חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

פורים בטבע עם הסבראש - אמן החיקוי

21/03/2016

כשחושבים על חקיינות, הסוואה ותחפושות בטבע קל להתחבר לעולם הצפרות שעתיר באינספור דוגמאות וסיפורים מרהיבים שהציפורים מספקות. יעל לנרד, רכזת חוגי צפרות לילדים ונוער של החברה להגנת הטבע, חושפת בפנינו הצצה מרתקת לעולמו המרתק של הסבראש - אמן החיקוי.


 

צילום: עתניאל דייגי

 

מבחינתי, המנצח הוא הסבראש שאפילו קיבל את שמו בהתייחס לכישורי החיקוי (וגם באנגלית נקרא wryneck). מדובר בקרוב משפחה של הנקר: הוא מעט קטן ממנו, ניזון מחרקים, נפוץ בכל רחבי אירופה וצפון אסיה ונודד לאפריקה (גם דרך ישראל) במספרים גדולים.


אז איך עוד לא ראיתם אותו?! 

מדובר בחתיכת ענף עם כנפיים! לסבראש נוצות המדמות, בצורה מרהיבה, את דגם הגזע של העצים עליהם הוא ניזון, ואם הוא עומד ללא ניע הסיכוי לראותו קלוש, בניגוד גמור לנקר בארצנו שהוא בגווני שחור-לבן-אדום.

 

לקריאה על עוד פרחים ובעלי חיים "שמתחפשים" הקליקו כאן 

 

פיתול מרשים

צבעי ההסוואה הם ממש לא היתרון היחיד שלו אל מול עולם עתיר טורפים וסכנות. לסבראש יכולת לסובב את צווארו תוך התפתלות מרשימה והוא מנצל זאת במהלך הקינון- הוא בונה את קינו בתוך חור בעץ ושם דוגר על הביצים. חור בגזע העץ עלול להזמין מבקרים לא רצויים, דוגמת חתול או בן למשפחת הסמוריים שיתחבו ראשם לחור וינסו לשלוף את הגוזלים חסרי הישע. דמיינו שאתם דוחפים ראשכם לחור חלול בגזע עץ, מעמעמים עוד יותר את התאורה, הדלה ממילא, ואז מבחינים בתנועה מתפתלת... המחשבה הראשונה שתעבור בראשכם בוודאי תהיה "נחש!!!".
בשלב זה כל טורף הגיוני ינוס על נפשו, מבלי להתעמק בתופעה ולזהות כי מדובר באמא סבראש. לגוזלים שלום.

 

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ולצאת החוצה לחפש אותו, בעונה הזו של השנה כל שנדרש הוא לפקוח עיניים ולהאזין לשפע הציוצים מסביב.