חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מירוץ אלופי הנדידה, לראשונה בישראל!

6/04/2014

צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע (להגדלה יש ללחוץ על התמונות)

את או אתה דוהרים בשטחים צחיחים ורחבי ידיים בערבה, חמושים במשקפת ורכובים בג'יפ, בתזזיתיות וסקרנות, מחפשים ללא הירף ציפורים נודדות ומסתכלים לעבר קו הסיום של התחרות...איזו תחרות זו שמטרתה היא לספור ציפורים??
ארגון הצפרות הגדול בעולם, בירדלייף (BirdLife) מרים בכל שנה את מירוץ "אלופי הנדידה", במסגרתו – כל פעם במדינה אחרת, עשרות אם לא מאות צפרים מתחרים בניהם במשך 24 שעות, כשמטרת התחרות: זיהוי מספר רב ככל שניתן של מיני ציפורים בשטח התחרות. כאן חשוב לציין שבאמצעות התחרות וכל "הרעש החיובי" שנלווה מסביב, הארגון מגייס כספים להטבת מצב הציפורים ברחבי תבל, והשנה גויסו 60,000 דולר, כבוד!

   

שישו ושימחו, המירוץ המדובר נערך בשבוע שעבר לראשונה בישראל. הזמן: שיא נדידת האביב של הציפורים. המקום: אילת והערבה הדרומית. המטרה: גיוס כספים למאבק בצייד הבלתי חוקי בבאטומי, גיאורגיה - מטרה נשגבת שנבחרה על ידי מארגני התחרות, החברה להגנת הטבע בשיתוף בירדלייף.

דן אלון הוא מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, ובפיו בשורות לא קלות לציפורים וקהילת התומכים שלהן:" בשנים האחרונות אנו ערים להיקף מחריד של ציד ציפורים במדינות סביבנו. מיליוני ציפורים ניצודות בכל שנה לאורך ציר הנדידה. מדינות כמו מצרים, מלטה, לבנון, סוריה, קפריסין וגיאורגיה, עוצמות עין לציד בלתי מרוסן של כל ציפור שמגיעה בנדידה. הציידים אינם מבחינים בין הציפורים וצדים מכל הבא ליד, החל בציפורי שיר קטנות ועד עופות דורסים, חסידות, שקנאים ומה לא. היקף הציד מזעזע ומינים רבים נפגעים בצורה בלתי הפיכה". יחד עם זאת, שומרי שלומם של בעלי הכנף לא מניפים דגל לבן, ובעזרת הכסף שגויס לארגונים הפועלים בשטח תהיה יכולת טובה יותר לסייע במיגור התופעה הקלוקלת. לציפורים, בניגוד לנו בני האדם, אין גבולות. בשיא האביב הן "חונות" בישראל, אך דרכן לאורך ציר הנדידה רצופה סכנות, במדינות שגובלות או קרובות לישראל. אלון מתגאה במה שמתרחש בישראל, שיכולה להוות דוגמה לשכנותיה, ומצביע על אילת כמוקד משיכה עולמי לצפרים באשר הם:" המירוץ עזר להציב את אילת כאתר צפרות מוביל בעולם, אליו ימשיכו להגיע בעתיד צפרים מכל רחבי הגלובוס. ישראל יכולה לסמן למדינות בישראל חולפות בכל שנה מאות מיליוני ציפורים נודדות, רבות מהן חונות בישראל לתקופות של בין יום למספר שבועות, שבהם הן אוכלות, נחות ומחדשות כוחות להמשך הנדידה. לכן, לישראל ולחוקי שמירת הטבע המחמירים שבה, חשיבות גדולה ואחריות לשימורן של אוכלוסיות גדולות של ציפורים.

   

והמנצחים הם...
המירוץ, 24 שעות רכובות ורגליות, הציג 22 קבוצות מ-9 מדינות שונות, לרבות ישראל. הזירה השתרעה מניצנה שבמערב, עד לצומת הערבה במזרח ודרומה לאילת. בחצות שבין שני לשלישי יצאו המתחרים לדרך, ובתום 24 שעות, תשושים אבל מלאי סיפוק, התפקדו המשתתפים בקו הסיום של התחרות, בידיהם רישומים ועדויות על מיני הציפורים שאותרו. הקבוצה שספרה הכי הרבה ציפורים היא Palestinian Sunbirds, שספרה 169 מיני ציפורים. הקבוצה היא שותפות ישראלית-פלסטינית (בראשות הצפר נועם וייס מהחברה להגנת הטבע), שברוח הקמתה "פירגנה" לצפרי אוניברסיטת קורנל שהגיעו למקום השני (165 מיני ציפורים), וכך שתי הקבוצות חלקו בענווה את המקום הראשון. סך הכל המשתתפים צפו במהלך המירוץ ב247 מיני ציפורים, שמהווים כמחצית ממיני הציפורים הידועים בישראל!

"התמירונים" בראשות שי אגמון, הניפו את גביע המנצחים מבין הקבוצות הישראליות, עם 155 מינים בהם חזו.
אחרי מקלחת ושנת לילה טובה, מלון "הילטון" באילת אירח את טקס הזוכים בו נחשפו התוצאות.

מירוץ אלופי הנדידה
התחרות היא שיתוף פעולה בין בירדלייף אינטרנשיונל, ארגון הצפרות הגדול בעולם, לחברה להגנת הטבע, החברה בארגון ומייצגת את ישראל בו. בבירדלייף חברים כיום כ – 120 ארגונים מכל רחבי העולם. בשנת 2012 היו לבירדלייף כ – 13 מיליון תומכים – 2.8 מיליון חברים רשומים ועוד כמעט 11 מיליון תומכים שאינם חברים. באותה השנה עבדה בירדלייף עם 7500 קבוצות, ב – 2750 אזורים ובתי גידול שונים, בכל רחבי העולם. בבירדלייף מועסקים 7400 עובדים ותקציבה השנתי הוא 540 מיליון דולר.

   

25.3., גל"צ: 500 צפרים באילת בפסטיבל הצפרות הבינלאומי

28.3, ידיעות אילת: 500 צפרים מהארץ ומהעולם השתתפו בפטיבל הצפרות

1.4, גל"צ: האזינו לכתבה בתכנית הרדיו של ירון וילנסקי, 'ערב טוב ישראל'

1.4, גל"צ: האזינו לכליל, ילד שהשתתף במירוץ

3.4, ידיעות אחרונות: ו"במקור הראשון" - כתבתו של עמיר בן דוד