חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

לא להרס מרחב הפולג- הריאה הירוקה הגדולה של תושבי השרון ומרכז הארץ

22/03/2017

בחודשים האחרונים מקודמת תכנית להקמת שדה תעופה חדש, במקום שדה התעופה בהרצליה. שטח שדה התעופה המבוקש הוא 470 דונם, והוא מיועד בין השאר לבתי ספר לטיסה, טיסות פרטיות, מטוסים קלים ומסוקים, צילומי אוויר, מוניות אוויר, מועדון תעופה, טיסות אחזקה וכיבוי ועוד. מדובר על 120,000 תנועות שנתיות.
בתהליך התכנון המקודם כרגע מוצבות בראש הרשימה להקמת שדה התעופה שלוש חלופות הנמצאות במרכז הארץ, בלב שטחים פתוחים ערכיים בהיבטים של טבע, נוף וטיול בחיק הטבע:
חלופת חרוצים הצמודה לשמורות הטבע בני ציון וחרוצים במרחב הפולג, חלופה במרחב נחל אלכסנדר, ממזרח לבית הלוי, אשר בו גופי מים מגוונים ובתי גידול לחים, ושתי תת - חלופות במזרח חדרה במרחב הנחלים חדרה, יצחק וחביבה.

החברה להגנת הטבע מתנגדת  לשלושת החלופות הפוגעניות האלה, ומציעה בחינת חלופות אחרות אשר אין להן השלכות כה קשות והרסניות.

התכנית להקמת שדה תעופה בלב ליבם של השטחים הטבעיים והפתוחים האיכותיים ביותר בשרון, מעדיפה בצורה ברורה ובלתי נסבלת ציבור בעלי מטוסים, טייסים וחניכי טייס המתגוררים במרכז הארץ, על פני מאות אלפי ומיליוני התושבים באזור המרכז שעבורם הריאות הירוקות היחידות שנותרו, הן אוויר לנשימה ולנשמה.

מה עומד כעת על הפרק?
פגיעה במרחבים חשובים וערכיים:

חלופת מרחב נחל אלכסנדר:
במרחב זה מתקיימים מגוון בתי גידול לחים, גופי מים, מאגרים וברכות ביחד עם שטחים חקלאיים נרחבים. במרחב הנחל לא הרחק מהשטח המוצע לשדה תעופה, צפוי להתבצע פרויקט ייחודי - "פארק הציפורים עין החורש", הכולל שימור ברכות דגים והפיכתם לאתר טבע וצפרות בשרון, בדומה למאגר החולה בצפון. בנוסף, במאגר מים גדול של משמר השרון, בקרבת השטח המיועד לשדה תעופה, מתקיימת פעילות רבת היקף של האכלת אלפי שקנאים אשר נועדה להסיט את הנזקים הגדולים הצפויים משקנאים אלה בגופי מים אחרים.
מרחב הנחל הינו אזור עשיר באפשרויות של טיול ובילוי בחיק הטבע  ובשטחים הפתוחים, ומגיעים אליו מידי סוף שבוע אלפי מטיילים ורוכבי אופניים,כדי לחוות את השילוב של טבע ונוף עם שטחים פתוחים וחקלאיים רחבי ידיים.


חלופת מרחב נחל חדרה ויובליו:
במרחב זה מוצעות שתי חלופות: חלופה אחת מוצעת  בסמוך לנקודת ההתכנסות הייחודית של  נחל חביבה ונחל יצחק אל האפיק המרכזי של נחל חדרה. נחל חדרה הוא נחל איתן ונחל יצחק רטוב בקטעים שונים – ומתקיימים בו בעלי- חיים ממגוון רחב, ביניהם דגים. זהו פשט ההצפה של הנחלים ובעונת החורף שטח ביצתי. לאחר עשרות שנים, שטח זה זוכה היום לטיפול גם במקורות זיהום וגם בנחלים עצמם, ואיכות המים בו טובה מאד .
מרחב הנחלים ומפגש הנחלים, בפרט, מהווים אזור טיולים מרכזי והוסדרו בהם שבילים להנאת הציבור.
חלופה שניה מוצעת בשטח הפרדסים אף היא בסמוך למפגש הנחלים הייחודי של הנחלים עירון, חביבה ויצחק, מכלול בריכות הדגים ובקרבה לתל זרור ולביצת זיתא. 

 

חלופת שמורות הטבע בני ציון- חרוצים ומרחב הפולג:
מרחב זה מתפקד  כאזור חקלאי פעיל, ריאה ירוקה מרכזית ורבת חשיבות המהווה חייץ פתוח בין אזורים אורבניים צפופים, מרחב לטיול ופנאי בחיק הטבע, ומרחב המקיים מערכות אקולוגיות, בתי גידול ייחודיים וערכי טבע. במרחב הפולג קיים ריכוז גדול ומשמעותי של שמורות טבע ושטחים טבעיים איכותיים ביותר, ביניהם שמורות הטבע בני ציון וחרוצים, ביצת נחל פולג, שטחי הצפה עונתיים גדולים המושכים אליהם עופות רבים, בתי גידול לחים ועוד. בתי גידול טבעיים וייחודיים אלה, כיסו בעבר את רובו המוחלט של אזור השרון, ומרביתם נעלמו. למרות זאת השתמר באזור מגוון גדול ומרשים של ערכי טבע: הצומח בגבעות הכורכר והחמרה כולל מינים רבים מאד ובהם צמחים נדירים בארץ ובעולם.
היכולת להבטיח קיום ותפקוד בריאים לאורך זמן של המרחב האקולוגי על מגוון בתי הגידול ומגוון המינים שבו, הוא בשמירת הרציפות בין בתי הגידול הטבעיים, אשר מתקיימת באמצעות שטחים פתוחים ושטחים חקלאיים. ערכי הטבע והנוף של מרחב הפולג , יחד עם היותו מרחב פתוח, ריאה ירוקה בלב אזורים אורבניים צפופים, הופכים אותו לאזור מבוקש במיוחד למטרות טיול, פנאי ונופש בחיק הטבע לתושבי האזור ולכלל תושבי הארץ.

חלופות:   
הצורך המוצג  לתת פתרון מהיר לפינוי השדה בהרצליה גורם לכך שאין התמודדות וחיפוש פתרונות נוספים, מערכת הביטחון מציגה מגבלות שונות ומשונות, ולא נעשתה מולה הידברות שתביא להגמשת המגבלות בהקצאת אזורי אימון וטיסה. יש לבחון גם שימוש בשדות תעופה ומנחתים קיימים דוגמת מגידו, שדה תימן, תנובות, ובאזורים שאינם שטחים פתוחים בעלי ערכיות גבוהה ביותר לשימור, טיול ופנאי, וכל זאת תוך בחינת האפשרות לפצל את הפונקציות השונות של שדה התעופה הקיים למספר שדות תעופה שכבר קיימים.

לעמדת החברה להגנת הטבע, הקמת שדה תעופה מגודר ובו מאות דונמים של אספלט, מבנים, תאורה  ורעש, הצמוד אל רכס שמורת הטבע בני ציון וחרוצים, תיפגע קשה בשמורות הטבע ותהרוס את המרחב  שהוא ריאה ירוקה המתפקדת כמערכת אקולוגית ומרחב מבוקש ביותר להמוני תושבים במרכז הארץ  למטרות טיול ובילוי בחיק הטבע. יש לקדם חלופות אחרות, בדמות שדות תעופה שכבר קיימים.

כתבות נוספות שיעניינו אותך