חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

אהבה על החוף

אוגוסט 2007


מסתבר שחוף הים מושך לא רק את הזוגות המאוהבים אלא גם את הציפורים שמוצאות את החוף כמקום המושלם לאהבה.
שחפיות הים הנודדות, המקייצות בארץ, מסיימות בימים אלה את טכסי החיזור וההזדווגות.

על החוף מול איי הדגירה שלהם בחוף הכרמל ובגליל המערבי אפשר לצפות עדיין בזוגות האחרונים השרויים בעיצומם של טקסי אהבה ותשוקה לוהטים: הזכרים מנפנפים בדגיג מול הנקבות ובטפיפת רגליים, מעין צעדי ריקוד, הם מתמתחים  ומקיפים את הנקבה בריקוד טקסי. אם הנקבה נענית לחיזור הלוהט, היא זוכה ל"דג האירוסין". כמחוות היענות, הנקבה משתופפת ומזמינה את הזכר לעלות בקפיצה על גבה ולהזדווג.

צלם הטבע יוסי אשבול הצליח לצלם השבוע רגע נדיר- טקס אירוסין של שחפיות ים, במהלכו הנקבה זכתה בדג זהב אמיתי, שנדוג על ידי הזכר בבריכות דגי הנוי של קיבוץ מעגן מיכאל.חוקרי מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, מדווחים כי השנה היו תוצאות חיוביות לטקסי החיזור הלוהטים על החוף.

אפרוחי שחפיות רבים בקעו והצליחו לשרוד ולפרוח מן הקן, במיוחד בשמורת הטבע אי-היונים  ובאי "פורד" – אי מלאכותי שהוקם על ידי חובבי טבע, לטובת השחפיות. לעומת זאת, במקומות אחרים באזור חוף הכרמל נפגעו וחוסלו מרבית מושבות הדגירה של השחפיות. מתצפיות שעורך במקום באופן קבוע יוסי אשבול מדווח כי מרבית הנזק נגרם כתוצאה מהצפות, ובעיקר כתוצאה מטריפת הביצים והאפרוחים על ידי תנים ושועלים הפושטים בלילות על מושבות הדגירה בחוף.

מימין: הזכר מעניק לנקבה "דג אירוסין". משמאל: השחפיות רגע לפני ההזדווגות. צילום: יוסי אשבול

שחפיות. צילום: יוסי אשבול שחפיות. צילום: יוסי אשבול