חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ביקורת חריפה בדיון מיוחד בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא התיקון של משרד האנרגיה והמים לחוק המים.

13/09/2012

"ההצעה הממשלתית לתיקון חוק המים נוגדת את מסקנות ועדת החקירה הממלכתית, היא תביא לשגיאות ולפגיעה במשק המים. אם לא יקבלו את מסקנות ועדת החקירה, עדיף כבר לבטל לגמרי את הקמת המועצה ולא להקים משהו שנוגד לחלוטין את מסקנותיה", כך אמר היום פרופ' יורם אבנימלך, חבר ועדת החקירה הממלכתית לבדיקת משק המים (ועדת ביין), בדיון פגרה מיוחד בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא התיקון של משרד האנרגיה והמים לחוק המים

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ כרמל שאמה הכהן, קיימה היום (13.9.12) דיון בהצעה של משרד האנרגיה והמים לתיקון לחוק המים. בדיון נשמעה ביקורת חריפה ביותר על ההצעה לתיקון חוק המים, מכיוונם של ארגוני סביבה, חברי כנסת מסיעות שונות (כולל סיעות הקואליציה), השלטון המקומי, נציגי החקלאים, נציגי הנכים ומוזמנים נוספים. חברי הכנסת אף הוסיפי כי התיקון לחוק, במתכונתו הנוכחית, לא יאושר.  

אלכס קושניר, ראש רשות המים, אמר בדיון כי "מדובר במהלך חשוב ביותר למשק המים ולמדינת ישראל, ניהול משק המים תבוסס על תכנית ארוכת טווח, שתעודכן מדי תקופה, בהתאם לאירועים ושתאושר בממשלה. משק המים נמצא בתהליך יציאה מתקופת משבר ארוכה, אנחנו רואים בקצה המנהרה לא רק את האור, אלא גם את המים, ולכן מן הראוי לתת לנו את הכלים החוקיים להמשך הפעילות שלנו".   

פרופ' יורם אבנימלך, חבר ועדת החקירה הממלכתית לבדיקת משק המים (ועדת ביין): "אני ויתר חברי ועדת החקירה הממלכתית לא מצאנו את ההמלצות שלנו בהצעת החוק הקיימת. ההצעה שלנו הוא שיהיה גוף בלתי תלוי בממשלה ובגופים המבצעים,  שימליץ ויביא את דעת הציבור בפני הגופים המחליטים וידווח לציבור על דיוניו. ההצעה הנוכחית מהווה תעתיק כמעט מדויק של מועצת רשות המים, אבל בשם אחר, היא נוגדת את פרטי הצעת ועדת החקירה ואת הרוח שלה. חסרה החשיפה לאור, לשמש, לציבור המומחים, לאנשי המקצוע שמחוץ לממשלה ולציבור כולו וחוסר החשיפה הזה בהכרח יביא לשגיאות. בהצעה הנוכחית מצאנו שיכפול של מועצת רשות המים הקיימת. אם לא יקבלו את ההצעה שלנו, עדיף לבטל בכלל את הקמת המועצה הזאת ולא להקים משהו שנוגד לחלוטין את מסקנות הוועדה".

פרופ' ערן פייטלסון מהאוניברסיטה העברית: "יש בהצעה הנוכחית סעיפים על גבול האבסורד - סודיות, למה סודיות? אנחנו לא עוסקים בנושאי מודיעין, אלא במים. למה אי אפשר לדון על זה בצורה פתוחה וגלויה? למה הכול נעשה בחשכה, למה? זה נושא שנוגע לכל אזרח ואזרח במדינה, הוא צריך להיעשות לאור יום, בפתיחות ובשקיפות, תוך שיתוף כל השותפים."

אורית סקוטלסקי, רכזת תחום המים והנחלים בחברה להגנת הטבע, המובילה קואליציה של ארגוני סביבה, בהם אדם, טבע ודין, צלול וידידי כדור הארץ, בנושא המים: "אנחנו תומכים בעמדת חברי ועדת ביין ובמדענים, שדורשים שתוקם מועצה ציבורית למים, אך שתוכל לתפקד כשולחן עגול, שקוף, עם בקרה ציבורית, שתוכל לדרוש מידע, לפרסם חוות דעת ולהקפיד על התנהלות נכונה וראויה. משאבי המים הם ציבוריים, אך למרות זאת, אנחנו בחברה להגנת הטבע מנסים להיות מעורבים בתחום מול רשות המים, ואנחנו נתקלים בחומה בצורה, בבונקר, בהסתרה של מידע, בקושי מאד גדול להביע את דעתנו ואת עמדת הציבור ולהשפיע על האופן בו מנוהל המשאב הציבורי הזה, השייך לכולנו."