חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חשמל זה מסוכן: שבוע אחד, שני קוי חשמל וסכנה לטבע

בדרום הארץ, לשמחתנו, הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) הפקידה את התכנית להקמת קו חשמל חוצה מכתש רמון, שיוטמן בחלקים הרגישים של המכתש ולא יעבור מעל הקרקע. כך נשמר האיזון בין הקמת תשתיות נדרשות לבין שמירה על הטבע והנוף, הלוקחות בחשבון ערכים סביבתיים חשובים. בצפון הארץ, נקווה לתוצאות דומות, קו חשמל עליון, המתוכנן לחצות את עמק החולה, יסכן את העופות ובעלי הכנף באתר הטבע של ישראל. אנחנו קוראים לחברת החשמל לקדם תכנון נכון, להימנע מהקמת קווי מתח עיליים באזורים עם פעילות רבה של עופות ולקדם הטמנה של הקו המתוכנן.

 

הסכנה הגדולה בעמק החולה

חברת החשמל מקדמת הקמת קו מתח עליון, שייחצה את עמק החולה, בדרך לרמת הגולן. ברשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וקק"ל, מסבירים כי קו כזה עלול לקטול מאות רבות של עופות מדי שנה, חלקם בסכנת הכחדה, ולפגוע באתר הטבע והתיירות מהמובילים בישראל

 

חתמו על העצומה להטמנת קוי החשמל >>

 

 

שקנאים מחושמלים. צילום: רשות הטבע והגנים

 

"ישראל חתומה על מספר אמנות לשמירה על העופות הנמצאים בעמק החולה", מסבירים בשלושת הארגונים. "אנו קוראים לחברת החשמל לקדם הטמנה של הקו מתחת לקרקע".
חברת החשמל מקדמת הקמת קו מתח עליון, שיחצה את עמק החולה, יעלה אל רמת הגולן, שם יתחבר אל חוות טורבינות רוח מתוכננות, שכלל לא בטוח שתאושרנה.

 

החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים,  וקק"ל מזהירות כי קווי מתח עיליים הם סכנה חמורה לעופות ולפרויקט הסביבתי - תיירותי הכביר בעמק החולה וקוראות לקדם את קווי המתח בהטמנה, מתחת לקרקע. "עמק החולה הוא אתר בעל חשיבות בינלאומית עליונה עבור למעלה ממיליון עופות בשנה, בהן: חסידות, עגורים, דורסים, ציפורי שיר ועגורים. למעלה ממיליון איש באים לבקר בעמק והוא אות ומופת למפעל לאומי ובינלאומי, לטובת הטבע והאדם", מסבירים ברשות הטבע והגנים, בחברה להגנת הטבע ובקק"ל. יש לציין כי ישראל חתומה על מספר אמנות בין לאומיות להגנה על מיני הציפורים הנודדות, החולפות וחורפות בה ובתי הגידול המשמשים אותן. ישראל למעשה אימצה את האמנות הללו, הממשלה אישררה אותן והן נכנסו לתוקף בישראל, המחוייבת לשמור על מינים אלו בכלל ובעת הנדידה בפרט.

 

אנו קוראים לחברת החשמל לקדם תכנון נכון, להימנע מהקמת קווי מתח עיליים באזורים עם פעילות רבה של עופות ולקדם הטמנה של הקו המתוכנן. כל קו מתח עילי בעמק החולה, מהווה סכנה חמורה לבעלי כנף, עקב התנגשות. מחקרים בארה"ב מלמדים כי קווי מתח עליון גורמים לתמותת כ – 80 עופות גדולים לכל ק"מ קו בשנה, כלומר בקו שאורכו המתוכנן הוא מספר קילומטרים, מדובר על מאות רבות של עופות מתים מדי שנה." 
 

הסכנה הגדולה במצפה רמון
הוועדה לתשתיות לאומיות (הוות"ל) פרסמה בימים האחרונים (ב – 10 לפברואר), את החלטתה להפקיד את התכנית להקמת קו חשמל המתוכנן לחצות את מכתש רמון, במסגרתה הקו יוטמן באזורים הרגישים ולא יעבור מעל הקרקע.
 

 

 

מצפה רמון, צילום: דב גרינבלט

 

אנחנו, בחברה להגנת הטבע, פעלנו לביטול הכוונה להעביר את הקו מעל הקרקע ולהטמנתו, מברכים על ההחלטה, שעברה פה אחד, למעט הסתייגות של נציגת משרד הביטחון. בהחלטת הוועדה נכתב: "הוועדה השתכנעה כי התכנית המוצעת מהווה את האיזון המיטבי בין הרצון להגן על ערכי הטבע והמורשת הייחודיים של מכתש רמון, לבין העלויות הגבוהות הנובעות מההטמנה החלקית של הקו.... יש לחייב את פירוק הקו הקיים במכתש רמון לכל המאוחר תוך שנה מהפעלת הקו החדש". מהחברה להגנת הטבע נמסר בתגובה להחלטה: "מכתש רמון הוא מהאזורים הערכיים והמיוחדים ביותר במדינת ישראל וקו חשמל מעל הקרקע היה גורם לנזק סביבתי ונופי קשה. ההחלטה של הוועדה מוכיחה כי לא תמיד צריך להיצמד לפתרון הזול והקל ביותר, ושניתן למצוא חלופות טובות יותר, שיש בהן איזון בין הקמת תשתיות נדרשות לבין שמירה על הטבע והנוף, הלוקחות בחשבון ערכים סביבתיים חשובים, שלעיתים לא ניתן לכמת אותם מבחינה כספית".
  

דיווחים תקשורתיים:

 

 

ישראל היום, "חשש: קו חשמל שעתיד לחצות את החולה יסכן עופות" >>

 

 

הארץ, "קו מתח חדש עלול לסכן את העופות בחולה >>

 

 

רשת ב', "עמק החולה" >>

 

  

nrg, "הוועדה לתשתיות לאומיות אישרה הטמנת קו חשמל במכתש רמון" >>

 


 ערוץ 7, "לא תמיד צריך להיצמד לפתרון הזול והקל" >>