חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

כבר 34 שנים: יום עיון השנתי לצפרות נערך אמש

3/12/2013

למעלה מ-500 אנשים גדשו אתמול את אוניברסיטת תל אביב, שם התכנסו זו השנה ה-34 ליום העיון השנתי שכולו צפרות. המפעל המכובד הוא ה-פורום להחלפת הדעות, רעיונות ויוזמות, שמפגיש בכל שנה את כל ה"מי ומי" של עולם הצפרות הישראלי.
בפתחיחת האירוע הושק פורטל הצפרות החדש
www.birds.org.il, שמאגד מידע נרחב ומקצועי על ציפורי ישראל.
הפורטל משך התעניינות רבה ועימה, כבר באירוע עצמו רבים נרשמו לפורטל.

קיראו את טור הדעה בנושא של אריאלה רינגל הופמן, שפורסם ב2.12 בידיעות אחרונות

היום כלל מספר מושבי דיון , בניהם: השפעת שינוי האקלים העולמי על הציפורים בישראל ובעולם, וסיכום חמש שנות סקרי שטח על מצב ציפורי ישראל. בנושא זה שווה לציין שבסוף השנה הבאה מתוכנן להתפרסם דו"ח מקיף על מצב ציפורי ישראל, שכולל מארג גדול של סקרים שיעניקו תמונת מצב מדויקת על מצבם של הציפורים במדינתנו. עוד נודע, שבסוף החודש יתפרסם ע"י מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע.
נציגי משרד התיירות בראשות מנכ"ל המשרד, אמיר הלוי, הכירו בחשיבות פעילות הצפרות לענף התיירות הנכנסת, כך למשל צפרים מכל העולם שפוקדים מדי שנה את פסטיבלי הצפרות שבאילת ובעמק החולה.


נקודת שיא מרגשת באירוע הייתה חשיפת הזוכים בתחרות הצילומים ע"ש עמית גפן ז"ל, צפר וצלם חובב שהתנדב בתחנה לחקר ציפורי ירושלים, ונפטר בשנת 2007 ממחלה קשה. התחרות נערכה השנה בסימן ציפורים בסכנת הכחדה בישראל. הזוכה בקטגוריית המקצוענים הוא דרור גלילי. בקטגוריית החובבים זכה חיים ישראלי, ובקרב בני הנוער הזוכה המאושר הוא אורן מגורי-כהן בן ה-15. 

 

להגדלה, ליחצו על התמונה

 תמונתו של הזוכה בקטגוריית המקצוענים, דרור גלילי: שדמית אדומת-כנף (Glareola pratincola). ארבעת השדמיות, בלהט החיזור, צולמו בעמק החולה במאי 2013. השדמית אדומת-הכנף מוגדרת בישראל בסכנת הכחדה חמורה בשל הרס בתי גידול לקינון, וכיום דוגרת בכמויות קטנות בעמק החולה, בעמק בית-שאן ובשפלת יהודה

 

להגדלה, ליחצו על התמונה

תמונתו של הזוכה בקטגוריית הנוער, אורן מגורי-כהן: תור מצוי (Streptopelia turtur). התור המצוי צולם בחולות אשדוד במאי 2013. למרות שכרגע המין אינו מוגדר בסכנת הכחדה בישראל ובעולם, באירופה האוכלוסיה נמצאת במגמת ירידה מתמדת עקב הרס בתי גידול וצייד בלתי מרוסן סביב אגן הים התיכון. גם בישראל ייתכן שהאוכלוסייה הדוגרת נמצאת במגמת ירידה.

להגדלה, ליחצו על התמונה

תמונתו של הזוכה בקטגוריית החובבים, חיים ישראלי. פרפור עקוד (Ceryle rudis). הפרפור העקוד צולם בבריכות הדגים שליד צומת הגומא בעמק החולה בדצמבר 2011.

 

להגדלה, ליחצו על התמונה

מקום 3 בקטגוריית מקצוענים, נתן אדלשטיין (17). חופמי גדות (Charadrius dubius). חופמי הגדות צולם בבריכות הדגים של קיבוץ נחשולים באפריל 2013. חופמי הגדות מוגדר בישראל בסכנת הכחדה חמורה בשל הרס בתי הגידול החופיים לקינון, ולמעשה כנראה שנכחד מישראל כמין דוגר. חולף וחורף מצוי למדי.