חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

שביל ישראל מקטע 26-27: בית גוברין תל קשת

סוג פעילות: חובבי לכת, מקטעי שביל ישראל, טיולי מיטיבי לכת
מאפיינים נוספים: פריחה
אזור: ירושלים->שפלה

3.11.19

לכיש, צילום: מלי קוך, פיקיוויקי

 

נטייל בשפלה הנמוכה דרך גבעות מתונות, כרמי ענבים, חורשות ושדות פתוחים.

שביל ישראל מקטע 26-27

מפת המקטע

אורך המסלול: כ- 21 ק"מ.

עונה מומלצת: שיא הפריחה- חורף, אביב. אפשרי בסתיו אך חסר פריחה

 

נקודות עניין לאורך המסלול

  • 'הווילה' – מבנה ערבי שריד מתקופת תש'ח,
  • תל לכיש,
  • תל קשת

אופי המסלול

מתון, עליות וירידות קלות, חשוף לשמש ברובו, חלקו של המסלול עובר בחורש.

  

חשוב לדעת

כמו בכל גבעות השפלה חשוב ללכת רק בשבילים ברורים בגלל חשש מנפילה לבורות פתוחים

שימו לב לא לשתות מהברזים ולא להיכנס לחלקות המעובדות, חשש מחומרי הדברה ודישון רעילים

תל לכיש בתהליכי הכשרה לפתיחה כגן לאומי בתשלום(נכון לפברואר 2020)

במושב לכיש יש מינימרקט להצטיידות

המסלול מודולרי, ניתן לחלקו למקטעים קצרים יותר

 


נקודת התחלה (מצפון): תחנת הדלק בית גוברין

נקודת סיום (מדרום): תל קשת


 תיאור המסלול 

נצא מתחנת הדלק אל הצומת הקרובה, נחצה בזהירות את כביש 38. מעבר למעקה הבטיחות השביל מטפס ימינה אל האזור הגבוה שמעל הכביש, הליכה קצרה במעלה הגבעה תוביל אותנו אל 'הוילה' – מבנה ערבי בן 2 קומות בראש הגבעה ששרד מהימים שלפני קום המדינה. השביל ממשיך דרומה מצדו השני של המבנה ויוצא אל שטח פתוח. לאחר כשעה של הליכה בשולי השדות על דרך עפר נגיע לכרמי ענבים שמבשרים לנו את הגעתנו לשטחי החקלאות של מושב לכיש. עוד כחצי שעת הליכה לצד הכרמים עד לכביש לכישאמציה, כביש שעד לפני כמה שנים התנועה עליו הייתה דלילה וכיום הוא סואן (שימו לב בחצייה!). ממזרח קמו כמה ישובים (אליאב, נטע, בני דקלים ועוד...) ועובו ישובים קיימים אחרי 'ההתנתקות' מרצועת עזה, אוכלוסיית האזור גדלה באופן משמעותי.

 נתקדם על דרך עפר דרומה, מעלינו מתרומם תל לכיש – תל ארכיאולוגי גדול מהחשובים בתילי הארץ. מפורסמים הם 'מכתבי לכיש' –  מעל 20 מכתבים כתובים על חרסים מסוף תקופת בית ראשון שהתגלו בחפירות בתל. אנחנו נמשיך על דרך העפר שלמרגלות התל. לאחר הליכה קצרה נשוב לראות משמאלנו כרמי ענבים. בנקודה זו נוכל לבחור להתעכב מעט על סיפורו המיוחד של התל, אפשר לטפס טיפוס קצר ימינה אל האוכף שבתוך חורשת האורנים ולספר את סיפור המצור שצר סנחריב מלך אשור על לכיש לפני כ 2700 שנה. דבר המצור מופיע בתנ''ך, תיאור שלו נמצא על תבליט שנמצא בנינווה ויש לו עדויות גם בתל - נוכל לראות את שרידי סוללת המצור על מדרון התל הדרומי בכיוון האוכף. נחזור לשביל אל דרך העפר שבשולי הכרמים ונמשיך דרומה, נלך בין הכרמים כחצי שעה. מרחק קצר אחרי שנעבור על פני הכרמים הדרומיים של המושב, השביל פונה מערבה. לצד הפניה חורשת עצי אקליפטוס – נקודה אפשרית להפסקת מנוחה.
נלך עם הפנים מערבה לכיוון כביש 6, משמאלנו מרחבים של שדות, ועד הגעתנו לכביש 6 נחלוף על עוד 2 חורשות  - נקודות מנוחה מוצלות אפשריות. מולנו במערב, נתחיל לראות את מרחבי מישור החוף הדרומי – אזור אשקלון ואת תנועת הרכבים על כביש 6 קרוב יותר. בנקודה שבה השביל מגיע אל הגדר שתוחמת את אזור הכביש, השביל פונה דרומה (שמאלה) ממשיך לאורך הגדר במגמת ירידה אל ערוצו של נחל אדוריים - יובל גדול של נחל השקמה שמוצאו באזור חברון. עם ערוץ הנחל נמשיך לכיוון זרימתו לים – מערבה, נחצה את כביש 6 ואת מסילת הברזל באר שבע – קריית גת מתחת לגשרים שנבנו מעל הערוץ. השביל ממשיך עם הערוץ בין מסילת הרכבת לכביש 40, וגם את כביש 40 נחצה מתחת לגשר שמעל ערוץ הנחל. בצדו השני של הגשר נראה עץ דקל בודד, מעבר לו נראה את תל קשת. כאן מסתיים המקטע. אם נבקש להגיע לנקודה שבה רכב יוכל לאסוף אותנו, יש 2 אפשרויות: להתקדם צפונה לאורך כביש 40 עד הכניסה למושב אחוזם (קצר יותר), או דרומה אל הכניסה לחוות פיליפ.


 

המלצות לינה באזור

אנשים טובים באמצע הדרך: לאורכו של שביל ישראל גרים תושבים רבים הפותחים בשמחה את בתיהם למטיילים ברצף לאורך השביל, למנוחה, לינה, מקלחת או כוס קפה.

מלאכי שביל ישראל בסביבה

 


כתב: איציק בן דב, רכז סימון שבילים,  החברה להגנת הטבע

 לכל המידע על שביל ישראל