חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מברכים את משרד החקלאות על מימון האכלת השקנאים

18/10/2017

 

משרד החקלאות הודיע ב- 17.10.17, כי יעביר באופן מיידי תקציב של 300 אלף ש"ח להאכלת השקנאים במקומות מסודרים, ובכך למנוע את הנזק הכלכלי שהם גורמים לבריכות הדגים. אנו מברכים את שר החקלאות אורי אריאל על החלטתו ומודים לציבור על התמיכה שסייעה להחלטה!

 

לחצו כאן לראות סרטון מרהיב: אלפי שקנאים מואכלים במאגר השרון

 


 

 

צילום: דב גרינבלט 

 


 

קראו עוד על הנושא:

 

בניגוד להסכמים, משרד החקלאות סירב לממן את חלקו – 300 אלף שקל בלבד, בפרויקט האכלת השקנאים. החברה להגנת הטבע פנתה לשר החקלאות, אורי אריאל, בבקשה שהמשרד יממן את חלקו בהסכם: "ללא התקציב של משרד החקלאות, הפרויקט כולו נתון בסכנה".

 

גם בארגון מגדלי הדגים תקפו את משרד החקלאות, על כך שאינו מעביר את הכסף לפרויקט. בפנייה של החברה להגנת הטבע לשר אריאל נכתב: "אני פונה אליך בבקשה לתיקצוב דחוף של פרויקט האכלת השקנאים, זאת בכדי למנוע את הקונפליקט בין השקנאים לחקלאים בבריכות הדגים בעמק החולה ובשרון.

 

כל אוכלוסיית השקנאים האירופית, 50,000 ציפורים, עוברת מעל ישראל בעת הנדידה. בשל העובדה שכל אגמי המים המתוקים על ציר הנדידה לישראל, שם השקנאים היו עוצרים לאכול בנדידה-יובשו, לשקנאים בנדידה אין אתרי אכילה טבעיים, ולכן החל משנות ה-70 שקנאים החלו לנחות בבריכות הדגים בישראל - שם יש אוכל זמין ובשפע והוא הפתרון היחיד בשבילם.

 

מגדלי הדגים בבריכות סובלים מכך מאד מאחר ומדובר על אובדן של מאות טונות של דגים. במשך שנים ארוכות התעורר הקונפליקט מחדש בכל עונת נדידה, כאשר אמצעי הגירוש של השקנאים מהבריכות כללו אמצעים שפגעו משמעותית בשקנאים.

 

בשנים האחרונות התקיים פיילוט שהראה כי על ידי מתן מזון לשקנאים במקומות מוסדרים- בעמק החולה ובעמק חפר- ניתן להוציא את השקנאים מבריכות הדגים ולאפשר להם לאכול, וכך ימשיכו לנדוד בבטחה ולצמצם את הנזק, זאת תוך גירוש באמצעים חוקיים (רעש וירי באוויר שלא על מנת לפגוע) מבריכות הדגים.

הפרויקט מנוהל על ידי ועדת היגוי של רשות הטבע והגנים, מגדלי הדגים, משרד החקלאות וחיל האוויר וגם תוקצב על ידי הגורמים כך בכל שנה: רשות הטבע והגנים 300,000 ₪, משרד החקלאות 300,000 ₪ חיל האוויר 150,000 ₪ ומגדלי הדגים 40,000 ₪.

 

לצערנו, נודע לנו כי משרד החקלאות אינו מתכוון להקציב השנה את הסכום לפרויקט השקנאים, ומכאן שהפרויקט כולו נתון בסכנה. לכן אנו מבקשים מהשר כי בהתאם להסכמות קודמות, ולמען שמירה על פרנסת החקלאים כמו גם חיי הציפורים, יאשר את הקצבת חלקו של משרד החקלאות בסך 300,000 ₪ לפרויקט בהקדם האפשרי. בנוסף נבקש להכניס את תיקצוב הפרויקט כסעיף קבוע בתקציב משרד החקלאות, כך שהפרויקט יוכל לעבוד ברציפות וללא תקלות ועיכובים בכל שנה.

 

איך עזרתם לנו?

 

חתמתם על עצומה - נאספו כ-1000 חתימות 

 

שלחתם מייל לשר החקלאות וקראתם לו להחזיר את התיקצוב להאכלת השקנאים, כדי שיוכלו להמשיך לנדוד בבטחה!

 

זה היה נוסח המייל שהצענו לכם:

 

נושא: אישור התקציב להאכלת השקנאים

 

כבוד השר‎,
אני קורא/ת לך לאשר את העברת התקציב לפרוייקט האכלת השקנאים בדחיפות!
הפרוייקט מאפשר את הרחקת השקנאים מבריכות גידול הדגים, וכך נמנעת הפגיעה בשקנאים ובפרנסת מגדלי הדגים.
נדידת הציפורים היא אחת מהחוויות המרגשות והחשובות בטבע, אנא אפשר לשקנאים להמשיך במעופם בביטחה, ואשר את העברת התקציב עוד היום!
בברכה,

כתבו את שמכם.