חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

נעים להכיר: זמירון, ציפור שיר, ראשון לציון

30/06/2013

הזמירונים מגלים תושיה רבה בסוגית מצוקת הדיור במרכז הארץ. צפרי החברה להגנת הטבע, שערכו סיורים באגמון הסופרלנד בראשון לציון, גילו להפתעתם כבר בחודש מרץ, זוגות דוגרים של זמירונים ובחודש האחרון צפו בהם כשהם כבר מאכילים את גוזליהם.

נעים להכיר - הזמירון
הזמירון הינו אחת מציפורי הסבך היפות והמעניינות בישראל. ציפור נדירה וכשמה כן היא - שירתה מלודית במיוחד. היא מתהדרת בשילוב נוצות יפות בגוונים של חום כהה ובהיר ומעדיפה בית גידול ייחודי – קנים, סוף או גומא הטבולים במים לאורך זמן רב.
בעבר היה ידוע הזמירון כדוגר בעמק החולה, עמק בית שאן ועמק יזרעאל. מספר מצומצם של זמירונים בודדים קיננו גם בשפד"ן, אתר טיהור השפכים העיקרי של גוש דן הסמוך לראשון לציון, אך לאחר ייבוש רוב הבריכות שם, הם נעלמו. כיום, למיטב ידיעתנו, הזמירונים דוגרים בשני אתרים בלבד: בעמק החולה בצפון ובאגם הסופרלנד בראשון לציון. (ההערכה היא שהאוכלוסייה שדגרה בשפד"ן שבה אל האזור והתבססה באגמון בראשל"צ)

אגמון הסופרלנד הפך לאחד מאתרי הצפרות החשובים בארץ
האגמון נוצר כפרויקט סביבתי של חברת המים העירונית "מניב", הוא אוסף את מי הנגר העילי מכבישי מערב ראשון לציון ומשמש לצורך השקיית הגינון העירוני. הטבע כנראה לא יכל לפספס את ההזדמנות בפנינת הטבע הייחודית, ולכן הזמירון, ציפור נדירה ומיוחדת, בחר לקנן בה.
עם ההתמעטות הקיצונית בבתי הגידול הלחים במישור החוף, האתר הפך עוד יותר אטרקטיבי לציפורי מים וסבך. האגם, המוקף צמחייה ותיקה, עשירה ומגוונת הטובלת במים, היוצרת לגונות מבודדות, הפך לאחד מאתרי הצפרות הטובים והחשובים בארץ.
למרות שיש לידו פארק שעשועים ומרכז של בתי קולנוע, נראה שזה לא מפריע לעופות. די להם בחיץ שיוצרת הצמחיה הטבעית ביחס למבנים מסביב ובעובדה שהאגמון עומד לרשותם, כדי להגיע, לאכול דגים ולקנן.צילום: יואב פרלמן, החברה להגנת הטבע

לצד הזמירונים דוגרים כאן גם כ-10 זוגות של אנפית גמדית, קניות ושיחניות קטנות, צטיות, טבלנים גמדיים וסופיות.
בחורף מצטרפים שחפים רבים, קורמורנים, עופות דורסים כגון עקבי חורף, זרוני סוף ועיט צפרדעים ושלל מיני ברווזים, בינם גם צולל הביצות הנדיר. שלדגים גמדיים, לבני חזה ופרפורים מצויים כאן מאוד ומתמודדים עם האנפות האפורות , הארגמניות והמשורטטות הנדירות על הדגה העשירה. אנפות סוף ולילה מתחבאות בסבך ואפילו הפורפיריה (תרנגולת הביצה הצבעונית והנדירה) נצפתה כאן.
סקר שביצע מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, מצא באגמון מעל מאה מינים בתוך 3 ימים בלבד! (חלקם אף בסכנת הכחדה עולמית).

עיריית ראשון לציון, הלומדת להכיר את אתר הטבע העירוני האיכותי והייחודי כל כך, החליטה להפוך את האתר הסמוך לאגמון הסופרלנד – אגמון הנקיק, לאתר טבע עירוני והכשירה צוות גדול ואיכותי של נאמני סביבה שמדריכים שם את המבקרים ושומרים על המקום.
רז קינסטליך, סגן ראש העיר והממונה על תיק איכות הסביבה בעיר, אשר יזם את קידום אתר הטבע העירוני הסמוך, הבטיח כי כרגע אין לעירייה תוכניות לפתח את החלק הדרומי של האגמון – בו דוגרים הזמירונים, וכי ישקול את הרחבת אתר הטבע העירוני כך שיגן על האזורים האיכותיים עבור הציפורים גם באגמון הסופרלנד. כולנו, בחברה לגנת הטבע מקווים שאוכלוסית הזמירונים ימשיכו לשגשג בראשון לציון, וכך לתושבי העיר תהיה הזדמנות ליהנות מאחד מאתרי הטבע המקסימים בארץ באופן נגיש, חוויתי וללא תשלום.

 
צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע


קריאה נוספת:

  30.6.13 - ה"סופר-לייק" - האגמון המלאכותי שהפך למוקד משיכה לעופות נדירים