חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 

"הותמ"ל הורסת ביד גסה את עקרונות מערכת התכנון"

12/03/2018
"הותמ"ל הורסת ביד גסה את עקרונות מערכת התכנון"

 


ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת אישרה ב-11.3.18 את הארכת פעילות הותמ"ל (הוועדה למתחמים מועדפים לדיור) בשנה נוספת, למרות ההתנגדות הנרחבת של הציבור ושל השר להגנת הסביבה ח"כ זאב אלקין. תחושתנו היא, שהממשלה מעוניינת להגיע לבחירות הבאות עם הישגים המאושרים על הנייר בלבד, במקום לפעול לקידום בנייתן של יחידות דיור למגורים, שהרי בשלוש וחצי שנות פעילות הותמ"ל לא נבנתה ולו יחידת דיור אחת. נמשיך לפעול בכלים העומדים לרשותנו להפסקת עבודת הותמ"ל. 

 

 

על מה מדובר?


 

הוועדה למתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) הוקמה כהוראת שעה ב-2014 לארבע שנים. מטרת הקמתה הייתה לסייע במתן פתרון למשבר הדיור. בפועל, נכון למרץ 2018,  לא נבנתה ולו דירה אחת מכוח התכניות שאושרו על ידה.

 

עמדת החברה להגנת הטבע


 

החברה להגנת הטבע מתנגדת נחרצות לקיומה של  הוועדה, אשר אותה אנו רואים כוועדה דורסנית ומיותרת, הפוגעת בזכויות הציבור בתכנון.

הוועדה כמעט ואינה נותנת פתחון פה לציבור הרחב, דוחה את רובן המוחלט של ההתנגדויות ומאלצת אותו לפנות להליך המשפטי על מנת להשמיע את קולו.

אנו סבורים שהתכנון בוועדה יוצר נזקים סביבתיים, תחבורתיים וחברתיים קשים, כיוון שהוא מתמקד רק בקיצור הליכים כפתרון למשבר הדיור ונמנע מלטפל בחסמים העיקריים של תחום הבנייה והדיור. בסופו של יום, הוועדה מגלגלת את הבעיות משלב התכנון לשלב הביצוע.

כדי לנסות ולפתור את מצוקת הדיור, יש לפעול למימוש מהיר של המלאי התכנוני המאושר על בסיס ועדות התכנון הקיימות ובראשן הוועדות המחוזיות.

 

 

תמונת מצב


 

בפברואר 2018 פרסמה ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת  את הצו להארכת הותמ"ל בשנה נוספת, צו שנחתם על ידי ראש הממשלה ושר האוצר. ביום רביעי 7 במרץ קיימה הוועדה דיון בנושא, בהשתתפות חברי כנסת רבים, עשרות ראשי רשויות מקומיות ונציגי ארגוני סביבה, חברה ותושבים.  בסיום הדיון החליט יו"ר הוועדה יואב קיש לקיים דיון נוסף טרם הכרעה בנושא. לפעילות הותמ"ל  התנגדות רחבה: השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, הודיע על התנגדותו להארכת הותמ"ל ובכך הצטרף לראשי השלטון המקומי והארגונים השונים.

למעלה מ-1200 מכתבים נשלחו בשבועות האחרונים על ידי הציבור לוועדת הפנים עם קריאה נרגשת לחברי הכנסת שלא להאריך את פעילות הותמ"ל.

למרות ההתנגדויות , במרץ 2018 אישרה ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת את הארכתה של הוועדה בשנה נוספת, עד למרץ 2019.

 

 

איך אנחנו פועלים בנידון? 


 

 

בדצמבר 2017 הוצאנו, כמדי שנה, דוח הסוקר את עבודתה של הוועדה, במטרה לבחון האם עלה בידיה למלא את מטרותיה.


ב-7 בינואר 2018 הובלנו את הקמתו של "המטה לביטול הותמ"ל" – מטה חירום שתפקידו לפעול להפסקת פעילות הוועדה. במטה חברים הארגונים הבאים: החברה להגנת הטבע, מרכז המועצות האזוריות, חיים וסביבה, עמותת אדמתי, במקום – מתכננים למען זכויות תכנון, מגמה ירוקה, מטה המאבק הארצי לבינוי שפוי ותחבורה בדרך שלנו.


ב-11 בינואר 2018 הגשנו פנייה יחד עם 20 ארגוני סביבה, חברה ותחבורה אל שר האוצר משה כחלון, אל יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת ח"כ דוד אמסלם ואל יו"ר ועדת הכנסת הצפוי להחליפו, ח"כ יואב קיש – בבקשה שלא להאריך את פעילות הותמ"ל. בפנייה נכתב כי הוועדה היא פוגענית מבחינה חברתית, ציבורית וסביבתית והיא פוגעת קשות בשטחי החקאלות של ישראל.

 

אנו ממשיכים לפעול בכלים העומדים לרשותנו נגד פעילותה של הותמ"ל.

 

 

נוסח הפנייה לשר כחלון  

 

נוסח הפנייה לחברי הכנסת

 

 

 

מידע נוסף והודעות לעיתונות


 

11.1.18 פנייה לשר כחלון: לא להאריך את פעילות הותמ"ל

 

20 ארגוני סביבה, חברה ותחבורה, בהם החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין, האגודה לצדק סביבתי והאיחוד החקלאי, פנו אל שר האוצר, משה כחלון, אל יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, ח"כ דוד אמסלם ואל יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש, הצפוי להחליפו, בבקשה שלא להאריך את פעילות הוותמ"ל, כפי שמבקש לעשות השר כחלון.

 


 7.1.18 הוקם "המטה לביטול הותמ"ל", שתפקידו לפעול להפסקת פעילות הוועדה

 

בעקבות הצהרתו של שר האוצר על כוונתו לבקש את הארכת הותמ"ל בשנה, הוקם מטה שתפקידו לפעול להפסקת פעילות הוועדה. במטה חברים הארגונים הבאים: החברה להגנת הטבע, מרכז המועצות האזוריות, חיים וסביבה, עמותת אדמתי, במקום – מתכננים למען זכויות תכנון, מגמה ירוקה, מטה המאבק הארצי לבינוי שפוי ותחבורה בדרך שלנו.

בישיבה להקמת המטה, שהתקיימה במשרדי החברה להגנת הטבע, הוחלט לפעול כבר בימים הקרובים בדרכים ציבוריות, לוביסטיות, משפטיות והסברתיות, על מנת לנסות ולעצור את הארכת הוועדה. 

ניר פפאי, סמנכ"ל שמירת טבע וסביבה בחברה להגנת הטבע: "הותמ"ל הינה ועדה דורסנית ומיותרת, הפוגעת בזכויות הציבור בתכנון. למרות הצגתה כבעלת הישגים משמעותיים בפתרון משבר הדיור, בפועל לא נבנתה עד היום ולו דירה אחת מיחידות הדיור שאישרה הוועדה. אין בעיית היצע דיור - יש בעיה של תכנון לקוי ובלתי ראוי.בכנס החירום יוצגו הבעיות השונות שבעבודת הוותמ"ל וכן תכנית הפעולה נגד הארכת פעילותה בוועדת הפנים שבכנסת".

 

מפגש הקמת המטה בחברה להגנת הטבע. צילום: דב גרינבלט


 

  

כתבות נוספות שיעניינו אותך