חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

גבעות תל השומר

סוג פעילות: סיורים עירוניים, טיולי טבע עירוני
מתאים לגיל: לכל המשפחה
אזור: מרכז->גוש דן ומישור החוף
סוג רכב: מכוניות פרטיות

כתיבת המסלול: עמית מנדלסון

 

איך להגיע

הגישה למסלול כרוכה בנסיעה בדרך עפר העבירה לכל רכב, באורך 1.6 ק"מ מהכביש עד שולי הגבעות עצמן. ניתן לגשת גם באופניים או ללכת לאורך הדרך ברגל.
יש להגיע למחלף אלוף שדה ולפנות מזרחה לכיוון קריית אונו. כחצי ק"מ מזרחה למחלף נגיע לצומת הכניסה לשכונת רמת אפעל. מכאן נמשיך מזרחה בדרך שיבא עוד 200 מ', ולפני שלט עץ על היישוב כפר אז"ר – נפנה ימינה לדרך עפר טובה. בצומת דרכים אחרי 130 מ' נפנה שמאלה ונגיע עד לגדר המערבית של בית החולים תל השומר. מכאן נמשיך לאורך גדר בית החולים. לאחר 750 מ' נגיע לפינת הגדר ונפנה שמאלה. נמשיך עוד 350 מ' לפינה נוספת של הגדר, ומכאן נמשיך ישר עוד 120 מ' עד לפסגת הגבעה, בשולי מטע זיתים.

 

שימו לב: מסלול הנסיעה חולף בצמוד לשטחים חקלאיים פרטיים (המעובדים ע"י חקלאים מכפר אז"ר). בדרך קיים שער חקלאי הפתוח בשעות היום, אך עשוי להיסגר בשעות אחה"צ. אין להיכנס לשטחים החקלאיים הגובלים במסלול הנסיעה. למתכננים שהייה ממושכת בשטח או ביקור בשעות מוקדמות/מאוחרות, כדאי להגיע ברגל או באופניים (מרחק הליכה של כחצי שעה מדרך שיבא עד לגבעות).

החזרה נעשית בדיוק באותה דרך. מצומת דרך שיבא ניתן לפנות שמאלה לכיוון מחלף אלוף שדה, אך הפנייה מחייבת זהירות רבה כיוון שהכביש הוא דו-מסלולי.

לבאים מקריית אונו או קריית קריניצי, מומלץ לנסוע לרמת אפעל, להסתובב ברמת אפעל ולפנות לכיוון הגבעות כמתואר לעיל.

 

המסלול

אין כאן מסלול הליכה סטנדרטי, אך מומלץ לשוטט בשבילי העפר באזור וליהנות מהפריחה המגוונת. בסקרי צומח התגלו באזור זה כ- 200 מיני צמחי בר, ובכללם גיאופיטים רבים שכמעט ונעלמו לחלוטין בגוש דן ובשוליו, והפורחים חודשים רבים בשנה – חצב מצוי, סתוונית היורה, כלנית מצויה, צבעוני ההרים, סחלב פרפרני, סחלב קדוש ועוד. יש כאן גם שיחים ובני-שיח מגוונים, וראויה לציון הקורנית המקורקפת – אחד מצמחי התבלין החשובים . חשוב לזכור שרבים מהצמחים כאן הם מוגנים ויש להימנע מקטיף.
חדי העין ישימו לב לכך שבאזור הגבעות יש מספר סוגי קרקע שונים, קרקעות חמרה חולית במערב, קרקע חוסמס – קרקע קשה יחסית ועליה נחשפים תצבירי כורכר בצורת "כדורים" קטנים, וקרקעות סחף (בתחום מטע הזיתים). מגוון סוגי הקרקעות תורם למגוון הרב של צמחייה באתר.
לצד פרחי הבר, יש כאן גם מפגעים בדמות צמחייה פולשת ובראשה חמציץ נטוי. העשב התמים למראה פלש לארץ מדרום אפריקה לפני כמאה שנה, ויוצר ריכוזים צפופים הדוחקים את עשבי הבר המקומיים. כמו כן יש בשטח מצבורי פסולת בניין ישנה, ולעיתים מתבצעים כאן אימוני צבא התורמים את חלקם לפגיעה בצומח הטבעי.

ברי המזל יפגשו גם את בעלי החיים שבשטח, וביניהם צב יבשה מצוי, זיקית, חוגלה וחוחית. גם דרבנים קיימים כאן אם כי קשה לראותם. גם נחשים קיימים כאן, ולכן מומלץ ללכת בשבילי העפר ולהימנע מהרמת אבנים ושרידי פסולת בניין הנמצאים באזור.

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

 

דגשים בטיחותיים ואחרים
• האתר חשוף לשמש.
• אין להיכנס לשטחים חקלאיים פרטיים, ומומלץ לא לשהות בשטח ברכב בשעות מאוחרות בשל האפשרות לנעילת שער הכניסה לאתר.

 

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.