חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

הכירו את השחפית ששברה שיא ישראלי

13/08/2013

 שיא ישראלי חדש – השבוע תועדה השחפית המבוגרת ביותר בארץ: 19 שנים וחודש!

 

שחפית גמדית שטובעה לראשונה בישראל בשנת 1994, בעתלית, תועדה השבוע, 19 שנים, חודש ו - 4 ימים אחרי הטיבוע הראשון, פרק הזמן הארוך ביותר שתועד עד היום בישראל למין זה.
שחפיות נודעות כציפורים המאריכות ימים, אבל השחפית הזאת שברה גם את השיא שלהם ולא תועד בישראל מקרה של למעלה מזה.

שחפית גמדית היא עוף ים הנפוץ בעיקר באירופה ומערב אסיה. האוכלוסייה המקננת בישראל מונה כ - 120 זוגות והיא אחת האוכלוסיות הדרומיות ביותר. כל האוכלוסייה נודדת וחורפת במזרח - דרום אפריקה.
הקינון נפגע בעיקר מחוסר באתרי קינון מתאימים - חופים חוליים. מאז 2010 נעשה מאמץ משותף של החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים וחברת המלח, בסיוע של קרן הדוכיפת, לשמור על האוכלוסייה. מאמץ זה כלל בעיקר גידור ושמירה על המושבה הגדולה בבריכות המלח בעתלית, הגבהת אי הקינון, על מנת למנוע הצפה של קינים, ובנוסף, מתבצע מאמץ בניטור, תצפית וטיבוע, במסגרת הפרויקט, אותו מרכז אסף מרוז. 
שחפית זו טובעה ביולי 1994, כאפרוח במושבה בעתלית. בשנת 2010 נלכדה שוב על ידי יוסף כיאט מהחברה להגנת הטבע, וקיבלה תוספת של טבעת פלסטיק, המאפשרת זיהוי בשדה. השבוע נצפתה השחפית לראשונה מאז 2010 וזוהתה באמצעות טבעת הפלסטיק על ידי אמיר בן דב, בבריכות הדגים של מעיין צבי.

לדברי הצפר יוסף כיאט "משקלה של השחפית הוא כ – 40-45 גרם, והיא עושה פעמיים בשנה, במסגרת הנדידה שלה, מרחק של 4000-5000 ק"מ, כלומר ב – 19 שנה הציפור הקטנה והמדהימה הזאת עשתה כ – 85 אלף ק"מ בתעופה! איך אפשר לא להתפעל ולהתרגש מנתון כזה?".

בתמונה: השחפית הגמדית, שיאנית ישראל. צילום: יוסף כיאט, החברה להגנת הטבע