חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

נטיעות? ייעור? לא בכל מחיר!

14/01/2019


טו בשבט הגיע, חג לאילנות, אבל דוח חדש שהוצאנו מגלה כי מיני חי וצומח רבים בטבע, נפגעים ועלולים להיכחד בעקבות נטיעות וייעור יזום בשטחים הטבעיים הפתוחים.

 

שטח בתה טבעי, ולידו שטח יער שניטע על שטח בתה שנעלם.

הנטיעה שינתה כליל את אופיו האקולוגי, הנופי והתפקודי של השטח הנטוע,

ומשפיעה גם על השטח הטבעי שלא ניטע. צילום: אלון רוטשילד, החברה להגנת הטבע

 

 

מדינת ישראל מתאפיינת במגוון של בתי גידול מסוגים שונים עם מערכות אקולוגיות טבעיות – שטחי בתה, חולות, מישורי לס, כורכר וחמרה המקיימים את עצמם ללא התערבות יד אדם, וברבים מהם – כלל אין עצים באופן טבעי!
נטיעות יזומות ויערות כרוכים בשינוי פני הקרקע, העלאת טרקטורים ועירום סוללות עפר, כריית בורות נטיעה, פעולות ריסוס ודישון, פגיעה בחשיפה לשמש עבור מינים מסוימים, חדירה של מינים פולשים שמאיימים על הקיימים - כל אלה ועוד גורמים נזק לבעלי חיים כמו עופות דורסים, לטאות, פרפרים ודבורי בר, ולצמחים כמו אירוס הארגמן, פשתנית יפו ועוד.

 

אין הצדקה לנטיעה של אלפי דונמים על חשבון שטח טבעי

חלק משמעותי מהשטחים הפתוחים הטבעיים האלה מיועד כיום לייעור, בין אם הוא כלול בתכנית המתאר הארצית ליער וייעור (תמ"א 22) או בתכניות ייעור אחרות. אך פעולות ייעור בשטחים טבעיים רגישים לא יאפשרו למדינת ישראל לשמור על המגוון הביולוגי שלה, ובנוסף יגבירו את סכנת השריפות.
למרות ששטחים נטועים תורמים לפעילות פנאי ונופש, השטח המשמש בפועל לפעילות זו הוא מצומצם, ולעמדתנו אין הצדקה לנטיעה של אלפי דונמים חדשים על חשבון שטח טבעי.

 

ההמלצה: להסתפק בפעולות ייעור נקודתיות

ההמלצה המרכזית שלנו היא להפסיק לייער שטחים טבעיים רגישים, ולהסתפק בפעולות ייעור נקודתיות שנחיצותן הוכחה, תוך מתן אפשרות לשטח להתפתח בהתאם לתהליכים טבעיים. לצורך כך נדרשים שינויים תכנוניים הן ברמה הארצית והן ברמת התכניות המפורטות.
המלצה זו מבוססת על דוח מקיף שפרסמנו, אשר סוקר את המנגנונים הגורמים לפגיעה האקולוגית כתוצאה מפעולות הייעור, ומיועד לאנשי מוסדות התכנון, משרד האוצר, משרד המשפטים, רשות מקרקעי ישראל, קרן קיימת לישראל, רשות הטבע והגנים, משרדי הממשלה והרשויות המקומיות. .
לאור פקיעת האמנה שחתמה הקרן הקיימת לישראל עם המדינה והצורך לגבש הסדר חלופי, אנו ממליצים כי השטחים הטבעיים שייעודם "יער" יועברו לניהול רשות הטבע והגנים. השטחים המיוערים בפועל כיום צריכים להיות לעמדתנו מנוהלים על ידי רשות יער ממשלתית שתוקם מתוקף "חוק יער".

לקריאת הדוח המלא לחצו כאן

 

 מתנגדים לייעור בתת תות אליקים

בחודש שעבר הגשנו התנגדות לתכנית של קק"ל שייעדה ייעור של שטחי בתה רגישים לטובת תכנית יער חוף כרמל. הועדה המחוזית קיבלה את עמדתנו וקבעה שהשטח יישמר ללא נטיעות.

 

מתנגדים לייעור וחקלאות בנתיב העשרה

התנגדות נוספת שהגשנו היא לתכנית של קק"ל המבקשת לגרוע למעלה מ-800 דונמים של שטחים טבעיים, מרביתם שטחי חולות, לטובת חקלאות באזור נתיב העשרה. התנגדות דומה הוגשה על ידי רשות הטבע והגנים ושתיהן כוללות גם התנגדות לניהול השטחים הטבעיים על ידי קק"ל, בהיעדר הכלים המתאימים לכך.
לצפייה בחוות הדעת האקולוגית שלנו לחצו כאן

 

 

 

 


כתבות נוספות שיעניינו אותך