חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

"הותמ"ל הורסת ביד גסה את עקרונות מערכת התכנון"

7/01/2018
"הותמ"ל הורסת ביד גסה את עקרונות מערכת התכנון"

במלאות שלוש וחצי שנים להקמת הוועדה למתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל), אנו קוראים להפסיק את פעילותה! החוק שעל בסיסו הוקמה הותמ"ל לא רק שאינו פותר את מצוקת הדיור, הוא גם עלול לגרום לנזקים ארוכי טווח

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תמונת מצב


בתחילת ינואר הודיע שר האוצר משה כחלון על כוונתו להאריך את הותמ"ל בשנה. החברה להגנת הטבע מתנגדת נחרצות להארכת הוועדה, אשר אותה אנו רואים כוועדה דורסנית ומיותרת, הפוגעת בזכויות הציבור בתכנון.

 

איך אנחנו פועלים בנידון? 


בדצמבר 2017 הוצאנו, כמדי שנה, דוח הסוקר את עבודתה של הוועדה, במטרה לבחון האם עלה בידיה למלא את מטרותיה.
ב-7 בינואר 2018 הובלנו את הקמתו של "המטה לביטול הותמ"ל" – מטה חירום שתפקידו לפעול להפסקת פעילות הוועדה. במטה חברים הארגונים הבאים: החברה להגנת הטבע, מרכז המועצות האזוריות, חיים וסביבה, עמותת אדמתי, במקום – מתכננים למען זכויות תכנון, מגמה ירוקה, מטה המאבק הארצי לבינוי שפוי ותחבורה בדרך שלנו.
ב-11 בינואר הגשנו פנייה יחד עם 20 ארגוני סביבה, חברה ותחבורה אל שר האוצר משה כחלון, אל יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת ח"כ דוד אמסלם ואל יו"ר ועדת הכנסת הצפוי להחליפו, ח"כ יואב קיש – בבקשה שלא להאריך את פעילות הותמ"ל. בפנייה נכתב כי הוועדה היא פוגענית מבחינה חברתית, ציבורית וסביבתית והיא פוגעת קשות בשטחי החקאלות של ישראל.

 

נוסח הפנייה לשר כחלון  

 

נוסח הפנייה לחברי הכנסת

 

 

איך אתם יכולים להשפיע?


חתמו על העצומה "חוזרים לתכנון שפוי - לבטל את הותמ"ל!" שמיועדת לשר האוצר, וקוראת לו לבטל את הותמ"ל ולאפשר תכנון שיבטיח איכות חיים טובה לאזרחי ישראל, בלי לפגוע במאמצים לפתור את משבר הדיור.

 

 

מידע נוסף והודעות לעיתונות


11.1.18 פנייה לשר כחלון: לא להאריך את פעילות הותמ"ל

 

20 ארגוני סביבה, חברה ותחבורה, בהם החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין, האגודה לצדק סביבתי והאיחוד החקלאי, פנו אל שר האוצר, משה כחלון, אל יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, ח"כ דוד אמסלם ואל יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש, הצפוי להחליפו, בבקשה שלא להאריך את פעילות הוותמ"ל, כפי שמבקש לעשות השר כחלון.

 


 7.1.18 הוקם "המטה לביטול הותמ"ל", שתפקידו לפעול להפסקת פעילות הוועדה

 

בעקבות הצהרתו של שר האוצר על כוונתו לבקש את הארכת הותמ"ל בשנה, הוקם מטה שתפקידו לפעול להפסקת פעילות הוועדה. במטה חברים הארגונים הבאים: החברה להגנת הטבע, מרכז המועצות האזוריות, חיים וסביבה, עמותת אדמתי, במקום – מתכננים למען זכויות תכנון, מגמה ירוקה, מטה המאבק הארצי לבינוי שפוי ותחבורה בדרך שלנו.

בישיבה להקמת המטה, שהתקיימה במשרדי החברה להגנת הטבע, הוחלט לפעול כבר בימים הקרובים בדרכים ציבוריות, לוביסטיות, משפטיות והסברתיות, על מנת לנסות ולעצור את הארכת הוועדה. 

ניר פפאי, סמנכ"ל שמירת טבע וסביבה בחברה להגנת הטבע: "הותמ"ל הינה ועדה דורסנית ומיותרת, הפוגעת בזכויות הציבור בתכנון. למרות הצגתה כבעלת הישגים משמעותיים בפתרון משבר הדיור, בפועל לא נבנתה עד היום ולו דירה אחת מיחידות הדיור שאישרה הוועדה. אין בעיית היצע דיור - יש בעיה של תכנון לקוי ובלתי ראוי.בכנס החירום יוצגו הבעיות השונות שבעבודת הוותמ"ל וכן תכנית הפעולה נגד הארכת פעילותה בוועדת הפנים שבכנסת".

 

מפגש הקמת המטה בחברה להגנת הטבע. צילום: דב גרינבלט


 

  

כתבות נוספות שיעניינו אותך