חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

נחל משושים – בריכת המשושים

קוד טיול:
סוג טיול: טיולי משפחות
מתאים לגיל: לכל המשפחה
דרגת קושי: קל
אזור טיול: צפון->גולן חרמון ואצבע הגליל
נחל משושים – בריכת המשושים

אזור הטיול:
נחל משושים הוא הארוך בנחלי הגולן. תחילתו ליד היישוב עין זיוון ולאחר מהלך תלול של 35 ק"מ נשפך ביחד עם הזויתן אל הבטיחה היא בקעת בית צידא. קירות הנחל בנויים עמודי בזלת מרובעים ומכאן שמו – נחל המשושים. המסלול המוצע מטייל לאורך קטע קניוני עד בריכת המשושים.

דרך הגעה:
מכביש 888 פונים מזרחה בין הק"מ ה-11 ל12 וממשיכים לנסוע כ-5 ק"מ כל עוד הדרך מאפשרת.

תיאור המסלול:
הליכה רגלית על דרך המסומנת אדום מעל קניון נחל משושים. לאחר כ-2 ק"מ מפגש מסלולים. המסלול הירוק ממשיך בערוץ נחל משושים ויורד לכיוון הבטיחה. המעוניינים יוכלו להמשיך בדרך אך לא כדאי לותר על ביקור והתרעננות בבריכת המשושים. לפיכך, נמליץ לפנות מזרחה ולהמשיך בשביל האדום אשר יוריד אותנו אל אפיק נחל משושים ואל בריכת משושים.

בריכה זו מיוחדת בדופנותיה המשושיים. מערכת המצולעים היא תוצאה של השתחררות מתחים על ידי הסתדקות המתקדמת למספר כיוונים בו זמנית. צורת שש צלעות היא היציבה ביותר בטבע, ובמקומות בהם לא הופרע הסידוק נוכל למצוא משושים רבים.

אל הבריכה אפשר להגיע גם מכיוון נחל הזוויתן ודרך עוד יותר קצרה בה אפשר גם לחזור (אם נמצא מי שיחזירנו לרכב) היא בשביל השחור היוצא מחניון רכב פרטי שהוכשר ע"י רשות הטבע והגנים בסמוך לשרידי הכפר קלע אל קרענה . נסיעה של כ- 3 ק"מ בדרך טובה המסומנת בשחור תובילנו לכביש 888.

אפשרויות נוספות:
למעוניינים להמשיך לאורך אפיקו של נחל המשושים יש לחזור להתפצלות השבילים ולבחור בשביל הירוק. הולכים דרומה מעל האפיק כק"מ עד שמגיעים לסיבוב המכונה "ברך הנחל". בנקודה זו תצפית נהדרת על הערוץ ועל דרום הגולן. בהמשך הדרך מתפצלת דרך עפר לכיוון היישוב חד נס ובסמוך לה חורשת אקליפטוסים. כק"מ הלאה ביתן בו נמצא מדיד לכמות המים בנחל. מהביתן יורדות מדרגות אל המים שם אפשר לשכשך רגליים. קילומטר נוסף מוביל אותנו אל סיום המסלול על כביש 87 בין צומת בית צידה לצומת יהודיה.

אתרים נוספים באזור:
שמורת הבטיחה, נחל זוויתן, נחל יהודיה, קצרין, נחל גמלא, נחל דליות.

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

לינה והדרכה באזור: 
בית ספר שדה גולן * בית ספר שדה חרמון
 

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.