חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

דורסים בתעופה

אילת התמלאה בשבת בצפרים מאושרים. עם עיניים אדומות וחיוך שלא ירד מהפנים, צוות הניטור של החברה להגנת הטבע, שעובד כל כך קשה כל יום, קיבל את המתנה לה הוא חיכה - 250,000 איות צרעים נספרו ביום אחד. "מעולם לא נספרו כל כך הרבה עופות דורסים ביום אחד בישראל – 250,000 איות צרעים ביום", מספר נועם וייס - מנהל מרכז הצפרות באילת. אילת חוותה ביום שבת את אחד הימים היפים ביותר בתולדותיה, כאשר כרבע מיליון איות צרעים - עוף דורס גדול, שעשה הסבה מאכילת מכרסמים לדבש וזחלי צרעות, חלפו בשלווה ושקט מוחלטים מעל שמיה לכיוון אירופה ואסיה.

 

אית צרעים גדול. צילום: יהונתן מירב

 

צוות הניטור של מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, סופר באילת את העופות הדורסים הנודדים כבר מתחילת פברואר. 2 תחנות תצפית בהרי אילת וצוות ניטור כללי שבודק בין השאר גם את שלומן של הציפורים לאורך ציר נדידתן. אם העונה החלה עם חשש כבד לגורלם של עיטי הערבות, שעברו במספרים נמוכים יחסית, איות הצרעים באו בגדול. כבר באור ראשון, נהרות של איות ריחפו בגובה נמוך מעל ומילאו את ערוצו של נחל שלמה. עד השעה 09:00, יוהאן מדנמרק, שישב בעמדת "High Mountain" שבהר יהורם, כבר ספר 40,000 איות והזעיק את שאר הסוקרים, כדי שיבדקו כל מה שעובר באזורים שעליהם הוא לא יכול לצפות. ב - 12:00 הוא כבר עבר את ה-100,000 וב - 14:30 נרשמו אצלו מעל 150,000. בינתיים, בפארק הצפרות של אילת, החלה נחיתה של אלפי איות שבאו להרוות את צימאונם ממימי אגם המים המתוקים ששופץ לאחרונה והותאם לשתיית עופות דורסים. המחזה שם היה עוצר נשימה, כשהאיות הנמיכו לגובה אפס ומילאו את שפת האגם עד אפס מקום. צוות מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע באילת, שירד אל החוף הצפוני, גילה עשרות אלפי איות נוספות שקיצרו את דרכן וחצו את הים האדום הישר אל ירדן, הרחק מצופי הסקר. הטלפון לא פסק לצלצל מאנשים טובים שדיווחו על להקות הענק מכל נקודה באזור.

 

זיכרון היסטורי

דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, שהיה מתנדב צעיר בסקר נדידת הדורסים באביב 1985, נזכר בפעם הקודמת שמספרים דומים של איות נספרו. "זה היה ב - 6 למאי 1985, אז נספרו 228,000 באותה הנקודה באילת. באותה שנה מיוחדת נספרו 850,000 איות בתוך כ - 10 ימים. מאז לא התקיימו באילת סקרים מסודרים ולא נראו מספרים כאלו של איות צרעים".


נדידתן של איות הצרעים נמצאת תחת איום. קווי מתח גבוה מהווים סכנה להתנגשות והתחשמלות, מקורות מים מזוהמים פוגעים באיות שנוחתות לשתות. באתר הספירה הייתה מתוכננת חווה של טורבינות רוח. החברה להגנת הטבע וגופים נוספים נלחמו כדי שבמקום ייחודי זה לא תקום חוות רוח. טורבינות רוח הוכחו כסכנה גדולה לעופות דורסים ולכן באתר כה ייחודי אין מקום להקימן.


 

ומי שהיה היום באילת ולא הסתכל למעלה, נדידת האיות מעל אילת תימשך גם בימים הקרובים.

 

 

דיווחים תקשורתיים:

 

גל"צ, בסוף השבוע נשבר שיא נדידת העופות הדורסים באילת >>

 

ישראל היום, שיא ישראלי חדש - ומפתיע במיוחד >>