חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

צריך להמשיך לקדם אנרגיה סולארית על הגגות ובמרחב הבנוי

החברה להגנת הטבע פנתה היום (23.8.15) לשרי האוצר, הפנים והתשתיות, בבקשה שיחתמו על תקנות הארנונה למתקנים סולאריים, שאישורם מתעכב במשרדים שלהם. המהלך חשוב כדי לשמור על המשאב המצוי במחסור הגדול ביותר בישראל - משאב הקרקע. זאת ועוד, יסייע בקידום צדק חברתי בתחום האנרגיה הסולארית בישראל

 

 

צילום: אבנר רינות

 

זאת בהמשך להחלטת ועדת הכספים מהשבוע שעבר. "עידוד הקמת גגות סולאריים באמצעות מתן העדפה בתעריפי ארנונה, תאפשר לשחקנים קטנים - משקי בית ובתים משותפים, חברות קטנות ורשויות מקומיות - להקים מתקנים על גגות ולהתמודד מול תאגידים גדולים, ובכך יזכו גם הם בנתח מההכנסות או החיסכון בחשמל".

 

לקריאת מכתב הפנייה המלא >>

 

בפנייה לשרים נכתב: "אנו פונים אליכם על מנת להסב את תשומת לבכם להחלטתה של ועדת הכספים של הכנסת, בראשותו של חה"כ משה גפני, מיום 16/8/2015 בנושא תקנות הארנונה למתקנים סולאריים. בהחלטה זו נקבעו תעריפי שומות הארנונה המותרים לגבייה על ידי הרשויות המקומיות עבור מתקנים סולאריים על גגות ועל הקרקע, וזאת לאחר 5 שנים של דיונים ועיכובים".

 
החלטה זו חשובה משני טעמים:
1. היא שמה סוף לחוסר האחידות ואי הוודאות העומדים בפני יזמים, בשל השרירותיות שהייתה בגביית שומות הארנונה על ידי הרשויות המקומיות. כתוצאה יזמים לא יכולים לצפות האם יקבלו שומות ארנונה עבור המתקנים שהקימו ובאיזה תעריף. יצוין כי ישנן רשויות שמנצלות את הוואקום וקובעות שומות גבוהות במיוחד שלעתים מעקרות מן היסוד את הרציונל הכלכלי בהקמת מתקנים.


2. ההעדפה התעריפית שניתנה למתקנים על גגות על פני מתקנים קרקעיים נובעת מההבנה כי עדיף לנצל את משאב הגגות הבלתי מנוצל, מאשר שימוש בקרקעות ובשטחים פתוחים. ההעדפה נעשתה על ידי הקביעה כי מתקנים קטנים עד 200 מ"ר פטורים מארנונה, ומתקנים גדולים יותר על גגות יחויבו בשומות ארנונה העומדות על חמישית ואף עשירית משומות הארנונה למתקנים קרקעיים.

כתבות נוספות שיעניינו אותך