חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

פרס מפעל חיים ליוסי לשם, לשעבר מנכ"ל החברה להגנת הטבע

18/06/2017

 

 45 שנים עסוק פרופ' יוסי לשם, לשעבר מנכ"ל החברה להגנת הטבע, במחקר ופעילות ציבורית פורצי דרך  בתחום הצפרות בישראל. כעת הוא נבחר לקבל פרס מפעל חיים

 

פרופ' יוסי לשם, לשעבר מנכ"ל החברה להגנת הטבע, יקבל פרס מפעל חיים לשנת 2017 בתחום האקולוגיה ומדעי הסביבה. הפרס יוענק לו בכנס שיתקיים ב-11 ביולי בחברה לאקולוגיה ומדעי הסביבה במכללה הבינתחומית . 

 

לשם הוא פרופסור במחלקה לזואולוגיה בפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת תל אביב, ומייסד המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון. הוא החל את דרכו בחברה להגנת הטבע וכיהן כמנכ"ל החברה בשנים 1991-1995.  

פרופ' לשם חוקר נדידת ציפורים ואקולוגיה של עופות דורסים זה 45 שנים. עבודת הדוקטורט שלו, שנערכה בשיתוף פעולה עם חיל האוויר הישראלי, הייתה מחקר פורץ דרך על נדידת הציפורים באזורנו, שהביא להפחתת תאונות אוויריות. במהלך המחקר דאה לשם בדאון במשך 270 יום ובנה מפת מסלולי נדידה של הציפורים על מנת לפתח אמצעי התרעה. בעקבות המחקר צומצמו ההתנגשויות בין מטוסים לציפורים ב-75% מה שחסך למדינה 1.3 מיליארד דולר.   

 

מאז 1996 מפתח פרופ' לשם מיזמים משותפים רבים עם הירדנים הפלסטינים המשלבים חינוך, מחקר ושמירת הטבע ובמקביל עובד עם לשכת הרמטכ"ל ליישום פרויקט "צבא ההגנה לטבע – מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם". ב-2011 הקים את קרן דוכיפת לקידום שמירת הציפורים.  

 

לשם קיבל פרסים רבים ובהם אות מפעל חיים להגנה על הסביבה. השבוע קיבל תואר עמית כבוד מהטכניון. ועדת פרס מפעל חיים ציינה בנימוקיה כי "פרופ' לשם תרם למהפך חינוכי והסברתי בנושא הצפרות בארץ תוך רתימת גופים ציבוריים, ממשלתיים ואקדמיים, וקידום נושא הצפרות במגזר הערבי". 

"אני גאה במיוחד לקבל את הפרס הזה, ומקדיש אותו לפרופ' אמוץ זהבי ז"ל, ממייסדי החברה להגנת הטבע, שקיבל את הפרס בשנה שעברה לפני שהלך לעולמו", אומר לשם, שהיה גם תלמידו וממליצו של פרופ' זהבי לקבלת הפרס. "מאז שהקים את החברה אני מנסה ללכת בנעליו ולא תמיד מצליח".    

 

במעמד קבלת הפרס צפוי לשם לשאת הרצאה בנושא "הציפורים הנודדות אינן יודעות גבולות – מימוש החזון", אשר תעסוק בפעילות השוטפת של החברה להגנת הטבע ושל אוניברסיטת תל אביב בנושא הצפרות.   

 

 

 פרופ' לשם (מימין) בטקס קבלת תואר עמית כבוד שהתקיים ב-11 ביוני בטכניון. משמאל: נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא