חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

די למצג שווא של פתרונות קסם למשבר הדיור

דוח חדש קובע של החברה להגנת הטבע מגלה ש"סופרטאנקר הדיור" של נתניהו - הוועדה שהייתה אמורה לקצר את הליכי התכנון ולהאיץ את הבנייה למגורים, נחלה כישלון צורב. היא אישרה פחות מאחוז וחצי! (1.4 אחוז) מתוך 2600 התכניות שאושרו במוסדות התכנון בשנים 2012-2015 ולמרות שהיא עובדת כבר 4 שנים, בפועל לא נבנתה עד כה אפילו יחידת דיור אחת!

 

צילום: אבנר רינות

 

הדוח, שנכתב במלאת 4 שנים לפעילות הווד"לים - הוועדות שהוקמו במטרה לקצר את הליכי התכנון ולהאיץ את תכניות הדיור, מגלה כי מתוך למעלה מ – 2600 תכניות הבנייה שאושרו במוסדות התכנון בשנים 2012-2015, 36 תכניות בלבד (1.4 אחוז), אושרו בווד"ל ומתוך 244 אלף יחידות הדיור שאושרו בשנים אלה במוסדות התכנון, פחות מ - 30 אלף (12 אחוז בלבד), אושרו בווד"ל. עוד מגלה הדוח כי מתוך יחידות הדיור שאושרו בווד"ל, רק 6.5 אחוז הן דירות קטנות ופחות מ – 2 אחוז בלבד, מיועדות להשכרה. על פי הדוח, כמות יחידות הדיור הגדולה ביותר שאושרה באותן שנים, היא במחוז דרום - 8400, מחוז חיפה – 5700 ומחוז דרום נפת אשקלון – 5500. במחוז תל אביב אושרו 1100 יחידות דיור בלבד ובמחוז ירושלים רק 400.

 

 

את הדוח כתבו אסף זנזורי ואיתמר בן דוד והוא יופץ השבוע לגורמים הרלוונטיים במשרד האוצר, במינהל התכנון, ברשויות המקומיות, במועצות האזוריות, בכנסת, במוסדות התכנון ועוד.

 

המסקנה העולה מהדוח

אם רוצים לקצר את הליכי התכנון, ניתן וצריך לחזק ולשפר את מוסדות התכנון הקיימים - ועדות התכנון המקומיות והמחוזיות - אשר כורעות תחת העומס שנובע מחוסר בכוח אדם ומתקציבים בלתי מספקים, ולא להקים ועדה חדשה, שרק תיצור עוד בירוקרטיה, סרבול וכפילות במערכת התכנון. אנחנו קוראים לכנסת לפעול לביטול חוק הווד"לים ומסבירים כי "אחד הכשלים המרכזיים של יישום החוק, הינו שהוא מתמקד רק בקיצור הליך התכנון כפתרון למשבר הדיור, ונמנע מטיפול בחסמים העיקריים של תחום הבנייה והדיור; פתרונות תחבורתיים, תשתיות ביוב ומים ועוד. ועדות כדוגמת הווד"לים והוותמ"ל, מפרידת את התכנון מהביצוע והרישוי, דבר שיוביל לחסמים בשלב הביצוע ובכך, מציגות מצג שווא של פתרונות קסם ומגלגלות את הבעיות בקידום היצע הדירות משלב התכנון לשלב הרישוי והביצוע. אין פתרונות קסם למצוקת הדיור ולא צריך לקדם רפורמות שגוזלות כסף וזמן. במקום זה יש לחזק ולשפר את המנגנון התכנוני הקיים".

 

מן התקשורת

דה מרקר, "4 שנים אחרי שנתניהו הציג את "הסופרטאנקר למחירי הדיור": אף דירה לא נבנתה" >>
גלובס, "דוח: תוכנית הדגל של נתניהו לפתרון משבר הדיור נכשלה בגדול" >>

וואלה,  "דוח: 4 שנים להקמת הווד"ל - אף יחידת דיור לא נבנתה" >>

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך