חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

אות החברה להגנת הטבע על פעילות למען הטבע והסביבה

עיריית תל אביב וצה"ל, הם בין הזוכים באות החברה להגנת הטבע על פעילות למען הטבע והסביבה. עוד זוכים – המשרד להגנת הסביבה, ארגון מגמה ירוקה, פרופ' ארזה צ'רצ'מן, הפעיל הסביבתי מחדרה יואב לביא ועמותת אל אמל. איש הסביבה הוותיק, יואב שגיא, קיבל אות על מפעל חיים. האותות הוענקו לזוכים בכנס ישראל ה – 7 לטבע וסביבה של החברה להגנת הטבע, שנערך ב - 21 לדצמבר, בכפר המכביה, והוקדש השנה לנושא מעורבות ציבורית למען שמירת טבע וסביבה.

 

צילום: ערן ירושלמי

 

הזוכים באות החברה להגנת הטבע, הם:

 

מגמה ירוקה - ארגון ארצי

מגמה ירוקה היא ארגון שטח אקטיביסטי, הפועל באמצעות מתנדבים, במטרה לקדם מדיניות סביבתית צודקת ובת קיימא ועל מנת להשפיע על מקבלי ההחלטות לפעול למען הרחבת מעגלי הצדק הסביבתי והחברתי בישראל. מגמה ירוקה פועלת כדי למנוע מרשויות המדינה, מתאגידים ומבני האדם, לפגוע במשאבי הטבע ובכל המערכות התומכות בהמשכיות ובתפקוד התקין של החברה והסביבה הטבעית. פעילות הארגון מתבצעת על ידי מתנדבים ומתנדבות, סטודנטים וסטודנטיות, צעירים וצעירות, המאמינים והמאמינות במעורבות אזרחית פעילה ומשתתפת, בלקיחת אחריות אישית על עיצוב פני החברה והסביבה, ובכוח לשנות את פני המציאות. פעילות הארגון מתקיימת בקמפוסים השונים ובתוך הקהילות בערים וביישובים.

 

צבא הגנה לטבע – גופים ציבוריים

מיזם של צה"ל, הפעיל זה השנה השנייה ברציפות, במסגרתו מפקדים לוקחים אחריות לסביבתם, באמצעות פעילות פרו אקטיבית, המשלבת את החיילים, בבסיסים השונים. הפרויקט החל בשנת 2014, עם 8 יחידות נבחרות ובשנת 2015 נוספו לו עוד 8 יחידות. המיזם הוקם מתוך הבנה כי הצבא פרוש על שטח נרחב ממדינת ישראל והוא מחוייב למאמץ הלאומי לשיפור ושמירה על הטבע והסביבה. מחוייבות זו באה לידי ביטוי בשמירה על משאבי הטבע והסביבה ועל ערכי המורשת של המדינה.

 

עיריית תל אביב – רשות מקומית

העירייה מקבלת את האות על תמיכה ועידוד של קהילות מקומיות, לקחת אחריות על סביבתן ועל העברת קורס לפעילים. העירייה מקיימת קורסי מובילי קיימות עירוניים ונותנת לכך תקציבים למימוש, כאשר חלק מהפרויקטים עוסקים ישירות בטבע עירוני (כמו נחל פרדסים). העירייה גם תומכת בפעילות עם הציבור, כמו אירועי זריעת פרחי בר, אליהם מגיעים אלפי תושבים, בבניית תיבות קינון לסיסים ובמימון תכניות חינוכיות בנושא טבע עירוני. העירייה גם מקדמת בימים אלה תכנית אב לטבע עירוני, במטרה לתקצב את שימור האתרים הללו.

 

פרופ' ארזה צ'רצ'מן – נחשבת ל"גורו" של שיתוף הציבור בישראל

פועלת כבר עשרות שנים לקידום הנושא, טיפחה דורות של מתכננים, המכירים בחשיבות של שיתוף ציבור בהליכי התכנון ובנושאים חברתיים, אשר משפיעים על חיי כולנו, חלוצת מחקר והוראה, פעילה בעשייה ציבורית בחיפה, בקואליציות והתארגנויות שונות, למען זכות הציבור ודמוקרטיה בתכנון, תומכת לאורך שנים במאבקים סביבתיים בחיפה בפרט ובישראל בכלל.


המשרד להגנת הסביבה – על פעילות מגוונת עם הציבור ולמענו

המשרד מקבל את האות על תכניות חינוכיות לקידום נושאי קיימות וסביבה במערכת החינוך, הגברת מעורבות המורים ובתי הספר באחריות סביבתית, על מעורבות נוער למחוייבות קבוצתית בנושאי סביבה וטבע, הפעלת תכניות למנהיגות מקומית בקרב האוכלוסייה הבדואית בנגב, על פעילות עם תנועות הנוער, שמטרתה הגברת המעורבות והעשייה של חניכי התנועות בנושאי סביבה וטבע, על תכנית חינוכית לשמירה על חוף הים, בעזרת מורים ותלמידים, שמטרתה יצירת זיקה, מודעות ומעורבות בשמירה על החוף ועל תמיכה בקבוצות פעילים ובקורסי הכשרה בנושאי סביבה.

 

יואב לביא

יואב החל את פעילותו בעת שהתנדב לארגן טיולים להכרת השטחים הפתוחים בחדרה ובסביבתה לילדי הכיתות בהן למדו ילדיו, ומאז ועד היום הוא חלק בלתי נפרד מהפעילות בחדרה. מזה כ - 40 שנה מעורב יואב בטיולים ברחבי הארץ, בסיורים ללא תשלום להכרת שכיות החמדה בעיר ובסביבתה ובחוגי טבע לילדים, כל זאת לצד השתתפות אקטיביסטית במאבקים שונים נגד בינוי הפוגע בטבע בעיר חדרה וסביבתה. יואב הפך לכתובת לציבור לדיווח על מקרים של פגיעה בטבע, ועסק רבות בהעברת המידע לעירייה ולגורמים הרלוונטיים, לצד ניסיונות להשפיע במסגרות של ועדת איכות הסביבה העירונית, איגוד ערים חדרה ובוועדה לשימור אתרים, שבכולם הוא חבר. בעשור האחרון פעל יואב להקצאת בית קוטלר – בית לשימור בלב חדרה, לפעילות החברה להגנת הטבע ואף גייס משאבים כספיים ושותפים לשיקום הבית. הבית נחנך בשנת 2012 והוא אחד האתרים בהם מתקיימים סיורים בעיר. פעילותו הרבה והמבורכת של יואב נעשתה כל השנים בהתנדבות, בזמנו החופשי, לצד גידול משפחה ועבודה.

 

עמותת אל אמל

נוסדה בשנת 1996 ומאז פועלת בתחום הסביבה, על מנת להעלות את המודעות לשמירה על הסביבה ולצדק סביבתי. אחד הפרויקטים אותו מפעילה העמותה, הוא סביב נחל חילזון, המזוהם ממי ביוב, הזורם לכפר. העמותה ריכזה קואליציה של 12 ארגונים מהצפון, למען נחל שאגור, המזוהם ממי שפכים, שזורמים מכפרי בקעת, בשיתוף עם נוער שוחר סביבה, יהודים וערבים כאחד.


יואב שגיא

מראשי החברה להגנת הטבע ופעיל ותיק למען שמירת טבע ושטחים פתוחים, יקבל בכנס אות על מפעל חיים. שגיא, בן מושב מולדת, החל את עבודתו בחברה להגנת הטבע כרכז שטח במרחבי הגליל ולאחר מכן הקים את בית ספר שדה הר מירון. בשנות השמונים כיהן שגיא כמנכ"ל החברה להגנת הטבע ובשנים 1988 – 1998 כיו"ר מועצת המנהלים של החברה. בתפקידיו אלו הוא השתתף בכתיבתם של ניירות עמדה ומחקרים מקצועיים והיה למומחה בתחום איכות הסביבה בגופים ממשלתיים ובארגונים חוץ ממשלתיים. בשנים 1993 – 1995 היה נציג ארגוני הסביבה מטעם ממשלת ישראל במשא ומתן לשלום עם ירדן. שגיא היה החבר הוותיק ביותר מבין חברי המועצה הארצית לתכנון ובנייה. משנת 1990 עומד שגיא בראש מכון דש"א (דמותה של ארץ), אותו ייסד במסגרת החברה להגנת הטבע, וקידם את המכון לשמש גוף מחקר לתכנון סביבתי. הוא ממשיך כיום לשמש בתפקידים מטעם החברה להגנת הטבע והמכון, ומשמש כיו"ר הועדה הלאומית של IUCN בישראל. פועלו של שגיא צוין במעמד הענקת פרס ישראל, לשנת 1980, לחברה להגנת הטבע, על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה באיכות הסביבה. ב - 2008 קיבל את אות יקיר התכנון מטעם איגוד המתכננים בישראל, והיה אחד הזוכים ב"אות מפעל חיים להגנה על הסביבה" מטעם המשרד להגנת הסביבה. יואב שגיא נבחר בשנת 2010 על ידי עיתון "דה מרקר", לאחד מבין 101 המשפיעים לטובה, אשר "הופכים את ישראל למקום שיותר טוב לחיות בו". שגיא נבחר על ידי העיתון בקטגוריה "תכנון וסביבה".

כתבות נוספות שיעניינו אותך