חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

שביל ישראל מקטע 31 -32:ערד – חניון ברכת צפירה

סוג פעילות: חובבי לכת, מקטעי שביל ישראל
אזור: דרום->מדבר יהודה

עדכון אחרון: 20.11.19

 

                                                                                                                                             תצפית מנחל רחף, צילום: אודי שטיינוול, פיקיוויקי

 

ערד היא השער של שביל ישראל למדבר יהודה, נצא לכיוון ים המלח, בדרכנו נפגוש את הגיאולוגיה של רמת המדבר – סלעי צור וקירטון, וגם נעבור בקטע קצר של קניון בנחל רחף עליון. נפגוש שבילים ובורות קדומים, ואת התיישבות הבדואים שמשתמשים בהם עד היום


שביל ישראל מקטע 32 -31

נקודת התחלה (מצפון): ערד, מפגש הרחובות חברון וקנאים

נקודת סיום (מדרום): חניון לילה ברכת צפירה

מפת המקטע

 

אורך המסלול: כ- 17 ק"מ.

עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב


 

 

נקודות עניין לאורך המסלול

  • ערוץ 4 הבורות
  • מאגורת רחמים
  • בור דומיה
  • תצפית בנ.ג. 604
  • נחל רחף עליון
  • כפר הנוקדים

אופי המסלול

רובו של המסלול בירידה. במעבר בקניון נחל רחף עליון ירידה במפלים קטנים.                                                                                         מאגורת רחמים. צילום: סער אהרון                             

 

  

חשוב לדעת 

  • בורות המים לאורך הדרך אינם מגודרים, זהירות!
  • ניתן למלא מים בכפר הנוקדים
  • בכפר הנוקדים יש חנייה לרכבים, ולמי שלא מטייל את כל השביל ברצף, מומלץ לסיים שם.  


 תיאור המסלול

נצא מערד מהכיכר במפגש הרחובות חברון והקנאים. נלך צפונה ברחוב חברון לכיוון תחנת הדלק סונול שבקרבת הכיכר, נמשיך עד סוף הרחוב בגבול העיר. נצא באותו כיוון אל השטח הפתוח, כאן שביל ישראל מצטרף לשביל מסומן כחול. נחצה לאורך כמה מאות מטרים אזור מישורי שבמרכזו נראה שרידים של בסיס צבאי נטוש – כמה עצים, בסיסים של מבנים ושרידי מדרכות.

השביל עולה במתינות לגבעה נמוכה ומצידה השני הוא יורד אל ערוץ ארבעת הבורות, יובל של נחל צאלים. הירידה בערוץ תחילתה בסלע בהיר עד שהשביל נכנס אל שער צור, כניסה לקטע קצר שבו הערוץ מתחתר בשכבת סלע צור כהה. במורד הערוץ השביל עובר ליד בורות מים שהראשון שבהם עדיין משמש את הרועים. זהירות! הבורות אינם מגודרים. ניתן להבחין בשרידי תעלות שנחפרו כדי להוביל את מי הנגר אל הבורות, ובערימת עפר בהירה שנערמה בזמן חפירת אחד הבורות.

השביל יוצא מהערוץ ימינה, מטפס על שלוחה ומקיף אותה עד הגיעו לערוץ קטן בצידה השני. מכאן השביל פונה שמאלה וממשיך אל מאגורת רחמים, תוך שהוא חוצה גבעה נמוכה. מאגורת רחמים נבנתה בפיתול של נחל דומיה על דופן הערוץ. חופרי המאגורה תכננו אותה כך שחלק ממי השיטפונות בהגיעם לפיתול הנחל, יגלשו לתוכה. משהו מהתוכנית הזו עדיין עובד, עובדה שהמאגורה משמשת כבית גידול לצמח אוהב מים – ראו את קבוצת הקנים שמזדקרת מתוך המאגורה.
במאגורה נפנה ימינה, לאחר מרחק קצר ניפגש עם שביל מסומן אדום שמגיע מכיוון נחל חסד. את הדרך לבור דומיה ואל הכביש למצדה מערב ילווה מעתה, בנוסף לסימון של שביל ישראל, סימון בצבע אדום.

השביל מטפס על המדרון שמשמאל לערוץ נחל דומיה, עולה לשטח הפתוח וממשיך על דרכי עפר ושבילי רגל אל בור דומיה. על פי הבור מונחת חולייה עגולה ויפה, שהוכנה מבולבוס. השביל ממשיך במעלה הערוץ ובמפגש הנחלים צפונית לבור, בוחר את הערוץ המזרחי – הימני. הליכה קצרה בערוץ והשביל עוקף משמאל, על "נקב" - מפל שנוצר בהתחתרות הנחל בשכבת הצור. מעל המפל השביל פונה לערוץ הימני, ומשלים את העלייה אל קו הרכס שעליו עובר הכביש מערד למצדה מערב.

השביל הולך כברת דרך קצרה במקביל לכביש עד הגיעו לדרך עפר מסומנת ירוק, כאן נפנה ימינה ונחצה את הכביש אל מצפור אסף, תצפית לזכרו של אסף אלון ז'ל, חייל גולני שנהרג על גבול לבנון ב 1987. נתקדם עם השביל שמסומן גם בסימון ירוק אל נ.ג. 604, תצפיות יפות אל מרחבי רמת המדבר נפתחת לעינינו תוך שאנו מקיפים את הפסגה ומתחילים את הירידה לערוצו הקניוני של נחל רחף ('נחל רחף עליון').

הירידה אל הערוץ מעט תלולה, בזהירות. במפגש עם הערוץ, שביל ישראל פונה שמאלה במורד הערוץ, יחד עם סימון שבילים שחור שילווה אותנו עד היציאה מהקניון אל בקעת קנאים. הירידה בערוץ הקניוני מכניסה אותנו בקטע קצר ובקטן אל התפאורה האופיינית לקניונים הגדולים של מדבר יהודה – התחתרות בסלע גיר קשה שיוצרת קירות ומצוקים משני  צדי הערוץ, ובתוך הערוץ מפלים קטנים ומשטחי סלע עם מכתשות יפות. הקניון מתרחב, השביל עולה על הגדה השמאלית ועובר ליד התיישבות בדואית של כמה משפחות, ונפגש עם דרך עפר מסומנת כחול.

נעלה עם הדרך שמאלה אל כפר הנוקדים – כפר תיירותי בסגנון בדואי. כאן אפשר למלא מים לקראת המשך הדרך, מקור המים הבא על השביל נמצא במצדה. את הדרך לחניון הלילה מעל ברכת צפירה נלך על דרך ג'יפים מסומנת שחור לאורכה של בקעת קנאים.


 המלצות לינה באזור

אנשים טובים באמצע הדרך: לאורכו של שביל ישראל גרים תושבים רבים הפותחים בשמחה את בתיהם למטיילים ברצף לאורך השביל, למנוחה, לינה, מקלחת או כוס קפה.

מלאכי שביל ישראל בסביבה

 


כתב: איציק בן דב, רכז סימון שבילים,  החברה להגנת הטבע

 

 לכל המידע על שביל ישראל