חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

נחל עמוד עליון מעגלי

קוד פעילות: 12345678
סוג פעילות: טיולי משפחות, טיולי מים
אזור: צפון->גליל עליון ומערבי

 


חשוב לדעת         מבט על המסלול          שומרים על הטבע

 

15.7.2018


לאורך השנים נחל עמוד היה מקור המים העיקרי באזור בגליל המזרחי, כשנלך בתוכו נוכל לראות שרידים של טחנות קמח ומבטשות. בנוסף לאדם שנהנה מהמים השופעים בנחל, לאורך השנים התפתחו מערכות אקולוגיות רבות סביב הנחל ואף בעבר היו בנחל דובים! הנחל קיבל את שמו בזכות עמוד סלע גדול הנמצא בחלקו הדרומי של הנחל. במסלול נעבור בשרידי המשטרה הבריטית ששמרה על מי המעין עין יקים ונוכל להנות ממימיו הקרים של הנחל.

 

 

מידע ראשוני:
מתאים בעיקר למשפחות
עונה מומלצת: כל השנה
אורך המסלול: כ-4 ק"מ
הערכת זמן הליכה:  4 שעות
סוג המסלול: הלוך-חזור
מאפיינים נוספים: יש אפשרות לכניסה למים במהלך המסלול
שמורת טבע בתשלום: כן, המסלול נמצא בשמורת נחל עמוד, יש להתעדכן באתר רשות הטבע והגנים, בעלות הכניסה ושעות הפתיחה.
הדרכה ולינה באזור: בית ספר שדה אלון-תבור
חניוני יום: במבואת השמורה

 

 

לאן להגיע
נקודת התחלה וסיום:
שמורת נחל עמוד. בוייז:שמורת נחל עמוד.
נסע בכביש עכו צפת, בצומת חנניה נפנה לכיוון צפת בכביש מספר 866 . כקילומטר אחרי הכניסה למושב בית שמאי, נפנה ימינה לדרך עפר ובה שלט המפנה לנחל עמוד, נסע כקילומטר עד למגרש חנייה, כאן מתחיל ומסתיים המסלול.


 

 

מבט על המסלול
סימון: אדום, שחור
מפת סימון שבילים: 2- הגליל

 

סיפור דרך:
ממגרש החנייה נלך בשביל האדום עד לבניין בטון נטוש בו סימנים של נקבי כדורים, זוהי משטרת עין תינה שהוקמה על ידי הבריטים בתקופת המאורעות כדי להגן על מקורות המים שבנחל עמוד. פה גם תצפית יפה על העיר צפת ועל הרי הגליל העליון.
מכאן נרד בסדרה ארוכה של מדרגות היורדות אל הנחל. כשנגיע אל אפיק הנחל נראה מים זורמים ליד מבנה בטון, כאן נובע מעיין עין יקים הקרוי גם עין א-תינה על שם עצי התאנה הרבים שנמצאים כאן, המבנה הוא מכון השאיבה שהוקם כאן בתקופת הבריטים כדי להוביל מים לעיר צפת.
מכאן נרד בקטע היפה ביותר של הנחל שנקרא בעבר בפי הערבים וואדי טוואחין על שם טחנות הקמח הרבות שפעלו כאן ואת שרידיהן נראה לאורך הדרך.
מעין יקים נלך בשביל בשביל הכחול, השביל הולך לאורך אמת המים מעל לבוסתן עצי פרי שונים ששופץ ומתוחזק כיום על ידי פקחי רשות שמורות הטבע. כאן נבחין ברימון, זית, תאנה, שקדים, גפן, אגוז לימון ועוד. השביל יורד למבנה אבן גדול מבנה זה שימש כמבטשה בה עיבדו אריגי צמר שניטוו בצפת.
המבטשה היא שריד לתעשיית האריגים המשגשגת של העיר צפת במאה ה-16. במבטשה נעבור לשביל שחור, איתו נמשיך ללכת מעל לערוץ הנחל עד לטחנת קמח נטושה, כאן נוכל לראות את אבני הריחיים וגלגל הברזל שהונעו בכוח המים וטחנו את החיטה.
השביל עובר בגשר מעל הנחל ויורד עד לבריכות שכווי, כאן אפשר ליהנות מצל העצים ולהיכנס אל המים.
שנהננו מהמים הקרים, נחזור בשביל השחור בשחור. מדי פעם נראה בריכה טובה לרחצה אליה יורד שביל קצרצר. השביל מתחבר אל שביל הבוסתן ומחזיר אותנו אל עין יקים, עתה נותר רק לעלות שוב במדרגות בשביל המסומן באדום עד למשטרה הנטושה ועד למגרש החנייה.

 

צילום: גיל אפרת


 


איך עוזרים לטבע ולסביבה בזמן הטיול?

  • החליפו את הכלים החד-פעמיים ברב-פעמיים. אל תשאירו זבל, קחו אותו אתכם.
  • הקפידו ללכת בשבילים המסומנים, כדי לא לפגוע בערכי הטבע.
  • נתקלתם במפגע, זיהום או פסולת? ראיתם חיית בר פגועה? דווחו למשרד להגנת הסביבה
     

* * *

החברה להגנת הטבע היא עמותה עצמאית ללא מטרות רווח.

אנחנו כאן כדי לפעול ולחנך לשמירה על הטבע והסביבה.

יחד עם הציבור, אנחנו פועלים להוביל לשינוי.הכוח שלנו בידיכם, 

הצטרפו אלינו!  - תרמו לנו

 

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.