חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

העגורים - הגירסה האנושית: כך לומדים על שיתוף פעולה

22/10/2017


"מסע העגורים" הוא שמו של פרויקט חינוכי משותף של החברה להגנת הטבע עם ארגון שמירת הטבע הגרמני NABU, אשר ממחיש כיצד עגורים יכולים להוות סמל לשיתוף פעולה. התוצר הוא חוברת הדרכה לאנשי חינוך, אשר תופץ למוסדות חינוך בישראל ובגרמניה באביב הקרוב. ואם חשקה נפשכם לצפות בעגורים מקרוב, בואו לאגמון החולה עד סוף החורף

 

 צילום: תומס קרומנקר

 

כשילדים לומדים איך לפתור קונפליקטים באמצעות שיתופי פעולה, זה חשוב. כשהם לומדים את זה דרך היכרות עם עגורים, זה מעניין ומיוחד. כשמערכי השיעור נבנים בשיתוף פעולה בינלאומי בין ארגוני סביבה, זה מדגים מצוין איך גם בבניית השיעור אפשר ליישם את שיתוף הפעולה בצורה נהדרת.
זוהי אחת התובנות עמה חזרה בחודש שעבר המשלחת הישראלית של החברה להגנת הטבע מגרמניה, במסגרת פרויקט מיוחד של החלפת משלחות עם שני ארגוני שמירת טבע גרמניים: ארגון NABU הותיק והגדול ביותר בגרמניה וארגון הצעירים NAJU.
בין החברה להגנת הטבע לארגונים אלו מתקיים שיתוף פעולה מתמיד של החלפת מידע בנושאי טבע וסביבה שונים, ובאוקטובר 2016 התחזק שיתוף הפעולה באמצעות פרויקט מיוחד של חילופי משלחות בין הארגונים ששמו "מסע העגורים".


העגור כסמל לשיתוף פעולה
במסגרת הפרויקט, שתי המשלחות מבקרות כל אחת אצל רעותה ומכינות חוברת משותפת לחינוך הסביבתי שתופץ בעברית, גרמנית, אנגלית וערבית ותשמש את המורים בבתי הספר הן בישראל והן בגרמניה בפעילויות ומערכי הדרכה שונים. המשותף לפעילויות אלו הוא, ההיכרות עם עולמם של העגורים בהיבטים שונים: נדידה, מזון, אינטראקציה עם בני אדם ועוד.
המטרה, כמו בחינוך הסביבתי, היא משולבת: העלאת המודעות לנדידת העגורים, למאפיינים המיוחדים שלהם, לסכנות שמאיימות עליהם, תוך כדי חינוך הילדים לערכים שונים.
העגור הוא ככל הנראה אחד העופות הקדומים ביותר בעולם. לאורך ההיסטוריה הוא שימש כסמל חשוב בתרבויות השונות. במיתוסים היווניים והרומאים תוארו ריקודי החיזור של העגורים כסמל של אושר אהבה ושמחה, ויש סביבו סיפורי פולקלור רבים.
בשתי המדינות, ישראל וגרמניה, העגורים הם עוף נודד מוכר מאוד. מעבר לכך, הסיפור סביב העגורים בישראל מדגים בצורה הטובה ביותר את מהותו וחשיבותו של שיתוף פעולה, בייחוד בהקשרים של סביבה ופיתוח בר-קיימא.
החוברת המדוברת צפויה לצאת באביב הקרוב ולהיות מופצת במוסדות חינוך במסגרת תחום החינוך הסביבתי של החברה להגנת הטבע, ובגרמניה דרך גופי החינוך שלהם .


העגורים כבר הגיעו להחולה

 בעולם וגם בישראל נפוץ העגור האפור,  אשר הפך לאחד מסמלי הטבע המוכרים בזכות עשרות אלפיהעגורים שמגיעים לעמק החולה בסתיו, נשארים בו כל החורף ומתכנסים באגמון החולה ללינה.

אף על פי שמדובר בעגור הנפוץ ביותר בעולם, ישנם איומים על אוכלוסייתו : שינויים אקלימיים, אובדן שטחים טבעיים, קווי חשמל וטלפון שעלולים לגרום להתנגשויות בלילה ולאחרונה גם התפתחות של "חוות רוח" עם טורבינות להפקת חשמל.
נדב ישראלי, מנהל מרכז הצפרות החולה של החברה להגנת הטבע והרכז המקצועי של הפרויקט, מספר: " בישראל העגורים החלו לבלות את החורף לפני 25 שנה במספרים הולכים וגדלים בעמק החולה, אך במקביל החלו לגרום לנזקים בשדות החקלאיים. כחלק מהמאמצים למצוא פתרון לבעיה, יזם מרכז הצפרות הישראלי שיתוף פעולה עם החקלאים, עם אנשי התיירות באגמון החולה ועם גופים ירוקים. בסופו של דבר, כל הגופים יחד תורמים מכספם כדי לממן את הרחקת העגורים מהשדות החקלאיים והאכלתם במקום מסודר בתחומי האגמון". 
מאז הפכו העגורים ל"מותג" של עמק החולה כולו, והם מהווים כיום מוקד עניין מרכזי עבור תיירים ומבקרים. אז אל תפספסו אותם, הם כבר מחכים לכם בהחולה וישהו שם במהלך כל החורף.