חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

חוף הים בנתניה

סוג פעילות: סיורים עירוניים, טיולי טבע עירוני
מתאים לגיל: לכל הגילאים
אזור: מרכז->השרון וחוף השרון
חוף הים בנתניה

כתיבת המסלול: עמית מנדלסון

צילום: עידו וכטל

 

איך להגיע
מסלול ההליכה מתמקד בקטע "הטבעי" של טיילת המצוק, מחוף ארגמן ודרומה. קטע זה נכלל בתוואי שביל ישראל.
מומלץ לחנות בקצה הדרומי של שדרות עובד בן-עמי, ומשם לבצע את המסלול כמסלול הליכה הלוך ושוב. לאוהבי הליכה, ניתן לשלב את המסלול בקטע הליכה ארוך יותר בשביל ישראל, ממרכז נתניה דרך שמורת אירוס הארגמן לשמורת נחל פולג, וסיום במכון וינגייט (מסלול אותו קל לבצע בסיוע תחבורה ציבורית).
במחלף פולג נפנה לכיוון נתניה, וניסע בשדרות בן-גוריון כ- 3 ק"מ עד לצומת רח' שמחה ארליך. כאן נפנה ברמזור שמאלה וברמזור הבא נפנה שוב שמאלה לשדרות עובד בן-עמי. כאן נמשיך 800 מ' דרומה, עד קצה הרחוב, ונחנה.


תיאור המסלול
בטרם נתחיל לצעוד לאורך הטיילת, לא נוכל להתעלם ממפגע סביבתי קשה הנמצא מדרום לנו – המזבלה העירונית של נתניה. מזבלה זו, שפעלה עד לשנות ה- 80', היא שריד לתקופה בה נהגה כל עיר גדולה בישראל לפנות את הפסולת למזבלה עירונית שהוקמה בלי להתחשב בשיקולים סביבתיים, ותוך פגיעה בערכי טבע ובמי התהום. בימים אלו מתבצעות במזבלה עבודות עפר נרחבות לפינוי אתר הפסולת , במסגרת הקמת שכונת מגורים חדשה.
מנקודה זו נתחיל לצעוד צפונה לאורך הטיילת, בה שולבו פסלי-ספסלי אבן צבעוניים גדולים ויפים.
הגינון בקטע זה של הטיילת מבוסס בעיקר על צמחי חוף הים, ובכך ייחודו לעומת חלקה הצפוני של הטיילת. בין היתר נוכל לפגוש כאן את נר-הלילה החופי, שהוא "עולה חדש" לארץ מחופי אמריקה, וכן קריתמון ימי, פרגה צהובה (ההולכת ונעלמת מחופי הארץ). פה ושם אולי נזכה לפגוש את חבצלת החוף היפהפייה. עוד צמח בולט כאן הוא צמח פולש בעל עלים בשרניים גדולים, העונה לשם "צלקנית החרבות". הצלקנית יוצרת משטחים גדולים הדוחקים לחלוטין את שאר צמחי החוף, ומסכנת את המשך קיומם.


הטיילת עוברת בגובה עשרות מטרים מעל חוף הים עצמו. אנחנו נמצאים בראש מצוק כורכר. כפי שניתן לראות, המצוק אינו עשוי שכבת סלע אחידה אלא משלב קרקעות חמרה (המכונות בפי הגיאולוגים "חמרת נתניה") ומעליהן שכבת כורכר פריך ("כורכר בית ינאי"). מי הים חותרים בבסיס המצוק ומביאים להתמוטטותו. תהליך זה הואץ בעשרות השנים האחרונות, כתוצאה מחסימת זרימת החול ממצרים לחופי ארצנו. זאת הן בשל הקמת סכר אסואן על הנילוס במצרים, והן בשל הקמת מבנים ימיים בחופי הארץ, ובפרט נמל אשדוד והמרינה בהרצליה. כל מבנה ימי כזה מביא לכך שעיקר החול במים נערם מדרום למבנה, ואילו מצפון יש נסיגה התורמת לכירסום המצוקים. נסיונות לבלום את התהליך ע"י מתקנים כגון שוברי גלים, למעשה מסיטים את הבעיה צפונה לאזורים שאינם מוגנים, כך שנסיגת המצוק צפויה להימשך. מסיבה זו, אסור להתקרב לראש המצוק וכן אין ללכת למרגלות המצוק.

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות


במבט צפונה בולטים מספר בתי מלון גבוהים הנמצאים בעורף המצוק. רצועת החוף היא אחד המשאבים הציבוריים המבוקשים בישראל, וכך גם דירות הצופות לעבר הים. פעילות ציבורית אינטנסיבית בהובלת החברה להגנת הטבע, הובילה לחקיקתו של חוק החופים המטיל מגבלות על פיתוח נדל"ני בתחום 300 מטרים משפת הים – כדי להבטיח שהחוף וסביבתו ישמשו את כלל הציבור, להנאת הדור הזה והדורות הבאים.
בסוף הטיילת, נגיע לגרם מדרגות ארוך היורד לחוף ארגמן – חוף רחצה מוסדר עם שירותי הצלה. כדאי לרדת לחוף ולהתרשם מגושי הסלע הגדולים שהתמוטטו מהמצוק אל החוף, וכן לצפות במפגש בין השכבות הגיאולוגיות כפי שנראות מלמטה.
כדאי גם להציץ באנדרטה החדשה לזכר הניצחון של הצבא האדום על הנאצים במלחמת העולם השנייה, הממוקמת בצד השני של הכביש מול הירידה לחוף ארגמן. מכאן מומלץ לחזור באותה הדרך (וניתן גם להשאיר רכב שני בחוף ארגמן).


פריחה ומוקדי עניין
הטיול מומלץ כל השנה. בחודשי האביב פורחים חלק מצמחי החוף, ופריחתם של אחרים נמשכת עד סוף הקיץ (נר-הלילה החופי, חבצלת החוף).
דגשים בטיחותיים
• אין להתקרב לשפת המצוק, וכמו כן אין ללכת למרגלות המצוק, בשל סכנת התמוטטות.
• חוף ארגמן הוא חוף רחצה מוסדר. אין להתרחץ בקטעי חוף בהם אין שירותי הצלה.
המסלול חשוף לשמש, בקיץ ובסתיו מומלץ בשעות אחה"צ.

 

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.