חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

הותמ"ל נכשלה בתפקידה ואינה נותנת מענה למשבר הדיור

27/03/2019
הותמ"ל נכשלה בתפקידה ואינה נותנת מענה למשבר הדיור

 


החודש פרסמנו, יחד עם מרכז המועצות האזוריות, את דוח הותמ"ל ה- 4, שבחן את פעילות הועדה למתחמים מועדפים לדיור במרחב מטרופולין חיפה והקריות ובמרחב הנגב הצפון מערבי. על פי הדוח, הוועדה מקדמת עשרות אלפי יחידות דיור על אף קיומן של תוכניות מאושרות, דבר הפוגע במימושן ויוצר עומס על המערכת

 

 

על מה מדובר?


 

הוועדה למתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) הוקמה במטרה לקידום מהיר של תוכניות בנייה לדיור על מתחמים שהוכרזו על ידי הממשלה כמתחמים מועדפים לדיור. לוועדה הוענקו סמכויות תכנון חריגות ומיוחדות, וכן נקבעו לוחות זמנים  מהירים. היא הוקמה כהוראת שעה באוגוסט 2014 לארבע שנים על-ידי שר האוצר משה כחלון במטרה לקדם פיתרון למשבר הדיור. לפני שנה, במרץ 2018, אושרה הארכת פעילות הועדה בשנה נוספת, עד לאוגוסט 2019. 

 

עמדת החברה להגנת הטבע


 

החברה להגנת הטבע מתנגדת נחרצות לקיומה של הוועדה, אשר אותה אנו רואים כוועדה דורסנית ומיותרת, הפוגעת בזכויות הציבור בתכנון.

הוועדה כמעט ואינה נותנת פתחון פה לציבור הרחב, דוחה את רובן המוחלט של ההתנגדויות ומאלצת אותו לפנות להליך המשפטי על מנת להשמיע את קולו.

אנו סבורים שהתכנון בוועדה יוצר נזקים סביבתיים, תחבורתיים וחברתיים קשים, כיוון שהוא מתמקד רק בקיצור הליכים כפתרון למשבר הדיור ונמנע מלטפל בחסמים העיקריים של תחום הבנייה והדיור. בסופו של יום, הוועדה מגלגלת את הבעיות משלב התכנון לשלב הביצוע.

כדי לנסות ולפתור את מצוקת הדיור, יש לפעול למימוש מהיר של המלאי התכנוני המאושר על בסיס ועדות התכנון הקיימות ובראשן הוועדות המחוזיות.

 

 איך אנחנו פועלים בנידון? 


  

כבר 4 שנים מאז הקמת הוועדה, אנחנו עוקבים אחרי פעילותה וכל שנה מפרסמים דוח הסוקר את עבודתה, במטרה לבחון האם עלה בידיה למלא את מטרותיה.

הדוח הרביעי בסדרה, שהתפרסם החודש, קובע:

הותמ"ל מאשרת עוד ועוד תכניות על שטח של עשרות אלפי דונמים כדי להראות עשייה באזורים שבהם יש כבר מלאי קיים של עשרות אלפי יחידות דיור מאושרות. במקום לפעול למימוש יחידות הדיור האלה, אישור עוד ועוד תכניות רק מעמיס על המערכת התכנונית ופוגע במימוש התכניות המאושרות הקיימות.

 

להרחבה ולקריאת הדוח המלא לחצו כאן


בעקבות ההחלטה על הארכת הותמ"ל, הוקם בשנה שעברה "המטה לביטול הותמ"ל"- מטה חירום של ארגונים אזרחיים שונים שמטרתו לפעול להפסקת פעילות הוועדה. במטה חברים בין היתר: החברה להגנת הטבע, מרכז המועצות האזוריות, חיים וסביבה, עמותת אדמתי, במקום – מתכננים למען זכויות תכנון, מגמה ירוקה, מטה המאבק הארצי לבינוי שפוי, תחבורה, בדרך שלנו ועוד.

המטה מנסח ומוציא פניות לשרי הממשלה ולמקבלי ההחלטות בכנסת

בנוסף, אנו ממשיכים לפעול בכלים העומדים לרשותנו נגד פעילות הותמ"ל.

פנייה לשר כחלון  

 

פנייה לחברי הכנסת

 

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך