חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

יש עתיד לנחלים!

26/06/2012

אנו שמחים לבשר כי שר האנרגיה והמים, עוזי לנדאו, הכריז אתמול כי משרדו יקדם פרויקט להשבת המים לנחלים ושיקומם, שיבוצע עם החברה להגנת הטבע. במקביל, ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת אימצה את בקשתנו וקראה לממשלה לקדם תכנית לאומית ומתוקצבת להשבת מים ושיקום הנחלים.

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, בראשותו של ח"כ אמנון כהן, קיימה ביום שלישי (26.6.12) דיון בנושא שיקום נחלים, במסגרת יום המים בכנסת.


צילום: עמיר בלבן

נציגי החברה להגנת הטבע, סמנכ"ל החברה, ניר פפאי ורכזת תחום נחלים ומים, אורית סקוטלסקי, הציגו לוועדה נתונים על  ירידה הדרגתית בזרימת המים הנחלים ומעיינות לאורך עשרות השנים האחרונות ואת חזון החברה להגנת הטבע לשיקום נחלים (מתוך דו"ח מצב הנחלים של החברה להגנת הטבע 2012)

"פעם היה אפשר לשוט בנחלי ישראל. היום הם מיובשים, מוזנחים ומזוהמים"
.
כיום מותפלים בישראל כ -300 מלמ"ק בשנה ובעוד מספר שנים התפלת מים תספק 80 אחוזים מצריכת המים של המגזר העירוני, ולכן עכשיו זו ההזדמנות לקדם שינוי אמיתי. החברה להגנת הטבע קוראת להשבת המים לנחלים ולמעיינות, לפני שיהיה מאוחר מדי.

התכנית המוצעת על-ידי החברה להגנת הטבע כוללת שחרור המעיינות לזרימה חופשית בנחלים, צמצום הפקת מי התהום באזורים בהם מפלסי המים נמוכים, הגדרת קווים אדומים לשאיבת מי תהום וקידום תכנית לאומית להשבת מים ולשיקום הנחלים.

כיום זורמים בנחלים מים נקווים לאורך 218 ק"מ בלבד, על פי חזון החברה להגנת הטבע, יזרמו מים נקיים לאורך 600 ק"מ של נחלים בריאים".

בדיון הציגו נציגי המשרד להגנת הסביבה את פעילותם בנושא שיקום נחלים. ידידי כדור הארץ הציגו מצגת על הירדן הדרומי.
ח"כ דב חנין אמר בדיון: "הנחלים בישראל הפכו ממשאב לבעיה. בכל מקום שהיה נחל, נותר בעיקר הסירחון. אנחנו רוצים להפוך אותם בחזרה למשאבים ואכן נעשים דברים מדהימים, אבל עדיין, הממשלה צריכה להחליף דיסקט, לשנות את אופן החשיבה שלה באופן יסודי. זה מעשי וזה אפשרי."
ח"כ אורי מקלב אמר בדיון כי הפגיעה בנחלים היא מעשה ידי אדם וחובה עלינו לפעול על מנת לשקם אותם.

החברה להגנת הטבע מברכת את יו"ר הוועדה, ח"כ אמנון כהן, שאמר בסיכום את הדיון: "הוועדה פונה לממשלה בבקשה להקים ועדה בין משרדית לקידום תכנית לאומית ארוכת טווח ומתוקצבת, להשבת המים לנחלים ושיקומם. הוועדה מאמצת את בקשתה של החברה להגנת הטבע, מתוך ראייה מערכתית. יש לפעול לזרימה חופשית של מים בנחלים, לצמצום הפקת מי התהום ולהגדרת קווים אדומים לשאיבת מי תהום, זאת כדי למנוע פגיעה במשאבי המים הטבעיים שלנו. הוועדה שאנחנו מבקשים להקים תטפל בכל התחומים האלה, למען הדורות הבאים".

במקביל לבשורה שיצאה מהוועדה, גם שר האנרגיה והמים, עוזי לנדאו,- התייחס לנושא שיקום הנחלים ואמר כי משרדו יקדם פרויקט של השבת מים לנחלים.
בחברה להגנת הטבע, מברכים את השר על הודעתו  שניתנה לאחר פגישה עם אנשי החברה, בה נכתב: "כיום, לאור כמויות התפלת המים ההולכות וגדלות, החברה להגנת הטבע סבורה כי הבשילו התנאים להכנת תכנית לאומית להשבת מים לנחלים ושיקומם, בדגש על שיתוף פעולה בין משרדי הממשלה הרלוונטיים, למען המטרה החשובה והראויה של שיקום הנחלים, לאחר 60 שנה של הזנחה וייבוש, בהם נגרמה לנחלים פגיעה אנושה ולעיתים בלתי הפיכה."

ועוד בקשה קטנה מכם כי תמונה אחת שווה אלף מילים...
בימים אלו אנו אוספים תמונות לאלבום "געגועים לנחל" שיכלול תמונות שלכם מהנחלים ששצפו ככאן בעבר. קחו גם אתם חלק, חפשו באלבומי התמונות שלכם ושל קרוביכם ושלחו אלינו תמונות מרגשות של נחלים לכתובת:
teleteva@gmail.com.
תמכו בקריאה להחזרת החיים לנחלים, למעננו ולמען הדורות הבאים!

"נוסטלגיה רטובה" - ראו
כאן כתבה על פרויקט התמונות, שפורסמה באתר nrg בתאריך 26.6.12

על מנת שנוכל להשתמש בתמונתכם, מלאו בבקשה את הטופס המצורף כאשר אתם שולחים אלינו את התמונות: 
*שם מלא
*כתובת דוא"ל
*מספר טלפון
*קראתי את התקנון
קראתי את הטופס ואני מאשר/ת

 


שרה ושלמה אראל עם התינוקת גיליה בירקון השופע 1945נחל אלכסנדר, שנות ה 60. צילום: עזריה אלוןואם גם עבורכם נושא המים בישראל חשוב ובוער -
בי"ס שדה גולן מזמין אתכם לכנס מרתק בנושא:
5.7.12 | מים בגולן - זרימה מהעבר לעתיד

מים הוא המשאב החשוב והיקר ביותר, ללא מים לא יכולים להתקיים חיים על פני כדור הארץ. במהלך ההיסטוריה היווה נושא המים סיבה למלחמות ובסיס להסכמי שלום. בני האדם בחרו את מקום מגוריהם בהתאם למיקום מקורות המים ועשו מאמצים אדירים בכדי לשמור על מקורות המים מפני פלישת אויבים. בכל שנות קיומה של מדינת ישראל מהווה נושא המים את אחד העניינים הבוערים ביותר על סדר היום המדיני והציבורי. לא לחינם אומרים עלינו, הישראלים, כי מצב רוחנו נמדד עם מפלס מי הכנרת... מיקומה של ישראל במקום דל ועני במקורות מים השפיע וממשיך להשפיע על יחסיה עם המדינות השכנות ועל מצבה המדיני. התפתחותה המהירה של ישראל וגידול האוכלוסייה בשנות קיומה הביאו לצריכה מוגברת של מים, לייבוש הנחלים והמעיינות ולפגיעה חמורה בטבע.
התפתחות הטכנולוגיה בתחום המים טרפה את הקלפים וכעת קיימים פתרונות חדישים להפקת מי שתייה, המבשרים על שינויים מהותיים בעתידה של ישראל ובעתיד האנושות בכלל.

ביום חמישי ה-5/7/12, נקיים כנס בנושא מים ברמת הגולן בהשתתפות מרצים מומחים.
במהלך הכנס נסקור את נושא המים בגולן לאורך ההיסטוריה, ונדון בשאלת השבת המים לטבע בהווה.
הכנס יפתח בהרצאתו של פרופ' חיים בן דוד על מפעל המים הקדום הגדול ברמת הגולן שהתבצע בתקופה הרומית כאשר בנו כשלושים ושבעה קילומטרים של אמות מים משלוש מקורות אל העיר (פוליס) סוסיתא. דוד שטנר יספר על תכנון של מפעל נוסף בו עסקו הסורים בספטמבר 1964, במטרה להטות שניים ממקורות הירדן - הבניאס והחצבאני. רמי לרנר, מנכ"ל מי גולן ידבר על פרויקט מים גדול נוסף אשר החל עם התפתחות ההתיישבות והחקלאות בגולן, ואורית סקוטלסקי, רכזת תחום המים בחברה להגנת הטבע תציג את תמונת מצב מקורות המים בגולן ואת תכנית השבת המים לטבע בגולן.
נשמח לראותכם בין באי הכנס!

הכניסה חופשית!
לפרטים נוספים, בי"ס שדה גולן: 04-6965030