חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

ימים קריטיים

1/08/2011

חוק הוד"לים יחלק מתנות לבעלי ההון ולנו יזרקו כמה פירורים. המאבק נגד החוק נמצא כעת בשיאו. היום, שני (1.8.11) עולה החוק לדיון במליאת הכנסת והח"כים המתנגדים לו מתכננים פיליבסטר (מרתון נאומים) במטרה להפיל אותו או לכל הפחות להכניס בו שינויים נדרשים.

לחצו על חברי הכנסת להסיר את חוק הוד"לים.
כתבו להם מה אתם רוצים שיאמרו מעל במת הכנסת

החברה להגנת הטבע נאבקת בחודשים האחרונים נגד קידום חוק הוד"לים מתוך תפיסתה כי פגיעה במערכת התכנון משמעה פגיעה מתמשכת ומשמעותית בשטחים הפתוחים ובאיכות החיים של כולנו.

עדכון: המטה לתכנון אחראי, הכולל 30 ארגוני סביבה וחברה, בהם החברה להגנת הטבע, יחד עם אנשי המאהל בשדרות רוטשילד בתל אביב, יקימו היום (שלישי, 2.8.11) בשש בערב, בשדרות רוטשילד, חדר מצב, ממנו הם יתקשרו לחברי הכנסת במטרה לשכנע אותם להצביע מחר, רביעי, נגד חוק הוודל"ים או לא להגיע לדיון בנושא.

מהו חוק הוד"לים? חוק הוד"לים מאפשר להקים "ועדות דיור לאומיות" שאמורות לאשר תכניות במהירות, להפשיר קרקעות ולמכור אותן ליזמים במטרה להגדיל את היצע הדירות.


נשמע טוב, לא? אלא שהבעיות המרכזיות שמונעות בניית דירות כלל לא קשורות לוד"לים:

ü הממשלה צריכה לשחרר מייד חסמים לשיווק 160,000 דירות שכבר אושרו בועדות התכנון.

ü הממשלה חייבת להעסיק יותר עובדים כדי לזרז תכנון של 280,000 דירות שכבר בהליכי תכנון.

כל זה לא קשור לפעילות הוד"לים!

משמרת מחאה מרתונית מול הכנסת

היום (שני, 1.8.11) מתחיל הדיון בכנסת לקראת הצבעה בקריאה שניה ושלישית על חוק הוד"לים. מתחילת הדיון ועד ההצבעה על החוק, הצפויה להתקיים ביום רביעי, יתקיימו משמרות מחאה מול הכנסת.
אנו קוראים לציבור שהחברה והסביבה יקרים לליבו להצטרף אלינו בירושלים. 

לחצו כאן לעמוד האירוע בפייסבוק

מה עושים הוד"לים? במקום לחזק את מערכת התכנון, ראש הממשלה רוצה חוק שיאפשר לו לחלק ליזמים קרקעות במהירות. אלא שדרך פעולת הוד"לים תגרמום לתכנון לקוי, לפגיעה סביבתית ולהנצחת חוסר השיוויון החברתי. ושוב, בעלי ההון ייהנו מהפרטה על חשבון הציבור.

מדוע חוק הוד"לים הוא חוק מסוכן? בסרט הזה כבר היינו. בשנות ה-90 הוקמו ול"לים (ועדות לבניה למגורים) שאישרו הפרטת קרקעות במחירי מתנה, בניית שכונות שסובלות עד היום מתכנון ותשתיות גרועות ולאישור פרוייקטי יוקרה על חשבון הציבור. הול"לים "כיכבו" בדוח מבקר המדינה כוועדות שפגעו קשות במינהל תקין ושגרמו נזק חברתי וסביבתי אדיר. חוק הוד"לים רומס ברגל גסה את חוקי התכנון הקיימים היום ועתיד לעקוף את התכניות המסמנות היכן ניתן לפתח והיכן צריך לשמור.

X רשלנות בתכנון | חוק הוד"לים יהפוך את התכנון בישראל לשטחי ורשלני, הציבור יתקשה לקחת בו חלק ובסופו של דבר יספוג את כל הנזק.

X שחיתות | חוק הוד"לים יפגע בחברה ובסביבה ובמדיניות תכנון שדואגת לעתיד, יעקוף תוכניות מחוזיות, יגדיל את האפשרויות לשחיתות, יוביל להקמת שכונות יוקרה בקרקעות ששייכות לכלל הציבור ויגביר את הקיטוב החברתי כלכלי.

X התעלמות מצרכי הציבור | תכנון מהיר ושטחי יענה על צרכי היזמים ולא על צרכי האזרחים.

X אין התחייבות לדיור בר השגה | אין בחוק כל הוראה מחייבת או כלים ממשיים לייעוד דירות לדיור בר השגה אלא רק סמכויות מעורפלות - אין כל התחייבות שזה יקרה ובהיקפים משמעותיים.

גם אנשי מחאת האוהלים קוראים: לא לחוק הוד"לים!

אם זה לא, אז מה כן? איך בונים מהר יותר ומשקיעים בציבור ולא בבעלי ההון?

כדי להביא לשינוי אמיתי ולהבטיח דיור בר השגה לשנים - חייבים ליצור שינוי בסדרי העדיפויות, להשקיע בציבור ולא ביזמים ולשפר את התיאום בין משרדי הממשלה ואת השירות לציבור.

ü השקעה בציבור ולא ביזמים! | על המדינה לפתור את הכשלים העומדים בפני מימוש 160 אלף יחידות דיור בתוכניות מאושרות - בלי להטיל את עלויות הפיתוח על הבניה ולייקר כך עוד יותר את הדירות.

ü הוספת מאות אנשי תכנון לעשייה | על המדינה לתגבר באופן מיידי ב-500 תקנים של אנשי מקצוע את המערך המקצועי ברשויות התכנון - ברשויות המקומיות ובועדות המחוזיות. כדי לזרז את הליכי התכנון והאישור של עוד 440,000 יחידות דיור שתקועות בצנרת ולהבטיח מערכת תכנון טובה לצרכי העתיד.

ü חוק לדיור בר השגה לאזרחים ולא ליזמים | על המדינה להעביר חוק שיסמיך את הועדות לקדם דיור בר השגה בתמהיל חברתי בכל שכונה שתיבנה, לרבות אפשרות להתנות הגדלת זכויות בניה בבניית דיור בר השגה וסל תמריצים נוספים להגדלת היצע הדיור בר השגה בתוכניות.

ü תיעדוף אמיתי לדיור בר השגה | על המדינה להנחות את הועדות המחוזיות לתעדף תוכניות למגורים הכוללות רכיב משמעותי של דיור בר השגה.

ü שחרור הפקקים ברישוי | לא לוד"לים ולרפורמה בתכנון שינציחו את אפליית הציבור – כן לתיקון מהיר ברישוי שישחרר את הפקקים!

לא לספין של חוק הוד"לים כן לשינוי סדרי עדיפויות ודיור לכולם!

המטה לתכנון אחראי, בו שותפה החברה להגנת הטבע, גיבש שלוש הסתייגויות מרכזיות לחוק שללא הכנסתן לנוסח החוק הסופי תכנס מערכת התכנון בישראל לסחרור שתוצאותיו יהיו הרסניות ביותר. את ההסתייגויות העביר המטה לכלל חברי הכנסת:

1. תוכנית שמקודמת בוד"ל לא תוכל לסתור תוכנית מחוזית - תכנון מחוזי הוא חלק מהתכנון הכולל של המדינה, והאפשרות לסטות ממנו בהחלטה נקודתית של ועדה ארצית חדשה (הוד"ל), שהרכבה מוטה, היא פגיעה קשה ובלתי הפיכה בהיררכיה התכנונית שאין להסכים לה.

2. שילוב דיור בהישג יד בהצעת החוק - יש לשלב בחוק באופן פרטני הסדרים שיבטיחו את קידום הנושא של דיור בר השגה, כולל הסדרים קונקרטיים בנוגע ליישומו המעשי והמיידי של נושא חשוב זה (אחוז מהתכנית, קריטריונים, מחיר וכיוצ"ב), ואין להסתפק בהצהרות או הגדרות כוללניות.

3. יש להבטיח זכויות ערר על תכניות הוד"לים - בהצעת החוק אין זכות ערר על התכניות שיאושרו בוד"לים. יש להבטיח זכויות ערר כפי שהן מעוגנות במערכת התכנון הנוכחית, כדי להבטיח מימוש של אינטרסים ציבוריים.

 

מה אתם רוצים שחברי הכנסת יגידו על חוק הוד"לים?

מתנגדי חוק הוד"לים בכנסת מתכננים לקיים פיליבסטר במטרה להפיל את החוק או לכל הפחות להכניס בו שינויים משמעותיים שיהפכו אותו להרסני פחות. פיליבסטר הוא כלי פרלמנטרי בו מקיימים חברי הכנסת מרתון של נאומים העוסקים בהסתייגויות מהחוק המוצע.

גם אתם מתנגדים לחוק הוד"לים? בואו לעזור לנבחרי הציבור שלנו להגיע להחלטה הנכונה. כתבו לחברי הכנסת הצעות לדברים שהם יישאו מעל בימת הכנסת במסגרת מרתון הנאומים נגד חוק הוד"לים. 

חשוב מאד לדרוש מחברי הכנסת לפעול להכנסת ההסתייגויות המרכזיות של המטה לתכנון אחראי אל נוסח החוק.

את ההצעות שלכם שלחו לכתובת הדוא"ל Hacim@spni.org.il ואנו נעביר אותן ישירות לחברי הכנסת.

זו הצעתנו לנוסח המכתב לחברי הכנסת (לנוחותכם גרסת Word):

שלום רב,

לקראת הדיון בכנסת בנושא החוק להאצת הבניה ("חוק הוד"לים ") רציתי לעזור לך בהכנת נאומך בפני המליאה. אם ברצונך לדבר בשמי, אנא כלול בנאומך את הדברים הבאים:

(...)

בנוסף, ברצוני להזכירך את ההסתייגויות הקריטיות אותן קיבלת מטעם המטה לתכנון אחראי. אם יעבור החוק ללא תיקונים אלה הוא יגרום לנזק בלתי הפיך למערכת התכנון הישראלית, לאיכות חיי אזרחי ישראל ולסביבה:

1. תוכנית שמקודמת בוד"ל לא תוכל לסתור תוכנית מחוזית.
2. שילוב דיור בהישג יד בהצעת החוק.
3. יש להבטיח זכויות ערר על תכניות הוד"לים.

בכבוד רב,

שם מלא
מקום מגורים

כתבות נוספות שיעניינו אותך