חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

נחל נטפים

קוד פעילות: 57
סוג פעילות: טיול מעגלי
מתאים לגיל: 12+
אזור: דרום->דרום הנגב ואילת
נחל נטפים

אזור הטיול:
בקע נטפים. הבקע הגדול ביותר באזור אילת. השבר הסורי- אפריקאי, הוא הגורם להיווצרותו של הבקע הגדול, ויתר התופעות הגיאולוגיות המתגלות באזור אילת. במסלולנו נחצה את בקע נטפים לרחבו. תחילת המסלול בעין נטפים, המשכו- ירידה בנחל נטפים מזרחה, עד שנחצה את קו השבר המזרחי של הבקע ונצא ממנו. עיקרו של המסלול בנוף סלעי משקע גיריים, בחלקו האחרון בין סלעי היסוד.

דרך הגעה:
מאילת נעלה מערבה, בכביש "מעלה אילת" מס' 20 (למצפה רמון). ניסע במעלה כ- 20 דקות. בדרך נבחין במגוון הסלעים הנחשפים לנו באזור אילת: סלעים מגמתיים, אבני חול וגיר. אחרי הר יואש נבחין בשלט המורה לכיוון עין נטפים. נפנה מהכביש בדרך עפר ימינה, לעבר עין נטפים. נחנה את הרכב במשטח החניה לפני הירידה.

סיום המסלול: כדי להגיע לנקודת המפגש, צריך הרכב לרדת בחזרה את כביש מעלה אילת עד הכיכר הגדולה בכניסה לעיר (מול הבניינים הגבוהים), שם לפנות שמאלה ולרדת בכביש עוקף אילת, עד שתבחינו בשלט קטן וכתום בצידו הימני של הכביש המכוון לנחל נטפים. שם נפנה שמאלה וניכנס לדרך עפר המסומנת בשחור. נמשיך ישר בדרך כ- 2.5 ק"מ. עד שנגיע לפיצול שבילים בו נפנה שמאלה עם הסימון הירוק, עד שנגיע לחנייה ובה שלט המורה שאין כניסה לאוטובוסים. שם צריך להחנות את הרכב (אם בבעלותכם רכב 4*4 ניתן להמשיך עוד בנחל עד לסיום המסלול הרגלי).

תיאור המסלול:
בנקודת הפנייה שלט מכוון- סימון הדרך הוא שחור. נרד ברגל בדרך המתפתלת במסלע של גיר וחרסיות. הדרך מסתיימת במצוק שמעל לעין נטפים. מראש המצוק נרד בנקיק בסימון שביל ירוק. לפני שנרד, כדאי לצפות לעבר קיר הואדי ממול, יש סיכוי לראות שפני סלע החיים בין סדקי המצוק.
נפנה ונרד בנקיק. כעבור כ- 10 דקות נגיע לעין נטפים . הירידה בנקיק כרוכה בשימוש ביתדות התקועות בסלע ואינה קשה במיוחד.

מעין עין נטפים: מעין שכבה הנובע מסלע גיר. במקום עובר שבר גיאולוגי, שגרם לקימוט, וכך קיבלו שכבות הגיר צורה של "קערה". המעיין נובע בתחתית ה"קערה". המעיין נקרא עין נטפים, משום שהנביעה היא בצורת טפטוף.
זהו המעיין היחיד באזור אילת . מימיו נאגרים בשוקת, שחודשה ע"י בית ספר שדה אילת בשנת 1968. מי השוקת משמשים בעלי חיים קטנים באזור: שפנים מכרסמים קטנים, ציפורים שונות כמו: ורדיות, סנוניות, יוני סלע, גבתונים ועוד. גם יעלים מגיעים לשתות ממי המעיין.
המים אינם טובים לשתייה, מכיוון שמליחות המים עלתה לפתע פי 10 בשנות ה- 80. במי השוקת גדלות: אצה פמוטית- "כריות" ירוקות של טחבי עלים על הקיר, וכן שערות שולמית.
מהמעיין נמשיך מזרחה עם הנחל המתפתל בנוף של סלעי גיר. בתחילת הדרך נבחין באבן-חול הבונה את קירות הנחל. והעץ הנפוץ בנחל הוא שיטה סלילנית. בקירות הנחל בולטים שיחי הצלף הקוצני הכחול והצלף הסחוסי, האחרון בולט בעליו הגדולים והירוקים מאד, הצלף יונק את מימיו מסדקים בסלע. עליו מכוסים שעווה, המפחיתה את כמות המים המתאדים. מקורו של השם – צלף כנראה בשבוש השם פ-צ-ל, משום תכונתו לפצל סלעים, או משום שפריו מתפצל. ציפורים האוכלות את ציפת הפרי והדביק מפיצות את זרעיו.

נמשיך בנחל, עד לנקודה בה הוא עושה "סבוב פרסה" ימינה. בנקודה זו מפנה אותנו הסימון הירוק מן הנחל, לעבר הגדה השמאלית. אפשר להמשיך בדרך לפי הסימון הירוק, המוליך לשביל העוקף קטע קניוני של הנחל, בו מפלים. ניתן להמשיך בנחל המקבל אופי קניוני ואתגרי יותר, בסימון שחור. בכל מקרה- הירידה רק בשבילים המסומנים! ההליכה בתוך הנחל (סימון שחור), כרוכה במעקף של מספר מפלים ולכן חשוב לשים לב לסימני השבילים.

מכאן הנחל מתחיל להתרחב. נמשיך בו. כאשר מולנו נראה לפתע את קו השבר (קו ההעתק המזרחי של בקע נטפים). אנו נמצאים בנוף של גיר, שגווניו לבנים, ואילו מולנו סלע מגמתי, שצבעיו כהים. נחצה את קו השבר ונכנס לקניון מרשים של סלע מגמתי. לקראת הקניון נגלה שוב את הסימון הירוק. במורד הקניון שני מפלים יבשים אותם נרד בזהירות.
לאט לאט יתרחב הקניון ועל קירות הואדי נבחין בתלכיד נחלים. מקורו של תלכיד זה באפיק קדום שזרם לערבה. עקב שקיעת הערבה לפני מיליוני שנים, נעשה שפוע הנחל חזק יותר ומימיו חתרו בעצמה רבה יותר מהאפיק הקדום וחשפו את התלכיד. בנחל המתרחב כדאי לשים לב לצמח נוסף היושב על עצי השיטה: הרנוג השיטים- צמח בעל פרחים אדומים. חצי טפיל. בעליו ירוקים הוא מטמיע ומייצר לעצמו סוכרים ורק את המים והמינרלים הוא לוקח מהשיטה. כך עלול ההרנוג לחסל אט אט את השיטה ובכך כמובן להמית את עצמו. ההרנוג מתפשט בעיקר בעזרת הבולבולים שאוכלים את פירותיו.
מהיציאה מהקנין נצעד על דרך ג'יפים עד לחניון הרכב (כרבע שעה הליכה).

אפשרויות נוספות:
ניתן לחזור מהמעין חזרה לנק' התחלת המסלול ובכך להפכו למסלול מעגלי, בו מחכה הרכב באותו מקום. על מנת לחזור לתחילת מסלול, יש לפנות מזרחה עם הנחל עד שלט המורה לעלייה מסומנת בסימון אדום (לכיוון הר יהורם). נעלה בעלייה אדומה, שבחלקה העליון יש יתדות ברזל. בסוף העלייה נפנה ימינה בסימון שחור שיוביל אותנו בשביל צר ומצוקי עד למצוק שמעל עין נטפים (בו כבר היינו בתחילת היום…). מהמצוק נעלה בדרך ג'יפים חזרה לרכב. אורך מסלול זה כשעתיים וחצי.

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

לינה באיזור:
בי"ס שדה אילת.

הדרכה באיזור:
בי"ס שדה אילת.

 

 

 

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.