חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

"לא לקשור בין הרישוי לבין התכנון"

9/11/2010

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בכנס שדרות לחברה, קיימה היום  (9.11.10) דיון בנושא האם להפריד בין תחום הרישוי לתחום התכנון ברפורמה בחוק התכנון והבנייה. בפתח הדיון אמר יו"ר הוועדה, ח"כ דוד אזולאי (ש"ס), כי מדובר בנושא בוער ומתבקש, שמעניין ציבור רחב ולכן הוחלט לקיימו דווקא היום, בשדרות. גלית כהן, סמנכ"ל התכנון במשרד להגנת הסביבה, אשר ייצגה את עמדת המשרד בדיון אמרה כי "הרפורמה ברישוי נותנת מענה אמיתי לחסמים האמיתיים בנושא הדיור ולכן כדאי לקדם אותה, אבל לא לקשור את שניהם, את הרישוי ואת התכנון, ביחד."  

ניר פפאי ראש אגף שמירת סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע שלקח חלק בדיון ציין כי  "אנחנו מברכים את הוועדה על הדיון בנושא, שהוא אולי החשוב ביותר בחוק התכנון והבנייה. הרבה מהבעיות הקיימות כיום בתחום הרישוי אפשר לפתור על ידי תקנים ומשאבים. יש קואליציה רחבה, מקיר לקיר, של ארגוני סביבה, חברה, כלכלה, התאחדות הקבלנים, המתכננים, האדריכלים, 46 חברי כנסת ועשרות ארגונים נוספים, וכולם יוצאים בקריאה להפרדה בין תחום הרישוי לתכנון. ברגע שלא מגדירים בעיה, אז לא ניתן למצוא פתרון נכון, והבעיה של הרפורמה בחוק התכנון והבנייה היא שהבעיה אפילו לא מוגדרת. מה שמפריע לאזרח זה הדברים הקטנים, מה שנקרא 'סגירת המרפסת', ועל זה אין לנו ויכוח, כולנו תומכים בקידום תחום הרישוי ואת תחום התכנון, לעומת זאת, לפתוח לדיון ציבורי רחב, להתקדם איתו בזהירות, תוך שקיפות ושיתוף האזרחים וכל המעורבים בנושא."

תומכים בעמדת הארגונים
ח"כ איתן כבל צידד בהפרדת תחום הרישוי מתחום התכנון ואמר "אני תמיד בעד משהו שיכול לקדם ולקחת אותנו ממקום אחד למקום טוב יותר. שאני בוחן את הרפורמה בחוק התכנון והבנייה ושואל את עצמי האם היא תייעל את המערכת, אני פסימי. אני בעד רפורמה, היא חשובה, אבל לא באופן הזה. אני חושב שהפיצול בין הרישוי לתכנון הוא הדבר הנכון. אם נצליח לקדם קודם את תהליכי הרישוי, יהיה קל יותר להתמודד עם פרק התכנון אחר כך."
"הגישה הבסיסית של הממשלה היא שצריך לעשות רפורמה מקיפה בתחום התכנון והבנייה, שיש לה נדבכים שונים. המטרה היא לעשות שינוי מהותי בתחום התכנון והבנייה. חלק מהפגמים כיום בתהליכים ובחקיקה הקיימת, הם דווקא בתחום התכנון. יש לעשות כאן מהלך מקיף ולכן לא מפרידים לאלמנטים שונים", אמר ראש מינהל התכנון לשעבר במשרד הפנים, שמאי אסיף שהשתתף אף הוא בדיון.

רוצים לדעת עוד על המאבק ברפורמה?

כתבות נוספות שיעניינו אותך