושבים הטבעיים של המקום,הדרור, הנקר, הדוכיפת והשחרור, החוצה. הדררה והצוצלת כבר פלשו למערכת האקולוגית המקומית, ועתה הגיע תורה של המאינה.

המאינה כבר נפוצה לכל עבר, מנהריה בצפון ועד חוף אשקלון בדרום. לאחרונה צפה לראשונה אחד מצפרי התחנה לחקר ציפורי ירושלים של החברה להגנת הטבע בפרט בודד של מאינה באזור בו טרם נראתה- יער ירושלים. זוהי תופעה מדאיגה מאד, משום שהסכנה היא כי לאחר שיפלשו הציפורים לאזור ירושלים, הן ימשיכו בדרכן אל אזור עמק הירדן ובעצם ישתלטו על הארץ כולה, ידחקו את המינים המקומיים וישנו לחלוטין את המארג האקולוגי הטבעי בישראל, לפחות בכל הנוגע לבעלי הכנף. קשה מאד למצוא פיתרון לבעיה. מדי פעם נעשים ניסיונות ללכוד חלק מציפורים הפולשות, אבל המצב כמעט בלתי אפשרי.

לדברי עמיר בלבן, מנהל התחנה לחקר ציפורי ירושלים של החברה להגנת הטבע, תופעת המינים הפולשים של הציפורים התפשטה בעיקר באיזור השפלה, זאת משום שהלחות וחום מתאימים לתנאי הגידול הטבעיים של הציפורים ממוצא טרופי. התקווה היא כי הציפורים הפולשות לא יוכלו להיקלט באיזור שדרת ההר וירושלים בגלל הטמפ' הנמוכות השוררות בהם. מצב התפשטות המאינות לכיוון ירושלים אינו ברור לפי שעה. בלבן מבקש כי מי שמבחין בציפור כזאת, ידווח לתחנת לחקר ציפורי ירושלים, בכדי לאמוד את גודל התופעה.