חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

בלילות של ירח מלא

10/06/2013

לאנשי מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע ציפתה הפתעה גדולה בסוף השבוע האחרון בכיכר סדום- עלייה עצומה בכמות העופות הנדירים מסוג התחמס הנובי.  

במסגרת מאמצי מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע, בסיוע קרן הדוכיפת, לניטור ומיפוי העופות הנדירים בישראל, נרשמה בסוף השבוע הפתעה גדולה – חוקרי מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע תיעדו עלייה משמעותית בכמות התחמסים הנוביים במלחת סדום שבאזור ים המלח: 55 טריטוריות פעילות של תחמסים נוביים נמצאו השנה, לעומת 28 טריטוריות פעילות שמופו בשנה שעברה.

 
תחמס נובי. צילום: יואב פרלמן

בלילות בין שדות מוקשים
"תחמס הנובי פעיל בלילות, מיד כשהירח עולה, דבר המקשה מאוד על ניטורו על ידינו בשטח, ובלילות ירח מלא יש חגיגה גדולה של תחמסים באויר" מספר יואב פרלמן, צפר וחוקר בחברה להגנת הטבע ומבצע הספירה. עוד מוסיף פרלמן כי "בלילות בהם הירח חלקי יש פחות אור ולכן הצוות שלי ואני מסתובבים בשטח עם זרקורים, ומזהים את הציפורים לפי הברק שבעיניהם. החיפוש של תחמסי הנובי בשיטה הזו פחות טובה לדעתי, משום שהם לא מתנהגים בצורה הזו בטבעיות. לכן אנו פועלים במאמץ רב בלילות של ירח מלא. בלילות אלו, הצוות שלי ואנכי יוצאים לשטח, אז ניתן לראות בצורה הטובה ביותר את התחמס ואין כלל צורך בזרקורים. אנחנו מתקרבים אליהם אט-אט, אני לפעמים אפילו זוחל על הקרקע וכך אני מצליח לצלם ולהכיר אותם טוב יותר. בנוסף לכך, אזור כיכר סדום מלאה בשדות מוקשים המסכנים את הצוות ואת המעקב אחרי החיה הנדירה, ולכן לא מעט פעמים, במהלך מעקב, אנו נתקלים בשדה מוקשים ובלית ברירה, נאלצים לעקוף אותו ולהתחיל את החיפוש מחדש." 

 

התחמס הנובי הוא חולף נדיר, הפועל בעיקר בלילות, צבעו אפרפר עם כתמים בהירים, הצווארון אדמדם והכיפה מפוספסת, הכנפיים קצרות וקהות בקצה באופן יחסי לתחמסים אחרים וכתם לבן מופיע על אברות היד, הזנב קצר ובשוליו כתמים לבנים.
בשנים האחרונות משקיע מרכז הצפרות הישראלי משאבים גדולים בניטור התחמס הנובי ובשמירה על מלחת סדום, בשל רגישות ערכי הטבע שם.

מלחת סדום היא בית גידול ייחודי ונדיר בישראל. בעקבות הקמת הבריכות הדרומיות של מפעלי ים המלח והפיתוח החקלאי המואץ בעשורים האחרונים, צומצמו מאד שטחי המלחה בדרום ים המלח. בבית גידול זה מתקיימת מערכת אקולוגית ייחודית, הכוללת מינים רבים של חולייתנים הנמצאים בסכנת הכחדה, שהבולט ביניהם הוא התחמס הנובי, עוף לילה אוכל חרקים. מלחת סדום הוא המקום האחרון בישראל בו נותרה אוכלוסייה משמעותית מין זה. 


קראו על שובו של התחמס הנובי ב-  חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet

נכס טבעי בעל ערך עצום
"לצד השיפור בשיטות העבודה לאיתור טריטוריות התחמסים, העלייה בכמות התחמסים הנוביים השנה ככל הנראה נובעת גם מהתאוששות של שטחים שהופרעו בעבר ומהמשך השמירה דה - פקטו על חלק ניכר משטחי המלחה הקיימים כיום", מסביר יואב פרלמן.

 "תוצאות אלו מדגישות שוב את החשיבות הרבה בשמירה על המערכת הטבעית בכיכר סדום. זהו נכס בעל ערך שלא יתואר ויש לשאוף לשמר את מקסימום השטח בצורתו הטבעית. התוצאות העדכניות הן הוכחה לכך שכאשר נותנים למערכת טבעית את התנאים להשתקם, יש לה יכולות מופלאות. צריך להמשיך ולקיים את התנאים האלה, המאפשרים שיקום של המערכות הטבעיות בכיכר סדום. המשך שיתופי הפעולה הטובים בין החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, מפעלי ים המלח והמועצה האזורית תמר, בראשותו של דב ליטבינוף, בעניין קידום תכנית המתאר לאזור, יכול בהחלט להביא לתוצאות הרצויות."
לדברי פרלמן, עדיין קיים "לחץ גדול על המערכת הטבעית בכיכר סדום, בשל הרצון להגדיל את שטחי החקלאות במרחב. צמצום השטחים הטבעיים, יחד עם השפעות שוליים גוברות והולכות, מאיימים על המערכת הטבעית ועל התחמסים. תכנית המתאר ליישובי הכיכר, שמקודמת על ידי המועצה האזורית תמר, בשיתוף עם החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים, אמורה להבטיח שמירה טובה על המערכת הטבעית בכיכר סדום, תוך שמירה על האינטרסים החקלאיים באזור". 

 
אזור מלחת סדום. צילום: יואב פרלמן