חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

קרב אוויר בשמי שפלת יהודה

סטודנט שעורך מחקר על העופות הדורסים עבור החברה להגנת הטבע, קק"ל ואוניברסיטת תל אביב - תיעד קרב איתנים בין עקב עיטי לחוויאי על מקום הקינון

בשעת צהרים חמימה, אי שם בשטחי שפלת יהודה, נשמעו קולות זעקה ויללות רמות. אל מול עיניו של גלעד פרידמן, סטודנט לתואר שני באוניברסיטת תל אביב, נתגלה מחזה מדהים! זכר עקב עיטי המקנן בקרבת מקום,  תקף ללא הרף קן של חוויאי גדול.

בקן החוויאי שהה גוזל בן 25 יום, זוג החוויאים ניסו לחצוץ בין העקב העיטי לבין גוזלם וספגו את רוב המתקפה. המתקפה נמשכה כרבע שעה כאשר העקב העיטי, הזריז, הקטן והאגרסיבי, הכה נמרצות את החוויאי המגושם, האיטי והגדול.

משמאל: הקרב האווירי. צילום: גלעד פרידמן 

תיעוד מרשים זה נעשה כחלק ממחקר על העקב העיטי בשפלת יהודה שעורך גלעד פרידמן בהנחייתם של פרופ' יורם יום טוב וד"ר יוסי לשם מאוני' ת"א, בשיתוף פעולה צמוד ובמימון של קק"ל והחברה להגנת הטבע. מטרתו העיקרית של  המחקר היא הכרה והבנה טובה יותר של ביולוגיית הקינון של העקב העיטי, ומתוך כך הבנת הגורמים הנחוצים לשמירה על העקב העיטי. המחקר כולל מעקב וטיפוס אל קיני העקבים העיטים ביהודה, מדידת הגוזלים, טיבועם ואיסוף שאריות מזון. במהלך שנת 2008 מצא גלעד  27 קיני עקבים עיטיים באיזור שפלת יהודה והרי יהודה.

במהלך המחקר מתברר כי אוכלוסיית העקבים העיטים באזור יהודה עברה שינוי ייחודי ומשמעותי בקנה מידה עולמי- העקב העיטי עבר מקינון על מצוקים בהרי יהודה לקינון על עצים בשפלת יהודה. תופעה אשר עזרא חדד, צפר ותיק, פקח רשות הטבע והגנים, חזה בה לראשונה באמצע שנות התשעים.

נושא מעניין נוסף שעולה מהמחקר- אותו תיעד השבוע פרידמן, הוא תחרות על מקומות הקינון והמזון בין העקבים לבין החוויאים, ואפילו טריפת גוזלי חוויאים על ידי העקבים העיטים. התחרות באה בשל הצטרפותו של העקב העיטי לאזור הקינון של החיוואי- דבר שלא היה בעבר.

יש לציין כי שפלת יהודה מהווה מקום הקינון הצפוף ביותר בעולם של החוויאים. העקב והחוויאי הם עופות דורסים, הקוטלים את טרפם בעזרת רגליהם החזקות. ראייתם חדה פי 10 מזו של האדם. חוויאי מזהה נחש מגובה של 400 מטרים, ועקב מסוגל לזהות אפרוח של חוגלה מקילומטר וחצי. הוא צולל אל הטרף במהירות של 150 קמ"ש ודורס אותו ברגליו. יכולת התמרון ופניות חדות כפי שנראים בצילומים, מהוות דוגמה מרשימה לכל טייס קרב בחיל האוויר.