חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי

הגיע הזמן לשקם את הנחלים!

זיהמנו, שאבנו, יייבשנו, הזנחנו, הגיע הזמן לשקם! החברה להגנת הטבע קוראת להכניס את שיקום הנחלים לתקציב המדינה. יש לנו תכנית לשיקום 8 נחלים מרכזיים – געתון, נעמן, ציפורי, הקישון, הירדן הדרומי, חרוד, תבור וחדרה, בתוך 3 שנים. בקרוב יעלה תקציב המדינה לאישור הכנסת. השר שטייניץ, יחד נכניס את התכנית לתקציב!

 


 

 

 

עד לפני מספר שנים עדיין היה אפשר ליהנות ממים זכים, ששצפו בנחלים אשר לאורך החופים והעמקים, לטייל בין מעיינות שנבעו בפינות חמד נסתרות ולשוטט בשרידי הישובים ההיסטוריים שהתבססו על מימיהם. אולם משבר המים המתמשך בישראל הוביל לפגיעה אנושה בנחלים במגוון היבטים כגון: ייבוש המעיינות, זיהום המים בערוצים השונים והיעלמות של ערכי טבע ונוף הייחודיים לנחלים.
בשנים האחרונות מתחולל שינוי מהותי במשק המים בישראל, עם הקמת מתקנים להתפלת כמויות גדולות של מי ים. שינוי זה מאפשר יציאה ממשבר המים ושיקום מקורות המים הטבעיים. נקודת הזמן הנוכחית מהווה חלון הזדמנויות לשינוי מקיף וכוללני בכל הקשור לסוגיית הנחלים בארץ. נקודת הזמן הנוכחית מאפשרת שיקום נחלים שנפגעו במרוצת השנים, השבת זרימת המים למעיינות ולנחלים ולניקוי הערוצים מביוב ופסולת והכל לטובת הטבע ולטובת האדם.
התכנית המוצעת, הנאמדת ב- 80 מיליון ₪, שיתפרסו על פני שנתיים יכולה להביא בשורה של ממש לתושבי ישראל שיזכו ליהנות מנחלים זורמים שהחיים ובעקבותיהם האנשים שבים אליהם.
נדרש תקציב של 54 מיליון ₪ בתקציב המדינה לשנת 2019 כדי להניע את השינוי.
התכניות קיימות, המחויבות של כל הגורמים העוסקים בכך גבוהה וכל שנותר הוא לקבל החלטה ולצאת לדרך חדשה!

 

לתכנית "שמונה נחלים בשלוש שנים" - תכנית שיקום הנחלים  


 

 

הזדמנות היסטורית וחד פעמית לשיקום נהר הירדן

הזדמנות היסטורית וחד פעמית לשיקום נהר הירדן

חייבים לשקם את זרימת המים במורד הירדן ולשנות את המציאות הסביבתית בעמק הירדן

13/12/2015
דרך ותוצאה: התכנית החינוכית - סביבתית "שומרי הנחל" בלוד

דרך ותוצאה: התכנית החינוכית - סביבתית "שומרי הנחל" בלוד

חנוכת טיילת נחל גזר בלוד
3/06/2015
ילדים קוראים להשבת חיים לנחל התנינים

ילדים קוראים להשבת חיים לנחל התנינים

אירוע של ילדים קוראים להשבת חיים לנחל התנינים
10/02/2015
אנחנו צריכים  את עזרתכם להחזיר את המים לנחלי ארצנו

אנחנו צריכים את עזרתכם להחזיר את המים לנחלי ארצנו

מתוך אתר וואלה- family guide
געגועים לנחל - תערוכת צילומי עבר של נחלי ישראל

געגועים לנחל - תערוכת צילומי עבר של נחלי ישראל

שילחו אלינו את הצילומים והזכרונות של נחלים, כפי שנראו בעבר - לפני שיובשו, זוהמו ונהרסו.
וכך נקים תערוכה ייחודית "געגועים לנחל".
7/09/2014
"רשות המים מייבשת אותנו"

"רשות המים מייבשת אותנו"

בישראל 2014, בה מזה מספר שנים כבר מותפלות כמויות גדולות של מי ים, דרוש ניהול בר קיימא של משאבי המים הטבעיים, ניהול טוב ושקוף יותר מצד הרשויות הממונות. קיראו את טור הדעה בנושא של רכזת המים והנחלים של החברה להגנת הטבע
17/03/2014

ביקורת חריפה בדיון מיוחד בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא התיקון של משרד האנרגיה והמים לחוק המים.

נשמעה ביקורת חריפה על ההצעה לתיקון חוק המים בדיון של ועדת הכלכלה של הכנסת .

13/09/2012

מארחים את השרים בנחלים

במסגרת הקמפיין להצלת הנחלים, אירחה החברה להגנת הטבע את השר לאנרגיה ומים בנחלי השורק והירקון, כדי לקדם יחד תכנית לשיקום הנחלים בארץ
10/07/2012

געגועים לנחל - המלצה למסלול בנחל שורק

פרויקט "געגועים לנחל" של החברה הגנת הטבע ו-ynet מזמין אתכם מדי שבוע לטייל בנחלי הארץ ולהבין מדוע חשוב להחזיר את החיים לנחלים. הפעם: נחל שורק
24/06/2012

יש עתיד לנחלים!

שמחים לבשר כי שר האנרגיה והמים, עוזי לנדאו וועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת מאמצים את בקשת החברה להגנת הטבע וקוראים להשבת המים לנחלים ולשיקומם
26/06/2012

"...ולתפארת מדינת ישראל!"

החברה להגנת הטבע נבחרה להדליק משואה בטקס המסורתי שייערך בערב יום העצמאות בהר הרצל בירושלים. הנושא המרכזי בטקס: "מים, מקור החיים"
28/03/2012

געגועים לנחל

כ-4,000 אנשים טיילו איתנו בנחלים אלכסנדר, שורק, קישון ובבריכת החורף בחולון ונהנו מיום אביבי בטבע, הכירו את מצב הנחלים מקרוב ותמכו בפעילות למען השבת המים לנחלים
20/03/2012

קמפיין: 60 שנה הזנחנו. הגיע הזמן לשקם!

במשך עשרות שנים מדינת ישראל ייבשה את הנחלים של כולנו. הצטרפו לחברה להגנת הטבע בקריאה לשר עוזי לנדאו: רק אתה יכול להפסיק את הייבוש!

הנחלים על סף קריסה

שתי שדולות בכנסת פנו למועצת רשות המים בבקשה להעלות את כמות המים המסופקת לטבע ל 25 מלמ"ק בשנה

ישראל מייבשת!

למרות שהתפלת מים מספקת מחצית מתצרוכת המים הביתית, הטבע ממשיך להתייבש. הצטרפו אלינו בדרישה מרשות המים לספק מים לטבע של כולנו. אפשר להשפיע עד יום ראשון!
23/11/2011

מה מצב הנחלים? חדש בממשק Google Earth

לקראת כנס ירושלים לסביבה וטבע: דו"ח הנחלים על ממשק Google Earth - תיאור מצבם של 21 הנחלים המרכזיים בצפון הארץ ומרכזה, המוליכים את מרבית מי המעיינות השופעים בארץ.

עוד זיהום בנחלים, הפעם בכרמל

בעקבות קריסת מתקן לשאיבת שפכים, זורמים מי ביוב ישירות לנחל אורן שבכרמל, וגורמים לזיהום חמור של הנחל, שהוא אחד המסלולים המטויילים ביותר באזור.

שיקום קטע "מורד הירדן" - התנגדות לבקשה

.

ניהול אקו – הידרולוגי של נחלי החוף

רשויות הניקוז מנהלות חלקים ניכרים מנחלי החוף ואינן לוקחות בחשבון מרכיבים בתפקוד הנחל, כמו שימור המערכת האקולוגית. עבודה זו באה להציע מודל לניהול הנגר בנחלי החוף תוך בחינת נחל שורק כמקרה בוחן.
8/03/2011

מחזירים את המים לנחלי הגליל המערבי

געגועים לנחל: בשבוע הבא תקיים החברה להגנת הטבע יום עיון בו יוצג חזון להצלת הנחלים. שלישי 6.7.10 במכללה האקדמית גליל מערבי I ללא תשלום, הרשמה מראש.
  1. לעמוד הבא