חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

פארק הזהב

סוג פעילות: סיורים עירוניים, טיולי טבע עירוני
מאפיינים נוספים: מוצל ברובו
מתאים לגיל: לכל הגילאים
אזור: צפון->גולן חרמון ואצבע הגליל
פארק הזהב

כתיבת המסלול: עמית מנדלסון inature

 

סביר שרובנו שמענו על עין זהב (אם בכלל) כמקור המים של אחד ממפעלי "המים המינראליים" הגדולים בארץ, אך עין זהב אינו רק משאב תעשייתי, אלא גם מקורו של נחל איתן קצר, החולף בין שכונות העיר ואינו מוכר למטיילים.
בחלקו של הנחל בין רחוב הירדן ובין רחוב קרן היסוד, נמצא הפארק העירוני של קריית שמונה. מאבק ציבורי של תושבי הסביבה, הביא למניעת בנייה נוספת בקרבת הנחל ואף להחזרת חלק ממי המעיין לזרום כטבעם – דבר המאפשר לתושבים ליהנות מנחל איתן מאחורי הבית.

המים הזורמים מקיימים עולם חי וצומח מגוון. בקטע הפראי ביותר של הפארק, המכונה "הג'ונגל", נמצאת חורשת עצי מילה סורית – מין אירופאי המגיע בישראל לגבול התפוצה הדרומי. על העצים גדל המטפס הנדיר חלביב יווני, הגדל בארץ רק בנחלי צפון עמק החולה. צמח נפוץ יותר הוא עבקנה שכיח, הצומח בצפיפות בחלקו התחתון של הנחל. בנחל הזורם מתקיימים חלזונות שחריר הנחלים, וכמובן ניתן לפגוש כאן עופות מים. ברי המזל במיוחד עשויים לפגוש יונקים שחדרו למרחב העירוני, הנדיר שבהם הוא לוטרה – טורף המותאם לציד דגים, ושרד רק במקומות ספורים, רובם ככולם בצפון עמק החולה ובאזור הכינרת.


המסלול
תחילת המסלול היא מול האיצטדיון העירוני של קריית שמונה. לצד הכביש נמצא מסגד ישן ששימש בעבר את הכפר חלסה, וכיום משמש את המוזיאון לתולדות העיר (סגור בדרך כלל). מכאן נתקדם לאורך הנחל הזורם. ההליכה היא בעיקר לאורך הגדה המערבית, ולעיתים נבחין בקרקע ב"סימון שבילים" מאולתר (אך לא רציף, ולכן לא כדאי להסתמך עליו).
נחצה את הנחל בגישרון ונעבור לצד אזור עם מתקני כושר גופני. מימין לנו נמצא מתחם מגודר ובו שלושה צריפי פח – שיחזור של מעברת קריית שמונה, המשתייך למוזיאון. משמאלנו, נמצאת בריכת מים גדולה באפיק הנחל (הרחצה אסורה). בקצה הבריכה נמצאת חורשת עצים גדולים וציוריים. שמם המדעי של עצים אלו הוא "טקסודיון דו-טורי", אך הם מוכרים גם בכינוי הנפוץ "ברוש הביצות". זהו מין אמריקאי נדיר בגינון בארץ, וחורשת העצים שבפארק הזהב היא כנראה הגדולה בארץ של עצים אלו – ולבטח המרשימה שבהן.


לאחר חורשת הטקסודיון (בה נמצא גם גן פסלים קטן), מתרחק השביל מהנחל הזורם, ההולך ומעמיק. נמשיך בגדה המערבית ועד מהרה נבחין בשער בגדר משמאלנו, עם שני עצי תות וגרם מדרגות. לא נרד מכאן אלא נמשיך עוד כמה עשרות מטרים ונפנה שמאלה לצד השער הבא בגדר. בקרקע יש כאן גם סימון מאולתר המפנה להמשך המסלול.
כעת נרד בגרם מדרגות, לצד קיר של נטף נחלים (טרוורטין) – המעיד על עוצמת הזרימה הגדולה שהייתה כאן בתקופות קדומות, וניכנס אל "הג'ונגל". זהו אזור פראי וסבוך עם צל רב, המזכיר במקצת את נופי שמורת תל דן שאינה רחוקה. קטע זה של השביל עשוי להיות בוצי בחורף, ויש להיזהר מהחלקה וכן מענפי עצים נמוכים. השביל עובר במספר גשרונים וחוצה את הנחל מצד לצד. בקטע זה הוצבו מספר שלטי הסבר על החי והצומח בפארק.


לצד השלט האחרון, יש דק עץ מוגבה. מכאן, פונה השביל מערבה ומתרחק מהנחל. הליכה קצרה תוביל אותנו לערוץ צדדי עטור צמחי עבקנה – ערוץ המגיע ממעיין עין שושן, ומצטרף לנחל הזהב. השביל חוצה את הערוץ ויוצא למגרש חנייה משמאלו נמצא "מרכז משאבים לגסי הריטג'". לא ניכנס למתחם המרכז, אלא נאגף אותו מדרום – בקצה מגרש החנייה פונה שביל שמאלה וחוצה את הנחל בגשר הצבוע כחול-צהוב. אם התעייפנו, ניתן לעלות מצידו השני של הגשר לרחוב קרן היסוד ועימו נפנה שמאלה, ונמשיך לכיוון הרכב.
למי שעוד כוחו במותניו, כדאי אחרי הגשר לפנות ימינה ולהמשיך בצל צמחי עבקנה, לאורך הגדה המזרחית של הנחל הזורם. הליכה לא ממושכת תוביל אותנו לפינת משחק פיסולית, ולקצה הפארק בגבול רחוב קרן היסוד.
כאן יש לפנות שמאלה וללכת במעלה הרחוב, עד למפגש עם רחוב הירדן. במפגש הרחובות נפנה שוב שמאלה במעלה רחוב הירדן, עד שנגיע לרכב המחכה.

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

 

דגשים בטיחותיים
• המסלול מוצל ברובו (לא כולל החזרה לרכב בסיום), ומתאים לביצוע במהלך כל השנה, אם כי בחורף

• המסלול עשוי להיות בוצי ותיתכן סכנת החלקה.

 * * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.