חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

גבעות הכורכר במרכז רמת גן – הר הארנבות והר הבנים

קוד פעילות: 575
סוג פעילות: טיולי משפחות, טיולי טבע עירוני, טיול מעגלי
מתאים לגיל: לכל הגילאים
אזור: מרכז->גוש דן ומישור החוף

כתיבת המסלול: עמית מנדלסון

 

המסלול רגלי, אבל לא עביר לעגלות ילדים או לרוכבי אופניים. ניתן לבצע גירסה המותאמת לאוכלוסיות אלו אך ללא כניסה לאתרי הטבע עצמם.

 

איך להגיע
מסלול הטיול המוצע הוא מעגלי המבוסס על תחבורה ציבורית. יש לרדת ברחוב חיבת ציון ברמת גן, לצד תיאטרון רמת גן. יש גם חלופה המתאימה לרכב פרטי.
ברכב פרטי
יש להגיע לרחוב הגלגל (דרומית לרחוב הרא"ה ומזרחית לרחוב בן גוריון). הרחוב מתעקל ומקיף את גבעת "הר הארנבות". אחרי שנחלוף על פני רחוב היתד, נגיע לכניסה לתחנת מגן דוד אדום. כאן יש לחנות (החנייה באזור זה אינה כרוכה בתשלום), ולעלות מערבה בכביש צדדי העובר בין בית ספר וישיבה. נלך לכיוון הישיבה ומימין לכניסה אליה נבחין בשער לשטח ציבורי. השער עשוי להיראות סגור, אולם אינו נעול.

 

לאחר הביקור בהר הארנבות, נחזור לרכב ונמשיך ברחוב הגלגל עד רחוב נעורים. כאן נפנה שמאלה לרחוב חיבת ציון. ברחוב חיבת ציון נפנה שמאלה לרחוב בן גוריון ונמשיך דרומה. אחרי נסיעה קצרה נפנה שמאלה לרחוב ידידיה ונמשיך לפי השילוט לעבר בית יד לבנים, דרך הרחובות עציון, מעלה השחר ומעלה הבנים. נחנה בחלקו העליון של רחוב מעלה הבנים, לצד בית יד לבנים. אחרי הסיור נוכל לצאת חזרה דרך רחוב מעלה השחר לדרך בן גוריון (צפונה) או לרחוב עציון (דרומה).


תיאור המסלול
אחרי שנרד מהאוטובוס ברחוב חיבת ציון, נלך תחילה ברחוב נעורים עד רחוב הגלגל ונפנה ימינה לאורך רחוב הגלגל. בצד המערבי של הרחוב נמצא בי"ס הלל, ובינו לבין הרחוב נמצא קיר אבנים ישן. קיר זה, הנראה שגרתי במבט ראשון, מהווה בית גידול למיני צומח שונים, הן מיני בר כגון צמרנית הסלעים (ממשפחת המורכבים) והן מינים פולשים, כגון פיקוס השדרות, פיקוס קדוש ולנטנה ססגונית. קירות חדשים הנבנים כיום הם לרוב קירות בטון עם חיפוי אבן, תנאים שלא מאפשרים את קיומם של צמחי בר.
בקצה הצפוני של קיר האבן, לפני תחנת מגן דוד אדום, נפנה בכביש העולה שמאלה לעבר מגרש חנייה עורפי וישיבה. נפנה ימינה לכיוון הישיבה, בצידה הצפוני נמצאת גדר ובה שער העשוי להיראות נעול במבט ראשון. למעשה, השער אינו נעול (אך רצוי לסגור אותו אחריכם).


כאן נמצא אתר "הר הארנבות", שרידי גבעת כורכר בשטח כחמישה דונמים, הכלואה בין בתי המגורים. בראשית ימיה של רמת גן, כנראה שכנו כאן ארנבות שנתנו לגבעה את שמה. שטח הגבעה כורסם עם השנים כתוצאה מחציבות בדופן האתר והקמת בתי מגורים ומוסדות ציבור. שינויים נוספים חלו כתוצאה מגינון אינטנסיבי במסגרתו נשתלו צמחים הגדלים במהירות ומכסים שטח נרחב, ובפרט בוגונוויליה. למרות העדר מודעות לאורך השנים לחשיבות וייחוד הצמחייה הטבעית, שרדו כאן כ- 70 מיני צומח בר, אליהם נלווים כ- 30 מיני צמחי גינון או צמחים פולשים (שהבולט בהם הוא חמציץ נטוי). ניתן לפגוש כאן, בין היתר, רותם המדבר, שרביטן ריסני, שמשון סגלגל ואף לוטם מרווני, שפרטים בודדים שלו שרדו בצפון הגבעה – והם האחרונים הגדלים בטבע בגוש דן ממערב לכביש גהה.
כיום מקדמים אנשי בי"ס הלל הסמוך יוזמה לשימור הגבעה כאתר טבע עירוני קהילתי. במסגרת זו, צפויה פעילות לשיקום הגבעה, כולל דילול או הסרת צמחייה פולשת ושתילה יזומה של מיני צומח שנעלמו מהאתר.

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות


אחרי שנשוטט בגבעה הקטנה, נחזור לשער ונשוב על עקבותינו לרחוב חיבת ציון. נחצה את הרחוב לעבר תיאטרון רמת גן, ונמשיך במדרגות לצד מוזיאון רמת גן, בו יש אגפים לאמנות רוסית ולאמנות המזרח הרחוק (הכניסה בתשלום). נפנה ימינה ונגיע לרחוב יהודה גורי, בו נעלה בגרם מדרגות דרך שדרת פיקוסים יפה, ונגיע לרחוב צל הגבעה. לפנינו נמצא "הר הבנים", גבעת כורכר תלולה (גובהה כ- 80 מ') בראשה ניצב בית "יד לבנים" העירוני. המורדות הצפוניים של הגבעה הוגדרו ע"י העירייה אתר טבע עירוני כבר בשנות ה- 1960, וזהו למעשה אתר הטבע העירוני הוותיק ביותר בישראל. נחצה את הכביש ונעלה בגרם מדרגות תלול לעבר בית יד לבנים. בדרכנו נשים לב למבנה הביזארי לצד הרחוב – "בית הספירלה", בתכנון האדריכל צבי הקר. גם הבניין שממול, אינו שגרתי – "בית דובינר", אותו תכנן הקר בשנות ה- 1960 וחדריו דמויי משושים.


בסוף העלייה התלולה נגיע לרחבה בצד הצפוני של בית יד לבנים. מכאן ניתן לרדת לרחבה נמוכה יותר, וממנה יורדים מספר שבילים המאפשרים גישה לחלק ממדרונות "הר הבנים".
צמחיית הכורכר נשמרה בגבעה זו טוב יותר מאשר ב"הר הארנבות". סקירה ראשונית שבוצעה בשנת 2008 זיהתה כאן כ- 70 מיני צמחי בר, אולם סביר שסקירה מפורטת תגלה מינים נוספים. גודל השטח הטבעי, ורציפותו עם שטח הגן הציבורי הסמוך, מאפשר גם קיום של מספר מיני בעלי חיים, הבולטת שביניהם היא הלטאה שנונית השפלה המאפיינת את מישור החוף ונמצאת בסכנת הכחדה.
מול המגוון הרב יחסית של מיני צומח, ראוי לציין כי האתר לא מנוהל כיום תוך חשיבה על שימור המגוון הביולוגי המקומי, דבר המשפיע לרעה על ערכי הטבע ומביא לחדירת צמחייה פולשת, כמו גם לנזק כתוצאה מסחף קרקע והבערת אש לא מבוקרת.
אם הגענו בשעות הפתיחה, כדאי לעלות לתצפית נוף אורבנית ממגדל התצפית בבית יד לבנים. כמו כן כדאי לסור לצידו הדרומי של הגן הציבורי, ולהתרשם מאנדרטת "כח התקווה" המרשימה המנציחה את קורבנות השואה.
מכאן מומלץ לשוב חזרה לתחנות האוטובוס ברחוב חיבת ציון.


פריחה ומוקדי עניין
בפברואר-מאי יש פריחה מגוונת בגבעות הכורכר, ובין היתר רותם המדבר, שום תל אביב, פעמונית גפורה, מצילות החוף ואחרים.
דגשים בטיחותיים
מורדות הגבעות תלולים, ולכן מומלץ ללכת רק בשבילים המוסדרים.

 

 

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.