חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

טיול החנוכה של חוגי הצפרות - מה היה לנו?

9/01/2017

טיול לשפלת יהודה בחורף הוא מתכון בטוח לצפרות איכותית. המפגש הקרוב עם אלפי הברווזים שחזרו אלינו, גם השנה, לאחר שקיננו בצפון הרחוק הוא חוויה מיוחדת. ברווזים שבקיץ מתפזרים בכל רחבי אירופה ואסיה לאורך עשרות אלפי קילומטרים מתקבצים לנגד עיננו, נדירים ונפוצים כאחד, במדינת ישראל הקטנה כדי להעביר את החורף הרחק מן האגמים הקפואים.
לכאורה, חוויה זו שמורה למעטים היודעים היכן ומתי למצוא הברווזים הנודדות, אולם לא כך בטיולי חוגי הצפרות. במהלך בוקר שמשי וקריר עברנו בין מאגרים ושדות, קבוצה של צפרים צעירים וכמה הורים (אל תגלו...אבל נראה שהם נהנו לא פחות מהילדים!). כל אחד ואחת אשר מגלים עניין בטבע יכולים לצאת, עם ההדרכה המתאימה, לפגוש בברווז עם אנטנה...
אנטנה?! כן. לצחראש הלבן, מין בסכנת הכחדה, יש פנים לבנות ויפות וזנב שפיצי המזדקר מן המים ממש כאילו היה אנטנה. תוך דקות הילדים לומדים לזהות את הברווז המיוחד, רק 10,000 פרטים נותרו בעולם ומהם אלפים בודדים חורפים מדי שנה בארץ. אנחנו פגשנו כ-200 מהם שטים להם וזה רק באתר אחד יחיד- ללא ספק מדובר במחזה מעורר התרגשות. במעמד כזה ההתנהגות מחייבת- אין להחריד את הברווזים ולהעיפם. הפחדה על ידנו היא אולי חד פעמית, אך חובבי טבע יש נוספים מלבדנו, ומבקרים שלא ידעו כיצד לנהוג עלולים ליצור נזק מתמשך.
בטיול למדנו כיצד יש לנהוג בקרבת הברווזים על-מנת ליהנות מביקורם בקרבתנו וגם לצפות בהם בשקט וללא הפרעה, ומעכשיו כל ילדי החוג ידעו מה לעשות גם במפגשים עתידיים ולהעביר את הידע הזה הלאה.
במהלך הטיול כל תצפית שונה מקודמתה על אף המרחק הקטן והדמיון בין אתרי הסיור שבהם עצרנו לצפות בציפורים. כנראה שהברווזים תופסים את שטח החריפה בצורה אחרת. אנחנו כבני אדם רואים כל מאגר מים כדומה לקודמו...עוד כתם של מים בתוך נוף ירוק. אבל הציפורים מתחלקות מעצמן בין המאגרים, כך שלכל מאגר יש את האופי שלו, שמשפיע על הבחירה שעושות הציפורים היכן להעביר את החורף. המאגר הופך למקום הבילוי המרכזי של הציפורים במשך היום וגם במשך הלילה. המזל הוא שבציפורים עצמן לא התקשינו להבחין! פגשנו תוך שעות ספורות אלפי ברווזים ועופות מים מעשרות מינים שונים וגם הדורסים של העונה לא אכזבו- עיט צפרדעים, עקב עיטי, עקב חורף ובז מצוי הם המינים העיקריים בשטח כעת.
לקינוח, הגיעה שעת השנ"צ! לא שלנו כמובן.. הברווזים טמנו ראש תחת הכנף והמשכנו בסיור שלנו כשאנו פוגשים עוד חבורה ישנונית באמת- 8 ינשופי עצים הסתתרו היטב בין ענפי העצים של אחד ממושבי האזור. נדרשו כמה דקות למצוא היכן בדיוק הם לנים, ומרגע שמצאנו- לא היה פרצוף שלא נמרח עליו חיוך מאוזן לאוזן. אי אפשר להישאר אדיש לפרצוף של ינשוף מנמנם!


אם גם אתם אוהבים ציפורים ורוצים להכיר אותן מקרוב אתם מוזמנים להצטרף אלינו לחוויה! חוגי הצפרות מתקיימים בתל אביב, ירושלים, עמק החולה ומדרשת בן גוריון ומתאימים לילדים מכיתה ב' עד י', לחצו והצטרפו לחוויות חוגי הצפרותביום שבת, 21.1, יתקיים סיור נוסף בשפלת יהודה לצפרים צעירים והוריהם, עכשיו ממש הזמן להירשם..!

להתראות בשטח! יעל וצוות חוגי הצפרות

 

   
   
  תמונות: יעל לנרד