חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

יום העיון ה-37 לצפרות בישראל - פורשים כנף

מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע קיים ביום שני, 26/12/16, את יום העיון השנתי ה-37 לצפרות, הנערך מידי שנה בהובלת פרופ' יוסי לשם, דן אלון ואנשי צוות המרכז ובשיתוף עם אוניברסיטת תל-אביב.
הקהל הרב, מעל 1000 אנשים שהגיע לאירוע, התלהב מאד מהתוכנית, הארגון והאווירה המיוחדת שעוררה את התחושה כי המחקר, שמירת הטבע והחינוך בתחומי הצפרות נמצאים בתנופה משמעותית.
חשיבות קיומו של יום העיון השנתי נעוצה גם בעצם שיתופי הפעולה בין גורמים אקדמיים, ממשלתיים וציבוריים ובמשיכה שהוא יוצר אצל קהלי יעד נרחבים - חובבי צפרות: צעירים, מבוגרים, מורים ואנשי שמירת טבע.
 
יום העיון הנוכחי שם דגש על שיתוף הפעולה של מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע עם חברת החשמל המהווה גוף כלכלי מוביל במשק ועם רשות הטבע והגנים. שיתוף פעולה המתקיים מזה 20 שנה באמצעות פרוייקט "פורשים כנף" המגן על העופות הדורסים בישראל.
 
את תוכנית היום פתח מופע פולקלור מסורתי של להקת ילדי כפר קמא שסחף את מאות הצופים באולם.
באולם הכניסה הוצגו שלוש טורבינות רוח שנבנו על-ידי צדוק צמח ממרכז הצפרות באילת. המיצג הדגיש את העובדה כי טורבינות הרוח המשמשות להפקת אנרגיה ירוקה, יכולות להוות בעיה משמעותית לנדידה רחבת ההיקף של ציפורים בישראל ולכן יש להפעיל שיקול דעת כאשר שוקלים להציב אותן באזורים השונים.
תערוכת הצילומים ע"ש עמית גפן היוותה מוקד עניין משמעותי נוסף, כאשר לתחרות הוגשו מספר שיא של תמונות ברמת מקצועיות מרשימה.
התחרות והזוכים בה סוקרו גם ב- YNET.

השנה נוספה תערוכת רישומים של עמית גפן ז"ל שהביאה לידי ביטוי את האמנותיות והרגש של הצפר הצעיר שנפטר בטרם עת.
גם חוגי הצפרות לילדים ולנוער הפגינו נוכחות מרשימה באירוע, כאשר 40 צפרים צעירים ומתעניינים פוטנציאלים בפעילות החוגים, הגיעו ליום העיון.
מועדון הצפרות הישראלי המציע סיורי צפרות מרתקים בכל סוף שבוע ובכל רחבי הארץ, כבר מהווה הבית של הצפרים בישראל וצירף לשורותיו חברים חדשים במהלך היום.
שתי ההרצאות הבולטות של היום היו של חוקר הדורסים גלעד פרידמן על פרויקט מצלמות האון ליין בקיני העקבים העיטיים והחיוויאי, ששיגעו את חובבי הטבע בישראל וכן ההרצאה המרגשת של יהונתן מירב על פרויקט אלופי הנדידה והציד הבלתי חוקי של ציפורים לאורך נתיבי הנדידה.

ההרצאות זמינות כעת אונליין! לצפייה לחצו כאן

 

לצפייה בסרטים שהוקרנו ביום העיון לחצו: אלופי הנדידה ושגעון הנדידה 

 

להתראות ביום העיון ה-38, ו' חנוכה בתאריך 18.12.17, ל' כסלו תשע"ח!

 

להקת תיפסה בריקוד הנשר, מתנ"ס צ'רקסי כפר קמא – התלמידים משתתפים גם בתכנית החינוכית "כן לציפור"
צילומים: עזרא לוי (סיון פרג')


תחרות התמונות ע"ש עמית גפן
תחרות התמונות ע"ש עמית גפן בלובי אולם סמולארש, צילומים: עזרא לוי (סיון פרג')