חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

אז מה בין מגוון ביולוגי למניעת משברים ואחריות תאגידית?

20/03/2017

באסון דליפת הנפט במפרץ מקסיקו בשנת 2010, חברת BP נאלצה לשלם למעלה מ - 40 מיליארד $ פיצויים והוצאות לניהול המשבר. המנכ"ל פוטר וערך המניה צנח.
אצלנו, אסון דליפת הנפט של קצא"א בעברונה, התכניות שכשלו להפקת פצלי שמן בעמק האלה והמאבק הציבורי בנושא תכנית המתאר לחיבור מאגרי הגז לחוף הים התיכון, גרמו לסיכונים עסקיים כבדים ליזמים. האם אפשר למנוע את המשברים האלה מבעוד מועד?

המגוון הביולוגי – כלומר עושר המינים והמערכות האקולוגיות בעולמנו – הולך ותופס מקום מרכזי במאזן הסיכונים וההזדמנויות של חברות עסקיות.

כולנו מכירים בהיותה של ישראל מדינה מובילה בתחום ההיי - טק, אך לא רבים יודעים שאנו גם מעצמה של טבע. ישראל חברה במועדון היוקרתי של ה"Biodiversity hotspots" – הנקודות החשובות ביותר לשמירת המגוון הביולוגי העולמי, הכוללות פחות מ - 2% מהשטח היבשתי בעולם.
מדינת ישראל חתומה על שורת אמנות בינלאומיות לשמירת המגוון הביולוגי, ובהם אמנת המגוון הביולוגי, אמנת המינים הנודדים, ועוד. יתרה מזו, דוחות של ה – OECD, מבהירים את הציפייה מישראל להיערך לרגולציה הדוקה יותר ולהטמעת שיקולים אקולוגיים בסקטור העסקי.
מוערך כי 40% מהכלכלה העולמית מבוססת באופן ישיר על תפקודי המערכות האקולוגיות, בעיקר בתחומים כמו אספקת מים, תיירות, יצירת התנאים לחקלאות באמצעות האבקה, יצירת קרקע והדברה טבעית של מזיקים והבטחת יציבות של תשתיות באירועי אקלים קיצוניים.
כיום, מתקיימים בישראל שיתופי פעולה עם חברות תשתית מרכזיות, כמו תשתיות נפט לישראל, נתיבי ישראל, חברת החשמל לישראל, החברה הממשלתית להגנות מצוקי הים התיכון ומקורות. מסגרת תהליכים אלה, נבחן שילובו של אקולוג בצמתים מרכזיות לקבלת החלטות בתכנון וביצוע של הפרויקטים, ומוטמעים פרוטוקולים מתקדמים להפחתת סיכונים אקולוגיים ממינים פולשים, זיהום אור, ופגיעה ישירה בחיות בר ובצמחים.
מול חברות החציבה הנסון ואבן וסיד, מתקיים פרויקט נוסף, במסגרתו מטופלות המחצבות כדי לייצר אגרגטים בטוחים מבחינה אקולוגית וללא זרעים של צמחים פולשים, על מנת למנוע הפצתם לפרויקטים תשתית ובנייה. 
בתחום החקלאות, שיתוף פעולה עם יקב תבור מקדם את התאמת העיבוד החקלאי בכרמים לשיטות ידידותיות למגוון הביולוגי, ועם תחום חקלאות ימית במשרד החקלאות מוטמעים אמצעים למניעת קונפליקטים בין כרישים לבין תפעול כלובי דגים בים התיכון.
גם הרגולציה בתחום מתקדמת, בוועדה המחוזית דרום אושרה לאחרונה תכנית מקיפה להטמעת שיקולי שמירת טבע בתכנון, וכך גם במועצה האזורית מגידו.

בכנס ראשון מסוגו שיתקיים בחודש מרץ, תחת הכותרת "עסקים לוקחים אחריות על הטבע הישראלי", שייערך בהובלת החברה להגנת הטבע והמשרד להגנת הסביבה, ובשיתוף משרד האנרגיה והמים, רשות הטבע והגנים והמכון לאחריות תאגידית, יציגו חברות מובילות את פעילותן להטמעה של שיקולים אקולוגיים לשמירת טבע, במסגרת שיתופי פעולה עם החברה להגנת הטבע וארגוני סביבה נוספים.
במסגרת שיתופי פעולה אלה, מבוצע תהליך של מיפוי השפעות החברות על המגוון הביולוגי ומוצעים כלים לשיפור השפעות אלה והטמעתן בתרבות הארגונית ובנהלים הפנימיים. ליבו של התהליך הוא עבודה משותפת של אקולוג יחד עם מומחי התוכן של החברה העסקית.
במסגרת הכנס יציגו מיטב המומחים מהמגזר העסקי, האקדמיה, הגופים הסביבתיים והרגולטורים, את הדרכים לקדם את הטמעת שיקולי המגוון הביולוגי במגזר העסקי והחברות הממשלתיות, על מנת ליצור הזדמנויות חדשות ולהביא להפחתת סיכונים עסקיים. בין השאר, יארח הכנס את מנהלת המגוון הביולוגי הגלובלית של חברת הענק Heidelberg cement, תאגיד האגרגטים הגדול בעולם, יערך פאנל מנכ"לים, ויושק קול קורא חדש לתמיכה כספית בחברות שיכנסו לתהליך של הטמעת שיקולים אקולוגיים בפעילותן.

על מגזר העסקים והחברות הממשלתיות בישראל להיערך לניהול הסיכונים מפעולות הפוגעות במגוון הביולוגי, וליצירת הזדמנויות שוק ירוקות, תוך היערכות לרגולציה המתקרבת והולכת. ללא טיפול מערכתי בנושא המגוון הביולוגי, ספק אם עסקים ימשיכו לקבל רישיון ציבורי ולגיטימיות לפעול – בישראל ומחוץ לה.

כתבות נוספות שיעניינו אותך