חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

שחפית שיאנית

המשקל: 45 גרם. הקילומטראז': 6,251 ק"מ. בפעם הראשונה אי פעם, תועדה בעולם שחפית גמדית שטובעה בישראל. הציפור, שטובעה במושבת הקינון בעתלית, נצפתה בחופיה הדרומיים של מוזמביק, בדרום מזרח אפריקה.

 

בשבוע האחרון התקבל דיווח מיוחד במינו, על שתי שחפיות גמדיות שסומנו בטבעות זיהוי במושבת הקינון בעתלית, וצולמו בחופים הדרומיים של מוזמביק (דרום מזרח אפריקה), מרחק 6,251 ק"מ מאתר הקינון בישראל. יש לציין שמדובר בציפור השוקלת כ - 45 גרם בלבד, והיא נודדת את המסע המופלא הזה כל שנה פעמיים, בסתיו ובאביב.

 

שחפיות במוזמביק

 

תיעוד נדיר

הדיווח הזה מעניין ומרגש, מכיוון שזו הפעם הראשונה אי פעם, שבישראל מקבלים דיווח כלשהו על שחפית גמדית שסומנה בישראל ומתועדת מחוץ לישראל. בנוסף, מדובר בשתי שחפיות שהן ילידות מושבת הקינון בעתלית, אותה חוקרים ומנסים לשמר, ולכן המידע על אתרי החריפה של השחפיות שלנו חיוני, שכן להישרדות הציפורים באתרי החריפה ישנה גם כן חשיבות מכרעת בשימור המין כמקנן בישראל. שתי השחפיות שתועדו במוזמביק, הן AJ2 ו- AK7. "מאוד מרגש ומשמח לראות את השחפית בריאה ושלמה באתר בו בחרה לבלות את החורף", אומר יוסף כיאט, ממרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע. "במהלך מרץ, השחפיות מתארגנות לנדידה צפונה, חזרה אלינו, לישראל, הן צוברות שומן ומשנות את מראן החיצוני, כהכנה לעונת החיזור והרבייה בישראל."

 

שחפית בעתלית

 

יפה וחיננית

השחפית הגמדית היא עוף ים קטן וחינני, הניזון מדגים. השחפיות מקננות בצפון אפריקה, ישראל ואירופה, ונודדות לחופיה הדרומיים של אפריקה בסתיו, שם הן מבלות את חודשי החורף.

בעבר קיננה השחפית הגמדית במספר אתרים בישראל, אך בשנים האחרונות הפכה למקננת נדירה, וכיום מקננת בבריכות המלח בעתלית בלבד. בשנים האחרונות, החל משנת 2010, מתקיים פרויקט מחקר ושימור המתמקד בשחפיות המקננות בישראל ובמיוחד בבריכות המלח בעתלית. כחלק מפרויקט זה, מסמנים את השחפיות בטבעות המאפשרות זיהוי אישי של כל הפרטים, פעולה המאפשרת מעקב אחר האוכלוסייה וכן מאפשרת ללמוד על תמורות ותנועות הפרטים במרחב הגיאוגרפי.

 

   

כתבה שהופיעה בעיתון "ידיעות אחרונות" >>

 


תחום הצפרות מעניין אתכם? הצטרפו ליום העיון החמישי "דרך הנשר בשמיים" >>