חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

מי ייצג את הסביבה?

16/05/2011

החברה להגנת הטבע הגישה היום (שני, 16.5.11) עתירה לבג"צ נגד שרת החקלאות, אורית נוקד, בה היא מבקשת להקפיא את דיוני הועדה לבחינת המדיניות החקלאית שהוקמה לאחרונה על ידי הממשלה.

בחברה להגנת הטבע מצביעים על כך שהועדה אמורה להמליץ לממשלה על המדיניות הרצויה לגבי שטחי החקלאות בישראל, אולם למרות ההשלכות הרחבות של החקלאות על הסביבה והטבע, אין בוועדה נציגים סביבתיים. השרה נוקד מסרבת להוסיפם להרכב הועדה. מדובר בעובדה הפוגעת קשות ביכולתה של הועדה למלא את תפקידה ולקבל החלטה ראויה. החברה מבקשת להוסיף לוועדה נציג של המשרד להגנת הסביבה ונציג ציבור בעל רקע סביבתי.

הועדה שהוקמה אמורה להמליץ לממשלה על המדיניות הרצויה לגבי שטחי החקלאות בישראל, במטרה להתאימה למציאות הנוכחית. לחקלאות בישראל ישנה השפעה דרמטית על הסביבה ומשאבי הטבע – קרקע, מים, חול, מגוון ביולוגי ועוד - והיעדר נציגים סביבתיים יפגעו קשות ביכולתה של הועדה למלא את תפקידה ולקבל החלטה ראויה. החברה להגנת הטבע מבקשת מבית המשפט שיוציא צו ביניים נגד המשך עבודת הועדה, עד לשינוי הרכבה והוספת הנציגים הסביבתיים. 

 

"החקלאות והסביבה קשורות יחדיו"

בעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד חגית הלמר ונועה יאיון מהחברה להגנת הטבע, נכתב: "מטרת הועדה היא לבחון את המדיניות הקרקעית החקלאית, 'בשים לב לעקרונות פיתוח בר קיימא'... בהקשר של חקלאות בת קיימא, פיתוח בר קיימא משמעותו פיתוח השומר על משאבי הקרקע, מקורות המים, צמחים ובעלי חיים, הכולל בתוכו עקרונות צמצום הפגיעה בסביבה, ישימות כלכלית והסכמה חברתית.

"בדברי ההסבר להחלטת הממשלה נכתב: 'תפקידה של מדיניות קרקעית ביחס לקרקע חקלאית הוא לקדם ערכים ציבוריים המתחשבים בערכים של חקלאות מקיימת, סביבה, שטחים פתוחים, נוף, ניצול מים עיליים, מניעת שריפות, שמירת קרקעות וכן להמשיך ולאפשר לחקלאות להוות עוגן תעסוקתי חקלאי למתיישבי הפריפריה. כל אלו יהוו תשתית ערכית שתעמוד בבסיס עבודת הועדה'. למרות מטרת עבודת הועדה וההצהרה הנ"ל בדברי ההסבר, לא מונה אף לא נציג אחד בעל רקע או מקצועיות בנושאי סביבה.

"חקלאות וסביבה קשורות זו בזו בקשר אמיץ ודו כיווני. מצד אחד, החקלאות היא ענף בעל משמעות סביבתית עצומה, על כל משאבי הסביבה (קרקע, מים, חול, טבע, נוף, מגוון ביולוגי).

מצד שני, החקלאות תלויה במגוון הביולוגי ובשירותי המערכת האקולוגית, אולי יותר מכל ענף אחר: המערכות האקולוגיות מספקות למערכות חקלאיות קרקעות בריאות ופוריות; שירותי מחזור של חומרי הזנה; ושירותי פירוק חומרי פסולת אורגניים. המגוון הביולוגי מתחזק את המערכות האקולוגיות, ותורם ליכולתן לספק למערכות חקלאיות שירותים תומכי חיים בזכות כך שמינים שונים מספקים לשטחים חקלאיים שירותי האבקה, בקרה על אוכלוסיות מזיקים, שירותי אחזקת קרקע (מניעת סחף), ושירותי פירוק ומחזור של חומרים אורגניים בקרקע.

"חסרונם של נציגי סביבה ומומחה מתחום האקולוגיה יוצר מצב בו  לוועדה אין יכולת לבחון, להעריך, לבקר ולהטמיע את חוות הדעת והמסמכים הסביבתיים המקצועיים שהוגשו לוועדה על ידי הציבור ומכאן שהועדה נעדרת כל יכולת לקבל החלטה ראויה, הלוקחת בחשבון באופן רציני את חוות הדעת והמסמכים, מה שמונע גיבוש המלצה ראויה וקבלת החלטה מנהלית סבירה".

כתבות נוספות שיעניינו אותך