חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

האח הגדול - גירסת הטבע

6/03/2016

פרויקט ייחודי ומרתק חושף את עולמו החבוי של דורס יום גדול וביישן המקנן בישראל - העקב העיטי (Buteo rufinus) ובשמו באנגלית - Long-legged buzzard. מצלמה  מיוחדת, באיכות גבוהה (HD) הותקנה בסמוך לקן עקבים עיטים, ואנחנו נשדר בשידור ישיר, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, את כל מהלך הקינון והשתלשלות הדגירה, הטיפול בגוזלים עד לפריחתם מהקן. 

 

במהלך כל העונה, שעתידה להימשך עד לסוף חודש מאי, נעלה הסברים מעמיקים על תהליכים מרתקים המתרחשים בקן העקבים, בשילוב סרטונים המתארים וויזואלית את נקודות העניין.

 

הקליקו לצפייה ישירה ובזמן אמת כאן

 

צילום: גלעד פרידמן
 
העקב העיטי, הוא דורס יום גדול ממשפחת הניציים (Accipitridae), ומסדרת דורסי היום (Accipitriformes). העקב נוטה לעקוב בדאייה אחר טרפו ומכאן גם נובע שמו, "עקב". ראשו הגדול והחזק, צווארו הקצר, כנפיו הרחבות ומעופו הכבד מזכירים מעוף של עיט גדול ומכאן נגזר גם שמו ה"עיטי".

 

 


פרויקט צילום האונליין הוא שיתוף פעולה בין החברה להגנת הטבע, קרן הדוכיפת, צה"ל (צבא הגנה לסביבה), רשות הטבע והגנים, בית ספר שדה כפר עציון והחוקר גלעד פרידמן (אוניברסיטת תל אביב) העורך מחקר על שני המינים בהנחיית פרופ' יוסי לשם ופרופ' עדו יצחקי.

הבהרה חשובה!
הפרויקט הנוכחי נעשה בהיתר מלא של רשות הטבע והגנים אותו קיבלנו לאחר הגשת בקשה מסודרת כנדרש על פי חוק. זאת מכיוון שהעופות הדורסים הגדולים רגישים מאוד לכל הפרעה למהלך התקין של הקינון, ולכן כל קרבה מיותרת אל הקינים עלולה להוביל לנטישתם ובכך לפגיעה בערך טבע מוגן ועבירה על החוק.
לכן, חשוב מאוד להימנע מקרבה אל קיני עופות דורסים, גם במרחק של מאות מטרים מהם.