חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

נחל חדרה וחוות חפציבה

סוג פעילות: טיולי משפחות, טיולי מים, נחלים בצפון
אזור: צפון->חדרה
סוג רכב: מכוניות פרטיות

15.7.2018
את המסלול נתחיל באתר חפציבה, אתר משוחזר של התיישבות יהודית בשטח שרכש יהושוע חנקין, האתר משמש כמתקן הדרכה של חברת חשמל, יש לוודא את שעות הפתיחה באתר חברת החשמל. מחפציבה נמשיך לפארק נחל חדרה, שם נראה מגוון צומח ונעבור בפארק מסודר הנמצא בשפך נחל חדרה, לצד תחנת הכוח של חברת החשמל. את המסלול נסיים בחוף הים, בהשראת מקום זה כתב נתן יונתן את השיר "חופים" כאשר ראה שמי הנחל אינם מגיעים לחוף הים, אלא נבלעים בחול במרחק קצר לפני הים.
צילום, כתיבה: מיכל לברטובסקי
עיצוב גרפי: יותם פישביין

 
 הגשר החדש בנחל חדרה. צילום: מיכל לברטובסקי


מידע ראשוני:
מתאים בעיקר למשפחות
עונה מומלצת: כל השנה
אורך המסלול: כ-2 ק"מ
הערכת זמן הליכה:  שעתיים
סוג המסלול: קווי
מאפיינים נוספים: המסלול חשוף ברובו לשמש
הדרכה באזור: בית ספר שדה חוף כרמל

לאן להגיע
נקודת התחלה: חוות חפצי-בה  בוייז: חוות חפצי-בה.
יורדים מכביש החוף (כביש מס' 2) במחלף קיסריה ונוסעים מזרחה לכיוון העיר חדרה. כמאתיים מטר לאחר הצומת המרומזר פונים ימינה, לאתר חפצי-בה (במקום מוצב שילוט הכוונה)

נקודת סיום: שפך נחל חדרה.
 
בית המשאבות של חפציבה. צילום: מיכל לברטובסקי

את המסלול נסיים בשפך הנחל חדרה, ליד הים. מומלץ לחנות את הרכבים בחניון פארק נחל חדרה. בוייז: חניון פארק נחל חדרה.

מבט על המסלול
סימון: ללא סימון שבילים, שביל ישראל
מפת סימון שבילים: 7- השרון ומערב השומרון

 

לחצו להגדלת התמונה

סיפור דרך:
נתחיל את טיולינו בשער הכניסה לחוות חפצי-בה, בעמדת הסברה על ההיסטוריה של החווה החקלאית ומתיישביה הראשונים. חברת החשמל שיפצה את האתר כולו ומפעילה מרכז מבקרים בבית החווה המשוקם הנמצא בסמוך לשער הכניסה. לאחר סיור קצר בבית החווה נמשיך במורד השביל לכיוון הנחל עד שנגיע לבית המשאבות. בבית המשאבות
 
הטיילת בנחל חדרה. צילום: מיכל לברטובסקי
נפנה שמאלה (מערבה) בדרך עפר המקיפה את מדשאות ופרדסים עד שנגיע לגשר כביש החוף החוצה את נחל חדרה. היציאה היא ממה שנראה כמו השער האחורי והמוזנח של החווה. הוא אומנם לא מרשים במיוחד אבל הוא יוביל אותנו אל דרך מרוצפת אבנים העוברת מתחת לגשר, אל שפעת צמחיית נחלים, דגה ועופות מים כגון: שלדג גמד, אנפה אפורה, סופיה, ברכיה וקורמורנים.
בנקודה זו נחבור אל קטע קצר משביל ישראל שייקח אותנו לאורכו של הפארק ואתו נחצה את הגשר החדש עד ליציאה מהפארק. השביל ימשיך לכיוון חדרה אבל אנחנו נעזוב אותו עוד בגרם המדרגות המובילות ליציאה מהפארק ונסיים בשפך הנחל בחוף הים.

 

 

 

 

רוצים לשמור איתנו על הטבע באזור?  הצטרפו אלינו     תרמו לנו      

 

 

 * * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.