חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

החום לא מדגדג להן את הכנף

מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע מדווח כי בימים אלה החלה נדידת הסתיו, להקות החסידות הראשונות חולפות מעל ישראל בדרכן לאפריקה. בשבוע האחרון נצפו כ-40,000 חסידות בשמי הארץ

20 באוגוסט 2007

נדידת הסתיו הגיעה! תצפיתני מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע בעמק בית שאן ובצפון מדבר יהודה מדווחים כי להקות ראשונות ובהן אלפי חסידות חלפו בימים האחרונים ועברו מעל שמי ישראל בדרכן דרומה אל ארצות החום.
למרות חום יולי-אוגוסט שעוד מעיק עלינו, לציפורים הנודדות אין זמן לבזבז, ומייד בתום עונת הדגירה באירופה ובאסיה הן ממהרות לצאת למסע הארוך דרומה לאפריקה.

אמנם הגעתן של להקות החסידות הענקיות מסמלת את תחילתה הסמלית של עונת הנדידה, אולם יש לציין כי ישנן ציפורים המקדימות אותן. החופמאים למשל, החלו לנדוד כבר במהלך חודש יולי.

כ-600 אלף חסידות מתעתדות לעבור מעל שמי ישראל בעת נדידת הסתיו, בעיקר באזורים המזרחיים של הארץ ובמישורי צפון הנגב. במשך החודשים הקרובים נוכל להבחין גם בלהקות ענקיות של איות הצרעים (עוף דורס גדול) שחולפות בהמוניהן מעל לראשינו, ולאחר מכן בהדרגה, מאות מינים נוספים של ציפורים וביניהם  כ-30 מינים נוספים של עופות דורסים, שקנאים וציפורי שיר. את נדידת הסתיו יחתמו העגורים, שיסיימו את נדידתם דרומה לקראת אמצע דצמבר.

עד תחילת החורף צפויות לחלוף בשמי הארץ  יותר מחצי מיליארד ציפורים. רוב הציפורים אשר נודדות מאירופה ומאסיה דרומה לאפריקה מעדיפות לעבור בדרך הבטוחה מעל לארצנו, במסדרון יבשתי צר שרוחבו פחות ממאה ק"מ, מאחר וממערב לישראל שוכן ים וממזרחה חסרים להן מקורות מים להרוות את צימאונן במעופן הממושך והמתיש. 

תצפיתני מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע הפזורים ברחבי הארץ עוקבים אחר הנדידה למטרות מחקר ולמטרות ביטחון - לתצפיות תפקיד חשוב בפרויקט משותף של חיל האוויר והחברה להגנת הטבע למניעת התקלויות בין מטוסים וציפורים. לחצו כאן לצפייה בסרטון ב-YNET שצילמו יהונתן מירב ויואב פרלמן מהחברה להגנת הטבע, וערך ארז ארליכמן.

צילום: יואב פרלמן, מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע.