חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

מעלה עלי והמכתש הקטן

סוג פעילות: טיולי מיטיבי לכת
מאפיינים נוספים: חשוף לשמש, טיול קווי
מתאים לגיל: 18+
אזור: דרום->נגב ומכתשים

 

 

חשוב לדעת: מחייב הקפצת רכב ממושכת, או נהגים שלא יעשו את הירידה אלא את ההליכה בתוך המכתש בלבד

לא מתאים למתקשים בירידות- במעלה עלי ירידה ממושכת.

לא מתאים לימים חמים

איך מגיעים: נוסעים על כביש 25 בצומת רותם ופונים ימינה לכיוון המכתש הגדול. בפנייה השנייה פונים שמאלה, לכיוון מעלה עקרבים, עולים עם הכביש עד שרואים פנייה שמאלה למכתש הקטן. פונים ונוסעים כקילומטר עד פיצול כבישים ופנייה ימינה בסימון שבילים אדום לחניון לילה.

סיפור דרך: מתחילים לעלות אל הגבעה בכיוון מזרח בסימון שבילים אדום, לעבר המכתש. כשמגיעים לפיצול פונים שמאלה וממשיכים עד שמגיעים לירידה- מעלה עלי. המעלה מורכב משיפועים ודרדרת אבל יש מעקות שניתן לאחוז בהם. סיומו של המעלה הוא תחתית המכתש הקטן. מגיעים אליו וממשיכים בשביל האדום שחוצה את המכתש הקטן עד שהשביל מתחלף בדרך אספלט- שער אשמדאי.

 

מעניין לדעת: הנוף מדהים בכל שעות היום ובמיוחד בשעת השקיעה, ואפילו ניתן לראות את הבריכות הדרומיות של ים המלח. המסורת אומרת שלמעלה עלי קוראים עלי כי הוא כמו מכתש ועלי, אך לא כך הדבר- המעלה נקרא על שם עלי בן-צבי, בנו של נשיא המדינה שנפצע וחולץ על ידי חבריו למסעות הפלמ"ח.

 

שומרים על הטבע באזור: מעלי עלי נמצא באזור בו עוברים המסלולים היפים ביותר בנגב, במרחק של מספר קילומטרים מכאן נמצאת בקעת אורון, בה מתבצעת כריית פוספטים . קיימת תכנית לשקם את הבקעה ולהחזיר אותה להיות שטח פתוח לטובת הציבור. אולם במקביל נתן מנהל התכנון הנחיות לבדוק היתכנות להעברת המפעלים המזהמים של מפרץ חיפה לשטח זה.

לעמדתנו קיימת חלופה טובה יותר עבור העברת המפעלים ממפרץ חיפה, החברה להגנת הטבע מציעה את  אזור תעשייה במישור רותם, אשר נמצא במרחק של כ-15 ק"מ מכאן, וכבר כיום משמש כאזור של תעשייה כימית. אנו עומדים על כך שהמדינה תכין תסקיר השפעה על הסביבה כדי לבחון את כל החלופות, וכדי שתכנית השיקום בבקעת אורון תצא לפועל ותשמור על שטחי בקעת אורון כשטחים פתוחים. 

 
 
מעלה עלי. צילום: אפי פרי