חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

התכנית להשבת מים לנחלים

זיהמנו, שאבנו, יייבשנו, הזנחנו, הגיע הזמן לשקם! ב-10 ביוני 2018 אישרה הממשלה את תכניתו של שר האנרגיה יובל שטייניץ, לשיקום זרימת המים ב-7 נחלים מרכזיים בצפון. זוהי תולדה של תכנית שפרסמנו לפני כשלוש שנים להשבת מים ל-8 נחלים. אנו מברכים את הממשלה על המהלך ההסטורי לשמירת הטבע בישראל, וממשיכים לפעול על מנת שהתכנית תיושם.

 

השר שטייניץ מצטרף לסיור בנחלי הצפון בדגש על נזקי ההתייבשות

 

ניר פפאי, סמנכ"ל שמירת טבע בחברה להגנת הטבע, מספר על ההישג ועל מה שמאחוריו

 

 

  סרטון הקמפיין שלנו

 

עד לפני מספר שנים עדיין היה אפשר ליהנות ממים זכים, ששצפו בנחלים אשר לאורך החופים והעמקים, לטייל בין מעיינות שנבעו בפינות חמד נסתרות ולשוטט בשרידי הישובים ההיסטוריים שהתבססו על מימיהם. אולם משבר המים המתמשך בישראל הוביל לפגיעה אנושה בנחלים במגוון היבטים כגון: ייבוש המעיינות, זיהום המים בערוצים השונים והיעלמות של ערכי טבע ונוף הייחודיים לנחלים.

לפני כשלוש שנים פרסמנו תכנית לשיקום זרימת המים ב-8 נחלים מרכזיים – געתון, נעמן, ציפורי, הקישון, הירדן הדרומי, חרוד, תבור וחדרה. התכנית שאושרה בממשלה מבוססת על תכנית זו. 

ההצעה כוללת תכנית לשיקום הזרימה ב-7 נחלים בצפון ישראל - בצת, געתון, נעמן, ציפורי, קישון, חדרה ועינן, באמצעות צמצום הפקת המים מהמעיינות והנחלים - שעיקר מטרתן לחקלאות - ושחרורם לטבע, והקטנת היקף השאיבה בקידוחים. במקומם, יסופקו מי מערכת ומים ממורד הנחל אל רשתות ההשקיה. במקרים מיוחדים, יסופקו מי מערכת בצינור ישירות לנחל.

התכנית, ששמה "תכנית אסטרטגית להתמודדות עם תקופות בצורת במשק המים בשנים 2018-2030", בעלות כוללת של 81 מיליון ש"ח, מביאה בשורה של ממש לתושבי ישראל שיזכו ליהנות מנחלים זורמים שהחיים ובעקבותיהם האנשים שבים אליהם

 

בפתח ישיבת הממשלה נאמרו הדברים הבאים ע"י ראש הממשלה: "התכנית שתוצג היום על ידי שר האנרגיה יובל שטייניץ, מביאה כמה דברים חדשניים. בין השאר היא מביאה להקמת שני מרכזי התפלה חדשים, להגדלת כמות המים המותפלים במדינת ישראל. 
"יש בה שני אלמנטים מיוחדים, ולא שגרתיים: אחד, החזרת מים מותפלים לכנרת. בדרך כלל אנחנו שואבים מים מהכנרת ומביאים אותם לחלקי הארץ. פה אנחנו מביאים מים מותפלים לכנרת, משום שכשאנחנו מתפילים מים בחורף הם מתבזבזים, אין להם שום שימוש. כאן אנחנו הופכים את הכנרת למאגר הקיבולת של מים מותפלים. זה דבר חדשני וחשוב, או לפחות בהיקף שאנחנו עושים אותו, זה דבר שלא נעשה עד היום.
"הדבר השני, שיקום של שבעה נחלים. זה מדבר אל לבי - הלכתי בנחלים האלה, אפילו חציתי אותם, לא פעם ולא פעמיים. כמובן כולנו דואבים את המצב שיש שם ביוב, ויש שם דברים אחרים שאנחנו רוצים לתקן. לכן התיקון הזה הוא חשוב לא רק למשק המים, אלא גם לנוף ארצנו".

 

שבעת הנבחרים

 

 

 

 

לתכנית שפרסמנו  "שמונה נחלים בשלוש שנים" - תכנית שיקום הנחלים  

 

התכנית שאושרה : תכנית אסטרטגית להתמודדות עם תקופות בצורת במשק המים

 

 

הפנייה שהוצאנו לשרים לתמוך בתכנית

 

 

 

 

 

השר שטייניץ מצטרף לסיור בנחלי הצפון בדגש על נזקי ההתייבשות

השר שטייניץ מצטרף לסיור בנחלי הצפון בדגש על נזקי ההתייבשות

ממשיכים לפעול למימוש החלטת הממשלה בנושא השבת מים לנחלים. סיור בהובלת החברה להגנת הטבע וגופים נוספים בהשתתפות השר שטייניץ ממחיש את נזקי התייבשות הנחלים.
9/10/2018

הצלחנו! אושרה התכנית להשבת הזרימה הטבעית בשבעה נחלים בצפון

12/06/2018
הזדמנות היסטורית וחד פעמית לשיקום נהר הירדן

הזדמנות היסטורית וחד פעמית לשיקום נהר הירדן

חייבים לשקם את זרימת המים במורד הירדן ולשנות את המציאות הסביבתית בעמק הירדן

13/12/2015
דרך ותוצאה: התכנית החינוכית - סביבתית "שומרי הנחל" בלוד

דרך ותוצאה: התכנית החינוכית - סביבתית "שומרי הנחל" בלוד

חנוכת טיילת נחל גזר בלוד
3/06/2015
ילדים קוראים להשבת חיים לנחל התנינים

ילדים קוראים להשבת חיים לנחל התנינים

אירוע של ילדים קוראים להשבת חיים לנחל התנינים
10/02/2015
אנחנו צריכים  את עזרתכם להחזיר את המים לנחלי ארצנו

אנחנו צריכים את עזרתכם להחזיר את המים לנחלי ארצנו

מתוך אתר וואלה- family guide
געגועים לנחל - תערוכת צילומי עבר של נחלי ישראל

געגועים לנחל - תערוכת צילומי עבר של נחלי ישראל

שילחו אלינו את הצילומים והזכרונות של נחלים, כפי שנראו בעבר - לפני שיובשו, זוהמו ונהרסו.
וכך נקים תערוכה ייחודית "געגועים לנחל".
7/09/2014
"רשות המים מייבשת אותנו"

"רשות המים מייבשת אותנו"

בישראל 2014, בה מזה מספר שנים כבר מותפלות כמויות גדולות של מי ים, דרוש ניהול בר קיימא של משאבי המים הטבעיים, ניהול טוב ושקוף יותר מצד הרשויות הממונות. קיראו את טור הדעה בנושא של רכזת המים והנחלים של החברה להגנת הטבע
17/03/2014

ביקורת חריפה בדיון מיוחד בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא התיקון של משרד האנרגיה והמים לחוק המים.

נשמעה ביקורת חריפה על ההצעה לתיקון חוק המים בדיון של ועדת הכלכלה של הכנסת .

13/09/2012

מארחים את השרים בנחלים

במסגרת הקמפיין להצלת הנחלים, אירחה החברה להגנת הטבע את השר לאנרגיה ומים בנחלי השורק והירקון, כדי לקדם יחד תכנית לשיקום הנחלים בארץ
10/07/2012

געגועים לנחל - המלצה למסלול בנחל שורק

פרויקט "געגועים לנחל" של החברה הגנת הטבע ו-ynet מזמין אתכם מדי שבוע לטייל בנחלי הארץ ולהבין מדוע חשוב להחזיר את החיים לנחלים. הפעם: נחל שורק
24/06/2012

יש עתיד לנחלים!

שמחים לבשר כי שר האנרגיה והמים, עוזי לנדאו וועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת מאמצים את בקשת החברה להגנת הטבע וקוראים להשבת המים לנחלים ולשיקומם
26/06/2012

"...ולתפארת מדינת ישראל!"

החברה להגנת הטבע נבחרה להדליק משואה בטקס המסורתי שייערך בערב יום העצמאות בהר הרצל בירושלים. הנושא המרכזי בטקס: "מים, מקור החיים"
28/03/2012

געגועים לנחל

כ-4,000 אנשים טיילו איתנו בנחלים אלכסנדר, שורק, קישון ובבריכת החורף בחולון ונהנו מיום אביבי בטבע, הכירו את מצב הנחלים מקרוב ותמכו בפעילות למען השבת המים לנחלים
20/03/2012

קמפיין: 60 שנה הזנחנו. הגיע הזמן לשקם!

במשך עשרות שנים מדינת ישראל ייבשה את הנחלים של כולנו. הצטרפו לחברה להגנת הטבע בקריאה לשר עוזי לנדאו: רק אתה יכול להפסיק את הייבוש!

הנחלים על סף קריסה

שתי שדולות בכנסת פנו למועצת רשות המים בבקשה להעלות את כמות המים המסופקת לטבע ל 25 מלמ"ק בשנה

ישראל מייבשת!

למרות שהתפלת מים מספקת מחצית מתצרוכת המים הביתית, הטבע ממשיך להתייבש. הצטרפו אלינו בדרישה מרשות המים לספק מים לטבע של כולנו. אפשר להשפיע עד יום ראשון!
23/11/2011

מה מצב הנחלים? חדש בממשק Google Earth

לקראת כנס ירושלים לסביבה וטבע: דו"ח הנחלים על ממשק Google Earth - תיאור מצבם של 21 הנחלים המרכזיים בצפון הארץ ומרכזה, המוליכים את מרבית מי המעיינות השופעים בארץ.

עוד זיהום בנחלים, הפעם בכרמל

בעקבות קריסת מתקן לשאיבת שפכים, זורמים מי ביוב ישירות לנחל אורן שבכרמל, וגורמים לזיהום חמור של הנחל, שהוא אחד המסלולים המטויילים ביותר באזור.

שיקום קטע "מורד הירדן" - התנגדות לבקשה

.
  1. לעמוד הבא