חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

בובה של שחפית

צילום: אסף מירוז, החברה להגנת הטבעאנשי מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע מצאו דרך מקורית למשוך שחפיות לקנן באיים המלאכותיים בבריכות: יציבו דגמים של שחפיות על האי

אפריל 2008

לכרסום ההולך וגדל בחופים הטבעיים הפתוחים בישראל יש השפעה מרחיקת לכת על בעלי החיים שחוף הים היווה בית גידול עבורם. בעלי החיים נאלצים להסתגל למציאות החדשה. כך, למשל, שחפיות הים, אשר נאלצו לסגת מהחופים, מצאו להן  מקלט באיים קטנים הסמוכים לחוף הים.

נערה עם דגם של שחפית. צילום: אסף מירוז, החברה להגנת הטבעמושבות הקינון הגדולות ביותר של השחפיות ממוקמות באי היונים, מול חוף הכרמל ובאי נחליאלי, מול ראש הניקרה. בשנים האחרונות הוקמו איי קינון במיוחד עבור שחפיות הים בבריכות הדגים של מעגן מיכאל.השחפיות רגילות לקנן במושבה צפופה, וקשה "לשכנע" אותן להתחיל קינון במקום חדש.

במטרה למשוך את השחפיות לקנן באיים המלאכותיים  בבריכות מעגן מיכאל, החליטו במרכז הצפרות החדש של החברה להגנת הטבע במעגן מיכאל "לסייע" להן: במהלך הפעילות הציבורית המתוכננת במקום במהלך חול המועד פסח, יבנו המשתתפים  עשרות דגמים של שחפיות ים, ואנשי מרכז הצפרות יציבו אותם על האיים המלאכותיים.

לדברי אסף מירוז, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע במעגן מיכאל, השחפיות מונעות מ"לחץ חברתי" ופועלות בשיטת ה"חבר מביא חבר". ה"שחפיות" המדומות יוסרו מהאיים ברגע שיתחיל הקינון של השחפיות האמיתיות.

רוצים להכין גם אתם שחפית משלכם? בפסח יתקיים במעגן מיכאל הפנינג סיורי צפרות בבריכות הדגים של מעגן מיכאל - 21, 22, 23 באפריל, חוה"מ פסח במהלך ההפנינג, יבנו המשתתפים  עשרות דגמים של שחפיות ים, והן יוצבו על האיים המלאכותיים. מכוניות פרטיות, בתשלום. פרטים והרשמה בטלטבע:057-2003030 קוד: 72104816

(צילומים בכתבה: אסף מירוז, החברה להגנת הטבע)

בובה של שחפית. צילום: אסף מירוז, החברה להגנת הטבע  שחפיות. צילום: אסף מירוז, החברה להגנת הטבע